Výsledky ankety Pivo roku 2017 vyhlásilo Sdružení přátel piva
3. listopad 2017 České nápoje komentáře (0) 7520 xVe čtvrtek 2. listopadu 2017 proběhlo v prostorách pivovaru Kynšperský zajíc v Kynšperku nad Ohří slavnostní vyhlášení ankety Sdružení přátel piva – Pivo roku 2017. Letošní ceny byly uděleny již po dvacáté sedmé a od roku 2002 je vyhlašuje SPP vždy v jiném městě, kraji a na půdě jiného pivovaru. V Karlovarském kraji (i v západních Čechách) je to vůbec poprvé.
Anonymní degustace (25. 9. 2017) druhé části soutěže, za účasti vybraných sládků vedl již tradičně jeden z nejzkušenějších degustátorů nejen u nás, ale i ve světě, a zároveň prezident Českomoravského svazu minipivovarů, pan ing. Jan Šuráň.
Přestože i letošní výsledky se od předchozích v mnohém liší, mnohá piva a oceněné subjekty se na prvních místech objevovaly i v minulém ročníku. Vyrovnal se i poměr získaných oceněních mezi minipivovary a průmyslovým pivovary. V každém případě v letošním udílení cen dominuje trojnásobné vítězství v „pivních“ kategorií pro pivovar Clock, a ačkoliv nezískal třeba titul Minipivovar roku, nelze o kvalitě piv z jeho produkce pochybovat. V rámci získaných prvních míst se jedná o nový rekord v rámci této soutěže. (Z hlediska počtu celkových umístění na stupních vítězů v jeden rok však nikoliv).
V letošním roce se nám mezi nejlepší oceněné subjekty po delší pauze vrátily dříve často oceňované pivovary, jako např. Herold Březnice, či Rohozec, což hovoří o stabilizaci a kvalitě jejich piv. V rámci výsledků cen SPP je znát, že poměrně rychle tato anketa a soutěž reaguje na trh a kvalitní piva. O tom svědčí například výjimečný a raketový start minipivovaru Zichovec, vybočující nad rámec své velmi těžké a konkurencí nabité kategorii (navíc každý měsíc se zvyšující). Taktéž letošní nositel ceny Sládek roku získal tento titul za svoji činnost během posledních několika měsíců, za ohromné pozvednutí piv v pivovaru Vrchlabská bašta, a nikoliv za dlouholetou činnost ve prospěch pivovarnictví, jako byly jiné ceny v minulosti.
Zajímavostí je určitě cena za Pivní počin roku, s lepší slovní kategorizací jako Pivní příběh roku, která odkazuje na um českých sládků a cit a vášeň pro pivo, a která vybočuje svým přesahem přes hranice České republiky a ukazuje tak trochu na to, že v pivním světě nic není dogma.
Z výsledků:
Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:
- Primátor Weizenbier (kategorie pšeničných piv) 223 hlasů
- Bernard Jedenáctka (kategorie světlých ležáků) 180 hlasů
- Primátor APAČ (kategorie světlých svrchně kvašených piv) 176 hlasů
V anketní části hlasovalo 45 % členů SPP z 1 459 možných, a to pro rekordních 321 značek piva!
Skokan roku: Rohozec, Třináctka tmavá – který poskočil ve své kategorii z třetí desítky až na třetí místo v letošním roce, což zapadá do rámce jejich hlavní ceny, Pivovar roku.
Kompletní výsledky ankety Pivo roku 2017
Kategorie: Světlé výčepní pivo
Kategorii světlého výčepního má každý běžný spotřebitel zafixovanou jako desítku a v našich podmínkách je to pivo k běžnému konzumaci. V posledních letech ale spotřebitelé přecházejí na silnější piva, a pro pivovary je tak čím dál těžší udržet se v tomto segmentu.
Letošní vítěz svoji kategorii v naší soutěži ještě nikdy nevyhrál, a to přesto, že je dlouhodobě velmi úspěšný v kategorii pivovarů. Jedná se o opravdovou poctivou desítku, tedy se stupňovitostí nad deset procent EPM. Letošním vítězem se stává výčepní pivo Hubertus, z pivovaru Kácov.
- Hubertus, světlé výčepní pivo 10° / Pivovar Hubertus Kácov
- Bernard Desítka / Rodinný pivovar Bernard
- Únětická 10° / Únětický pivovar
Kategorie: Světlý ležák
Světlému ležáku neřekne nikdo u nás jinak než dvanáctka a v českých podmínkách se jedná zcela nepochybně o královskou kategorii. Spotřebitelé tato piva poslední roky vyhledávají čím dál více právě na úkor takzvaných desítek.
Letošním vítězem je tak trošku jiné pivo, kde je použita původně anglická technologie chmelení za studena a pivo tak má vyšší chmelové aroma. Letošním vítězem je krásně plný a výrazný Bakalář za studena chmelený z pivovaru v Rakovníku.
- Bakalář za studena chmelený / Pivovar Bakalář
- Bernard Jedenáctka / Rodinný pivovar Bernard
- Břevnovský Benedict, Klasická 12° / Břevnovslý klášterní pivovar sv. Vojtěcha
Kategorie: Speciál
Kategorie světlých speciálů je neskutečně pestrá a rozmanitá, přičemž jediným společným jmenovatelem je pro ně pouze minimální obsah mladiny 13 %.
Letošním vítězem je absolutní nováček se 45 jednotkami hořkosti, příjemně chmelové pivo a i přes větší stupňovitost stále skvěle pitelné, Clock No Idols! 13° India Pale Lager.
- Clock No Idols! 13° India Pale Lager / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
- Sládkova 15° / Pivovarský dvůr Chýně
- Primátor Exkluziv 16° / Pivovar Primátor
Kategorie: Polotmavé pivo
Kategorie polotmavých piv, stejně jako následující kategorie piv tmavých, je vyhlašována bez rozdílu stupňovitosti. V této kategorii mohou být i piva řezaná.
Vítězem se již po třetí za sebou (a získal tak hattrick) stal pivovar Bernard, se svým pivem Jantarový ležák, dokvášený v lahvi.
- Bernard Jantarový ležák / Rodinný pivovar Bernard
- Svijanský Fanda 11% / Pivovar Svijany
- Klostermann polotmavý ležák / Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice
Kategorie: Tmavé pivo
Tmavá piva jsou opředena řadou mýtů a kuriozit (například že po tmavém pivu se rychleji vyvíjejí jisté ženské partie, či že tmavé pivo je sladké). Ani jedna z těchto tezí není pravdivá, a přestože obsahuje tmavé pivo o něco více zbytkového cukru než světlé, chuť by měla být spíše pražená.
Letos se na první místo vrací vítěz z let 2005, 2011 a 2013, pivo vařené ze čtyř druhů sladů Bernard Černý ležák s jemnými kvasnicemi z pivovaru v Humpolci.
- Bernard Černý ležák / Rodinný pivovar Bernard
- Budweiser Budvar B:Dark / Pivovar Budějovický Budvar
- Rohozec Třináctka tmavá / Pivovar Rohozec
- Eliška, tmavé speciální pivo / Měšťanský pivovar v Poličce
Kategorie: Pšeničné pivo
Kategorie pšeničných piv se v naší soutěži vyhlašuje sice teprve popáté, ale svorně vítáme, že výrobců tohoto pivního stylu je stále více. Jedná se o pivní styl, který byl v českých zemích ještě před cca 200 lety nejrozšířenější (než ho vytlačil klasický český ležák).
Letos poprvé vyhrává tuto kategorii pivo z průmyslového pivovaru (a před tím věčně druhý), Primátor Weizenbier z pivovaru v Náchodě. Pivo ověnčené mnoha prestižními mezinárodními oceněními.
- Primátor Weizenbier / Pivovar Primátor
- Sv. Norbert pšeničné světlé / Klášterní pivovar Strahov
- Herold Bohemian Hefeweizen / Pivovar Herold Březnice
Kategorie: Svrchně kvašené světlé pivo
Další velmi různorodá kategorie, pro všechna světlá piva svrchně kvašená bez rozdílu stupňovitosti (s výjimkou pšeničných).
V této kategorii nastala poněkud kuriózní situace, protože vítězství z loňského roku sice vítěz obhájil, ale se zcela jiným pivem. Vítězem v této kategorii je výborně pitelný Clock No Idols! 15° American IPA, z pivovaru v Potštejně.
- Clock No Idols! 15° American IPA / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
- Primátor APAč 11° / Pivovar Primátor
- Bernard Bohemia Ale / Rodinný pivovar Bernard
Kategorie: Svrchně kvašené (polotmavé/tmavé) pivo
Rovněž v kategorii barevných „ejlů“ a jiných svrchně kvašených piv dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu, čemuž vděčíme zejména minipivovarům.
Letošní vítězství si odnáší stejně jako v předchozí kategorii Potštejnský pivovar, a to se svým pivem Clock Twist 14° American Red IPA s krásným karamelově-chmelovým aroma.
- Clock Twist 14° American Red IPA / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
- Sv. Norbert Sakura Dark Ale / Klášterní pivovar Strahov
- Primátor stout / Pivovar Primátor
Kategorie: Minipivovar roku
Sdružení přátel piva je jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Minipivovar roku, díky registraci této značky na Úřadě průmyslového vlastnictví.
Spotřebitelé mohou být z nárůstu počtu minipivovarů převelice šťastní, protože se nyní ročně otevírá kolem 50 nových pivovarů a aktuálně jejich počet již atakuje číslo 400. Kde se vývoj zastaví nikdo zatím nedokáže předpovědět.
Letos oceněný pivovar je v anketě Sdružení přátel piva nováčkem a založen byl v roce 2012. Kvalitou i ekonomicky je velice úspěšný, o čemž svědčí nejen dnešní ocenění, ale i skutečnost, že nedávno otevřel svojí novou výrobní jednotku v Lounech. Letošním vítězem se stává rodinný minipivovar Zichovec.
- Rodinný pivovar Zichovec / Zichovec
- Klášterní pivovar Strahov / Praha
- Pivovarská bašta / Vrchlabí
Kategore: Pivovar roku
I v této kategorii je SPP jediným subjektem, který takto oceňuje u nás průmyslové pivovary.
Lze říci, že až donedávna v této kategorii, na rozdíl od kategorie předchozí, počet pivovarů stále klesal. Aktuálně to již přestává platit, neboť mnohé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl, a tak se stávají pivovary průmyslovými. Letošním vítězem je menší průmyslový pivovar, který by se ještě na přelomu tisíciletí počítal do kategorie minipivovarů, protože měl produkci pod 10 000 hl, nicméně to už dávno neplatí, aktuální produkce se pohybuje kolem 70 000 hl. Letošním vítězem se stává nádherně nově zrekonstruovaný Pivovar Rohozec s velmi pestrou nabídkou spodně kvašených piv.
- Pivovar Rohozec / Malý Rohozec
- Únětický pivovar / Únětice
- Pivovar Primátor / Náchod
Kategorie: Sládek roku
Letos oceněný sládek se narodil takřka na den přesně 40 let po konci války, v rodině, která kupodivu nemá žádné vazby na pivovarství. Vždy měl zálibu v chemii, ale ke studiu pivovarství na potravinářské průmyslovce ho mírně navedl až jeho táta. Po úspěšném odmaturování nastoupil na Vysokou školu chemicko-technologickou, kde byl ale nejvíce deprimován tím, že zatímco se prokousával prvními ročníky mnohdy nezáživnou chemií, jeho bývalí spolužáci z Podskalské již všude možně vařili pivo. Věnoval se tak alespoň domácímu vaření piva.
Po absolvování vysoké školy získával praxi postupně v pivovaru Krušovicících, v minipivovaru na Bulovce u Františka Richtera, v pražském Jihoměstském pivovaru a poté v Pivovarské baště ve Vrchlabí. Následovala zkušenost na Novém Zélandu, po návratu v roce 2012 začal působit v nově vzniklém minipivovaru na Luční Boudě. A ještě než se v roce 2014 vrátil zpět do Krkonošského medvěda ve Vrchlabí, stihl i profesní zastávku v průmyslovém pivovaru Krakonoš.
Náš letošní laureát velice rád v pivovarství experimentuje a hraje si s pivními styly, ale nejraději ze všeho má tradiční český ležák. Je jím Petr Bednář, toho času sládek z minipivovaru ve Vrchlabí, který pozvedl místní piva na nejvyšší možnou úroveň.
Kategorie: Pivní počin roku
Ocenění v této kategorii nevyhlašuje Sdružení přátel piva pravidelně každý rok, naposledy se tak stalo v roce 2014.
Letos má ocenění poněkud pikantní příchuť, protože svým způsobem putuje do blízkého zahraničí, konkrétně do Německa. Je zejména příběhem roku o tom, co mohou zlaté české ručičky v podání českého sládka způsobit v jednom ospalém německém pivovaře Palmbräu v Eppingenu. Letošní nositel této ceny, Zdeněk Prokop, je bývalý zaměstnanec Budvaru, kde pracoval šest let a díky praxi, která byla součástí intenzivního kurzu němčiny, se dostal do pivovaru Palmbräu. Zde se přes vařiče a podsládka velice rychle stal hlavním sládkem. Před jeho příchodem byl pivovar personálně nezajištěn, měl kapacitní problémy a napříč celou výrobou se táhla mikrobiální kontaminace, která měla velice negativní vliv na kvalitu výsledných piv. Náš nový sládek zavedl kvalitní systém řízení kritických bodů a zcela přepracoval systém a řízení sanitací. Takto konsolidovaný pivovar dnes pod jeho vedením produkuje nově celosezónně osm špičkových piv. Navíc přidává každý měsíc jedno speciální sezónní. Pivovar aktuálně vystavuje již 35 000 hl piva ročně.
K pivu se náš letošní oceněný dostal díky praxi na střední škole, kterou vykonával v amsterodamském pivovaru Maximilian. Od té doby ho pivovarství už nepustilo a studium na Vysoké škole chemicko-technologické už bylo jen logickým dalším stupněm.
Pro ocenění za pivní počin roku si Zdeněk Prokop přichází za to, jak během krátké doby dokázal výrazně pozvednout kvalitu produkce v pivovaru Palmbräu, tedy v zemi, kde pivo je též doma.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Hodnocení
4.07 hvězdiček / Hodnoceno: 15x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!