Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Už 120 let pijeme pivo z Ostravaru

12. květen 2017  České nápoje   komentáře (0)  2383 x

Na podzim letošního roku zaznamená pivovar Ostravar další významný milník ve své činnosti. Se svými fanoušky oslaví 120 let své existence a zapíše se do historie Ostravy jako jedna z nejdéle fungujících a prosperujících firem v moravskoslezské metropoli.

Pivovar OstravarPivovar Ostravar

Pivovar Ostravar byl založen 24. října roku 1897. Když 187 ostravských občanů zakládalo Český akciový pivovar v Moravské Ostravě (později přejmenovaný na pivovar Ostravar) v hodnotě 1200 zlatých, jistě netušili, že právě vzniká jeden z deseti největších a nejúspěšnějších pivovarů v Česku. 

První polovina 20. století
Od kvalitní produkce k pozici jedničky v regionu


Obliba nového pivovaru přitom rychle rostla. Díky velmi kvalitnímu pivu z dílny prvního ostravarského sládka Františka Hörbingera se pivo českého typu vyráběné tradiční technologií spodního kvašení začalo rychle prosazovat na trhu. Již po dvou letech provozu začal pivovar svým akcionářům vyplácet první dividendy.  
Rozvoj pivovaru se ještě urychlil po vzniku samostatného Československa v roce 1918 a v třicátých letech 20. století se Ostravar stal jedničkou mezi pivovary na severní Moravě. Díky fúzi se svým letitým konkurentem Strassmannovým pivovarem v roce 1940 Ostravar výstav zdvojnásobil.

Druhá polovina 20. století
S Jaromírem Franzlem mezi nejlepší pivovary v zemi


Další rychlá expanze Ostravaru pokračovala v 50. letech, kdy nejprve Ostravar převzal Hukvaldský pivovar a posléze musel nahradit také produkci Karvinskoého pivovaru, který se díky těžbě černého uhlí a poddolování doslova propadl do země.
V roce 1959 se ale ujal sládkovského žezla v Ostravě Jaromír Franzl, šestý pivovarský z rodu Franzlů, a nastal další významný  zlom v éře ostravského pivovaru. Společně zs dalším vynikajícím sládkem Květoslavem Cáskem, který posílil ostravský tým z nedalekých Hukvald, vytvořili v Ostravě skvělý tým pivovarníků, který dokázal do Ostravaru přinést první významné ocenění za kvalitu. V roce 1964 vyhlásil Výzkumný ústav pivovarský Ostravar nejlepším pivem na Moravě. Franzl s Cáskem stáli nejen za zkvalitněním produkce, ale také u zrodu ostravarských tankových hospod, vlastní propagační stanice na kultivaci pivovarských kvasinek i řadou vynikajících značek (Ondráš, Baník, Rubín). V roce 1970 získal Ostravar jako čtvrtý největší pivovar v Československu právo nosit označení značkové pivo. 
V osmdesátých letech se Ostravar pod vedením vrchního sládka Antonína Barnošáka pustil do velké modernizace pivovaru, která vyvrcholila prvního června roku 1987 slavnostním otevřením nové velkokapacitní varny s nádhernými varnými nádobami s měděnými povrchy.

Po sametové revoluci
Zlatá éra pod vedením Roberta Kužely


Po sametové revoluci získal Ostravar v roce 1995 silného strategického partnera v podobě mateřské společnosti Pivovary Staropramen a nastal další významný rozvoj ostravského pivovaru. Pivovar se začal koncentrovat na vývoj nových speciálních piv a v roce 1997, v době stého výročí pivovaru, byl na trh uveden Velvet. Unikátní pivo s lavinovým efektem získalo fenomenální úspěch a stalo se nejúspěšnějším českým speciálem všech dob. Autorovi receptury Robertu Kuželovi otevřel Velvet cestu k postu v pořadí čtrnáctého vrchního sládka pivovaru Ostravar. Talentovaný pivovarník a rodák z Přerova Robert Kužela započal zatou éru ostravského pivovaru.
V roce 2001 se Ostravar stal se svým prémiovým ležákem prvním vítězem nejprestižnější české pivní soutěže, pořádané Českým svazem pivovarů a sladoven, a odstartoval nevídanou sérii vítězství, která vyvrcholila získáním doublu v roce 2005, kdy Ostravar vyhrál najednou v soutěži Pivo České republiky obě hlavní tuzemské kategorie piv (dvanáctka i desítka). Ještě většího úspěchu dosáhl legendární speciál Ostravar Strong, který v pivních soutěžích v Česku nikdy nenašel žádného přemožitele.
Společně s úspěchy rostl i výstav (v roce 2007 přesáhla produkce ostravského pivovaru 7 miliard půllitrů piva a o rok později se výstav poprvé přehoupl přes 800 tisíc hektolitrů) a význam ostravského pivovaru a Ostravar se stal významnou součástí sportovního i kulturního dění na severní Moravě. Byla navázána dlouholetá partnerství s největší sportovní halou i nejvýznamnějším sportovním klubem na Moravě a ostravský pivovar se v roce 2012 také podílel na projektu přesunu hudebního festivalu Colours of Ostrava do Dolní oblasti Vítkovic.

Současnost
Nás nezkrotíte


V roce 2013 se stal novým vrchním sládkem ostravského pivovaru Roman Richter, druhý pivovarský z rodu Richterů, a Ostravar pod jeho vedením začal pracovat na další prorůstové strategii,. V letech 2014 až 2016 pivovar významně zmodernizoval studené provozy spilky a sklepů, oba stáčecí provozy lahvovny a kegů, vyvinul vlastní koncept pivovarské hospody s názvem Ostravarna a začal připravovat dvě zcela nové pivní značky – 11° Ostravar Mustang  a 13° tmavý special s názvem Černá Barbora a unikátní řadu pivních speciálů ze spilky, které navazují na nejlepší tradice ostravských speciálních piv. Novým ambasadorem značky se stal herec, zpěvák a frontman kapely Kryštof Richard Krajčo. Ostravský rodák se stejně jako Ostravar hrdě hlásí k Moravskoslezskému kraji. Součástí nové prorůstové strategie představené v roce 120. narozenin ostravského pivovaru je významné rozšíření a prohloubení nabídky a poprvé v historii také cílená distribuce ostravských piv na celonárodní trh.
V uplynulých 120 letech se Ostravar významně zapsal do historie tohoto regionu a své kořeny zde zapustil opravdu hluboko. Spojení ostravského pivovaru s Pivovary Staropramen, druhým nejvýznamnějším hráčem na tuzemském trhu a členem celosvětové rodiny Molson Coors Brewing Company, která je od loňska třetí největší pivovarnickou společností světa, zajišťuje ostravskému pivovaru velmi dobrou výchozí pozici i pro příští léta.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist