Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vítěz, aneb domovarník vaří v Prazdroji

13. září 2022  České nápoje   komentáře (0)  1074 x

Plzeňský Prazdroj navazuje na svou pravidelnou spolupráci s minipivovary a posouvá ji na další úroveň: v zářijové Volbě sládků přináší pivo Vítěz uvařené ve spolupráci s domácím pivovarníkem Martinem Březou. Vítězný speciál, svrchně kvašené pivo belgického stylu Grisette, vzešel z unikátní soutěže uspořádané Prazdrojem a Cechem domácích pivovarníků. Je to tak poprvé, co se pivo podle domovarnického receptu objevuje na čepu v tisícovce hospod po celé ČR.

Domácí pivovarníci, zkráceně domovarníci, jsou amatérští sládci, kteří vaří pivo v domácích podmínkách. Sdružují se v Cechu čítajícím na 1600 členů, který si kromě jejich podpory a vzdělávání klade za cíl učit veřejnost vychutnávat si různé pivní styly, experimentovat a porozumět pivu jako takovému. Do soutěže o nejlepší recepturu a možnost uvařit své pivo v jednom z největších pivovarů u nás zaslalo své recepty na piva nejrůznějších stylů více než 40 příznivců domácího vaření piva z Čech i Slovenska. Zatímco soukromě si domácí pivovarníci mohou uvařit maximálně 2000 litrů piva ročně, vítěz soutěže získal možnost uvařit svůj speciál na profesionální úrovni a ve velkém a současně ho nabídnout lidem v hospodách po celé republice.

Domovarníci jsou v tom nejlepším smyslu slova nadšenci s obrovským zájmem a vášní pro pivo a jeho vaření. I když se vaření piva nevěnují na profesionální úrovni, je mezi nimi řada talentovaných amatérských sládků, kteří dokáží i ve skromných domácích podmínkách uvařit opravdu kvalitní a chuťově skvělé pivo. Byli jsme velmi příjemně překvapeni pestrostí a propracovaností receptur, které domovarníci do výzvy poslali. Jsem přesvědčen, že vítězné pivo zachutná nejen milovníkům speciálů,“ přibližuje Tomáš Drahoňovský, manažer Volby sládků.

Odborná porota složená ze sládků Plzeňského Prazdroje a předsedy Cechu vybrala nejlepší recepturu od Martina Březy z Čelákovic. Jde o pivo Grisette starobelgického stylu, které se dnes už téměř nikde nevaří. V minulosti byl tento speciál oblíbený zejména mezi těžce pracujícími horníky v belgicko-francouzském pohraničí, protože oproti klasickým silným belgickým pivům byl o něco lehčí.

„Rád experimentuji a k tomu patří i objevování zapomenutých receptur. Tento styl jsem našel při svém pátrání v archivech. Že se stanu vítězem a budu mít příležitost uvařit své pivo ve velkém pivovaru, jsem nečekal, ale byla to skvělá zkušenost. Těším se, až si s přáteli na „moje“ pivo zajdeme. A samozřejmě jsem zvědavý, co na něj řeknou,“ říká domácí pivovarník a vítěz soutěže Martin Březa. Speciál vznikl za použití plzeňského a pšeničného sladu a jeho příjemnou hořkost a chmelové aroma mu dodává Žatecký poloraný červeňák. Pivo s charakteristickou bylinkovou svěžestí se perfektně hodí ke zpříjemnění teplých dnů babího léta.  

„Dlouhodobě se v Cechu snažíme nejen rozvíjet a podporovat své členy, ale také vzdělávat veřejnost a povýšit pivní degustaci na zážitek, při kterém nejde o počet vypitých piv, ale o kvalitu. Uspořádat tuto výzvu byl skvělý nápad, který přinesl nám, domácím pivovarníkům, a věřím, že i sládkům Prazdroje, nové zkušenosti. Společně jsme se shodli na tom, že dlouhodobé rozšiřování povědomí o více než stovce existujících pivních stylů a pozvednutí vnímání české pivní kultury na vyšší úroveň je naším společným cílem,“ zhodnotil výjimečnou spolupráci Roman Holoubek, předseda Cechu domácích pivovarníků.

Speciál Vítěz bude k mání v září pouze čepovaný a fanoušci speciálních piv si mohou najít nejbližší výčepní místo na stránkách www.volbasladku.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist