Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Výsledky degustační soutěže České pivo jsou známé

27. září 2018  České nápoje   komentáře (0)  3000 x

Degustační soutěž České pivo se s letošním ročníkem stává plnoletou přehlídkou toho nejlepšího, co tuzemské pivovary vyprodukovaly za rok 2018. V rámci osmnáctého ročníku tohoto prestižního žebříčku porota degustovala celkem 74 vzorků od 23 pivovarů. Na výherní listině se na prvních příčkách objevily pivní klenoty jako Litovel Premium (kategorie světlý ležák), ZUBR Grand (11% světlý ležák), Litovel Moravan (světlé výčepní pivo), Černovar černé (tmavé pivo) a Zlatopramen N-A (nealkoholické pivo). Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 26. září na Svatováclavské slavnosti českého piva.

Výsledky degustační soutěže České pivo jsou známéVýsledky degustační soutěže České pivo jsou známé

Degustační soutěž České pivo je každoročně otevřená všem tuzemským pivovarům produkujícím roční výstav nad pět tisíc hektolitrů. Specialitou soutěže je její pořádání ve dvou kolech, což je nejen u nás, ale i jinde ve světě velmi neobvyklé. Smyslem soutěže je preferovat piva, která si dlouhodobě udržují standardní kvalitu,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, a dodává: „Jedná se o důležitou součást našich aktivit, kterými podporujeme tradici českého pivovarství. České pivo je našim národním klenotem, kterému je potřeba věnovat náležitou péči. I z toho důvodu jsem ráda, že soutěž je nastavena přísně. Vítězství v jednotlivých kategoriích je důležitým vzkazem nejen pro odborníky, ale i konzumenty.“

Přihlášené vzorky, které jsou odebírány přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, se následně hodnotí v pěti soutěžních kategoriích: Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo a Nealkoholické pivo. Porotu tvořenou z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce při hodnocení zajímají především senzorické vlastnosti piva, konkrétně tedy vzhled, barva, chuť, vůně a textura.

Kategorii světlých ležáků ovládl Litovel Premium

V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil Litovel Premium, pivo zlatavé barvy s kompaktní pěnou a příjemnou vůní chmelu i sladu. Druhé místo patří, stejně jako v loňském roce, nepasterizovanému extra chmelenému pivu Starobrno Drak. Na třetím místě se umístil Bernard, tradiční světlý ležák oblíbený pro svou vyváženou hořkost a plnost.

„Těší nás, že se nám v roce, kdy Pivovar Litovel slaví 125 let od založení, podařilo získat první místo v kategorii světlých ležáků. Litovel Premium patří k našim nejúspěšnějším pivům, které pravidelně oceňují odborníci na degustačních soutěžích u nás a v zahraničí. Vyrábíme jej tradičními postupy z ječmenů pěstovaných na úrodné Hané, tršických chmelů a pramenité vody z Litovelského Pomoraví,“ komentuje úspěch Lumír Hyneček, ředitel Pivovaru Litovel.

Nejlepším 11% světlým ležákem Zubr Grand

Mezi jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen světlý ležák s vyšší plností a barvou Zubr Grand, který tak zároveň obhájil své loňské prvenství. Druhé místo obsadilo ryzí pivo z hor neboli Holba Šerák a na třetím místě se umístil Velkopopovický Kozel 11, světlý ležák s plnější chutí tří druhů sladů a jemnou hořkostí chmele.

Výsledky ostatních kategorií

V kategorii světlé výčepní pivo uspělo pivo Litovel Moravan, Bernard kvasnicové pivo a Zubr Classic. Nejlepšími letošními tmavými pivy porota určila Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. Druhé místo obsadil Litovel Premium Dark, na třetím místě se umístila dvě piva: havlíčkobrodský Rebel černý a Lobkowicz Premium černý. Mezi nealkoholickými pivy bodoval Zlatopramen N⋅A, Bakalář za studena chmelený a Lobkowicz Premium Nealkoholický.

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2018

Světlý ležák

1 Litovel Premium; Pivovar Litovel, a.s.

2 STAROBRNO DRAK; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

3 Bernard světlý ležák12; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

11% světlý ležák

1 ZUBR Grand; Pivovar Zubr, a.s.

2 Holba Šerák; Pivovar Holba, a.s.

3 Velkopopovický Kozel 11; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a.s.

Světlé výčepní pivo

1 Litovel Moravan; Pivovar Litovel, a.s.

2 Bernard kvasnicové pivo; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

3 ZUBR Classic; Pivovar Zubr, a.s.

Tmavé pivo

1 ČERNOVAR ČERNÉ; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

2 Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel, a.s.

3 Rebel černý; Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a.s.

3 Lobkowicz PREMIUM černý; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Nealkoholické pivo

1 ZLATOPRAMEN NA; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

2 Bakalář za studena chmelený; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

3 Lobkowicz Premium Nealkoholický; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist