Zákon o registru smluv ohrožuje Budějovický Budvar
27. leden 2017 České nápoje komentáře (0) 1912 xBudějovický Budvar vyhodnotil fungování tzv. zákona o registru smluv ve zkušebním režimu. Dosavadní zkušenosti po 7 měsících potvrzují, že dopady tohoto zákona po 1. červenci 2017 způsobí škody v obchodní i finanční oblasti a negativně se projeví v hospodaření podniku. Dosavadní finanční stabilita podniku je tím zásadně ohrožena.
S aktuální situací dnes seznámil poslance ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Ing. Petr Žáček, ekonomický ředitel pověřený řízením Budějovického Budvaru. Pan Žáček zároveň apeloval na poslance, aby svým rozhodnutím Budějovický Budvar nepoškodili. Ústavně-právní výbor se přesto k vynětí Budějovického Budvaru nevyjádřil a doporučil vrátit zákon se všemi pozměňovacími návrhy do druhého čtení.
Budějovický Budvar, n. p. vyhodnotil fungování tzv. zákona o registru smluv a jeho dopady na hospodaření podniku. Po 7 měsících fungování zákona zveřejnil podnik v registru smluv více než 500 dokumentů. Přestože zákon zatím funguje pouze ve zkušebním režimu (tj. bez sankcí) a pivovar tedy nebyl nucen zveřejnit obchodně nejcitlivější smlouvy, již nyní jsou jasné negativní dopady. Ty se naplno projeví po 1. červenci 2017, kdy začne platit hlavní sankce - tedy zrušení nezveřejněné smlouvy od samého počátku. Budějovický Budvar podniká v rychloobrátkovém segmentu zboží, kde je klíčová rychlost a zákazníci nemohou čekat do doby, kdy ta či ona smlouva bude sepsána a zveřejněna. Ve vysoce konkurenčním prostředí FMCG je hlavním nebezpečím to, že Budějovický Budvar konkurenci odkryje své smlouvy s odběrateli i dodavateli. To pivovaru způsobí velké problémy.
S dosavadními zkušenostmi dnes poslance ústavně-právního výboru na veřejném slyšení seznámil Ing. Petr Žáček, ekonomický ředitel Budějovického Budvaru, který je pověřen řízením podniku. „Naše obavy se naplno potvrzují i v praxi. Pokud budeme v působnosti zákona o registru smluv, bude ohroženo dosud ziskové hospodaření našeho podniku. Proto jsem poslance požádal, aby hlasovali pro vynětí Budějovického Budvaru z registru smluv,“ říká Ing. Petr Žáček, ekonomický ředitel, pověřený řízením Budějovického Budvaru. Budějovický Budvar nikdy nečerpal ani korunu dotací z veřejných rozpočtů, naopak je čistým plátcem a smyslem jeho existence je tvorba zisku. Do státního rozpočtu odvedl pivovar za poslední 3 roky 1,3 miliardy zisku a dalších asi 1,2 miliardy na daních a poplatcích. „Registr smluv tyto příjmy státního rozpočtu sníží a v tom nejhorším scénáři zcela zastaví. Věřím proto, že zdravý rozum a osobní odvaha zvítězí a poslanci pro nás nakonec odhlasují výjimku,“ pokračuje Petr Žáček. Jedním z hlavních cílů podnikání Budějovického Budvaru je zisk, který pivovar po řadu let dosahuje také tím, že je pro konkurenci nepředvídatelný a rychlý. Zpřístupněním všech smluv přijde pivovar o tyto základní výhody. Budějovický Budvar mnoho let úspěšně brání značku Budweiser Budvar v desítkách zemí světa a dosud šlo o velmi efektivní obranu. „Dovolím si uvést historickou paralelu: když dříve bylo město nebo pevnost nedobytné, obvykle bránu otevřel někdo zevnitř. Poslanci drží ve svých rukách klíč k Budvaru a je samozřejmě na nich, zda bránu, kterou se po několik generací podařilo ubránit, otevřou naší konkurenci dokořán,“ dodává Petr Žáček.
Hospodaření Budějovického Budvaru je již dnes pod rozsáhlou kontrolou, kterou stát uplatňuje pomocí více než 20 právních předpisů a navíc neustále probíhá průběžná kontrola ze strany Ministerstva zemědělství ČR, dozorčí rady i dalších státních orgánů. Dozorčí rada má k disposici pomocné kontrolní výbory pro audit a strategii rozvoje podniku. Zakladatel podniku má prostřednictvím svých řídících orgánů přístup do podnikových databází, ke všem smlouvám, výběrovým řízením a dokumentům podniku. „Stát má rozhodně dostatek kontrolních mechanismů, které mají mnohem širší dosah než registr smluv s tím rozdílem, že neohrožují naše podnikání,“ uzavírá Petr Žáček.
Ústavně-právní výbor se dnes bohužel k vynětí Budějovického Budvaru z působnosti zákona o registru smluv nevyjádřil a doporučil sněmovně, aby celý zákon se všemi pozměňovacími návrhy vrátila do druhého čtení.
Některá rizika registru smluv pro Budějovický Budvar:
- odhalení obchodně strategických informací, které nepatří do obchodního tajemství – zákon téměř vůbec nechrání know-how a bohužel i výklad, co ještě je a co už není obchodním tajemstvím, si každý soud vykládá jinak
- zásadní omezení podnikání v zahraničí (Budvar loni vyvezl více jak 60% produkce) – jeho obchodní partneři bez výjimek nesouhlasí se zveřejněním jakýchkoli informací o spolupráci a raději takovou „veřejnou“ smlouvu vůbec neuzavřou - pivovar tím přijde o trh
- zdražení nákupu surovin, materiálů a služeb – dodavatelé budou zásadně požadovat své ceníkové ceny a Budvar tím ztratí za léta získané výhodné obchodní podmínky
- z povinně zveřejňovaných dokumentů se konkurence může nepřímo dostat i k údajům, které ohrozí duševní vlastnictví podniku (zejména ochranné známky) a toho nepochybně využije dlouholetý rival Anheuser-Busch InBev.
Tyto i další faktory přinesou propad tržeb, ztrátu některých zahraničních teritorií, ztrátu některých ochranných známek, zvýšení nákladů. Výsledkem bude zhoršení výsledků hospodaření a v krajním případě dokonce propad do účetní ztráty.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Hodnocení
1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!