Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Zelené Starobrno se narazí na Zelený čtvrtek

13. duben 2022  České nápoje   komentáře (0)  670 x

Přesně na Zelený čtvrtek narazí hostinští v celé České republice sudy se Zeleným pivem – nejslavnější speciální třináctkou, která se v pivovaru Starobrno vaří už sedmnáct let. Zelené půllitry tak znova přivítají svátky jara. Letos mají milovníci Zeleného piva v Čechách a na Moravě k dispozici 3 435 hektolitrů. Na Slovensko, kde si ho pivaři taky oblíbili, putuje celkem 350 hektolitrů.

Zelené Starobrno se narazí na Zelený čtvrtekZelené Starobrno se narazí na Zelený čtvrtek

Starobrněnští sládci pivo vaří už sedmnáctým rokem bez přerušení, počítaje v to i dva uplynulé roky, které poznamenaly opatření kvůli epidemiologické situaci. Zelené pivo si však cestu ke svým příznivcům přece jen nakonec našlo, i když si je nemohli užít,  jak byli zvyklí dříve – prodávalo se tak se zpožděním nebo z okýnek v PET lahvích. „Jsem opravdu rád, že letos už si všichni Zelené pivo vychutnají se vší parádou, v restauracích, s rodinou či přáteli,“ uvedl výrobní ředitel HEINEKENU Milan Schramm, který se letos v únoru osobně účastnil vaření Zeleného piva a byl tak i při lití bylinného výluhu, který je jednou z důležitých složek Zeleného piva.

Zelené pivo 13 se celou dobu připravuje podle stále stejné receptury. Vaří se z kvalitní vody, speciálního světlého ječného sladu z Moravy a Žateckého poloraného červeňáku (chmele) tradičním způsobem na dva rmuty. V přesně daný okamžik se při vaření do mladinové pánve přidává speciální bylinný výluh z několika druhů bylin, jehož receptura po celou dobu existence Zeleného piva zůstává tajná. Při přípravě koncentrovaného a silného výluhu přímo v pivovaru Starobrno se pečivě hlídá doba kontaktu bylin s vroucí vodou. Svou sílu Zelené pivo získává spodním kvašením po dobu osmi dnů. Poté při teplotě okolo jednoho stupně Celsia několik týdnů dozrává, čímž se chuťově zakulacuje a získává typický buket a říz. Do piva se přidává i likér. „Zelená barva našeho piva je tedy kombinací několika důležitých faktorů. Používáme světlý ječný slad, vyráběný pouze pro tuto příležitost ve sladovně v Prostějově. Nezbytností jsou i bylinný výluh a likér. Suroviny a ingredience spolu s unikátní technologií dělají Zelené pivo tím, čím je,“ konstatoval sládek pivovaru Starobrno Jiří Brňovják.

Velikonoční tradici pití Zeleného piva provází doprovodný program. Na terase Pivovarské restaurace na Mendlově náměstí v bezprostředním sousedství pivovaru se letos chystá diskotéka (od 14:00 do 18:00 hodin) a koncert skupiny Zelená pára (od 18:00 do 22:00 hodin). Zájemci se po několika letech mohou svézt i speciální tramvají tzv. Šalina pubem. Ze smyčky na Mendlově náměstí vyjede na okružní jízdu Brnem celkem dvakrát, v 17:00 a 18:30 hodin. Jízdné činí 60 korun a platí se na místě. Zelené pivo na palubě není v ceně jízdenky a účtuje se zvlášť.

Informace o doprovodném programu zájemci najdou na FB. Seznam všech provozoven, kde se bude Zelené pivo v celé republice čepovat, visí na webových stránkách www.zelenepivo.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist