Po stopách čaje Matcha do Japonska
11. duben 2017 České nápoje komentáře (0) 2007 xMatcha je speciální druh zeleného čaje, který se tradičně používá v Japonsku při zenových buddhistických ceremoniích. Oproti klasickému zelenému čaji je jeho forma prášková. Nepije se tedy ve formě nálevu, ale ve vodě plně rozpuštěného najemno drceného prášku. I když původem je z Japonska, dnes už je rozšířený po celém světe. Fenoménem je nejen v tekuté podobě, ale také v kosmetických produktech nebo jako přísada do moučníků a jiných pokrmů. Specifický je také svým vysokým obsahem antioxidantů, vitaminů, minerálů a vlákniny.
Díky látce L-theanin je bohatým zdrojem aminokyselin. „Najdete v něm také látku teofylin, která má podobné účinky jako kofein, takže dokáže dobít energii a udržet jasnou hlavu,“ sděluje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz.
Poptávka po tomto zeleném zázraku je stále vyšší a vyšší, i tak si ale japonští farmáři drží své zásady a vyrábějí je stále stejným postupem, který znají jen oni. „Je to jedna z nejobtížnějších metod produkce čajů na světě,“ objasňuje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz.
Kde se vzal, tu se vzal
Jak to ale se vznikem Matcha vlastně bylo? Původně se používal jako lék na horečky, otoky i další příznaky různých nemocí. Zajímavostí je, že se údajně Matcha dostal do Japonska z Číny, odkud jej dovezl japonský zenový buddistický mnich Eisei, který je nejspíše nejvýznamnější postavou v historii Matcha. Tento průkopník při své čajové výpravě ve 12. století sázel čaj na všech místech, která mu připadala jako vhodná svou půdou a podnebím. Místním obyvatelům pak vždy sdělil tajemství jeho pěstování, zpracování, přípravy a umění si Matcha vychutnat. Během 16. století se pak Matcha stal nedílnou součástí čajových rituálů. Oblíbili si jej dokonce i samurajové, kterým údajně donáší klid do jejich bouřlivého života. Ve 20. století se Matcha stává jedním z nejpopulárnějších japonských čajů a následně se rozšiřuje i k nám, do Evropy.
A jak se tedy vyrábí?
Pěstování čaje Matcha je hotová věda. Všechny postupy zvládají správně pouze elitní japonští farmáři. Při pěstování je potřeba čajovník speciálně zastínit a zabránit až 90 % slunečního světla. Rostlina ve tmě produkuje látky, které následně dávají čaji typickou chuť i blahodárné účinky. Sklizené listy procházejí parou a chladícím komorovým systémem a pak dosychají na sítech. Usušené lístky se důkladně očisťují od stopek, větviček a dalších nežádoucích částí. Za přísně hygienických podmínek jde přebraný čaj do žulových mlýnů, kde se mele na ten nejjemnější prášek. Jeden žulový mlýn semele pouze 30 až 40 gramů čaje, celý proces tedy vyžaduje trpělivost a jeho výsledkem je čaj ojedinělé chuti, barvy i aromatu. „Velikost jednoho rozemletého zrníčka MatchaTea je 5-10 mikronů, přičemž jeden mikron je miliontina metru. Směs je tedy opravdu velmi jemná,“ doplňuje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz.
Jedním z nejdůležitějších procesů pro zajištění kvality Matcha je míchání rozdílných tříd čajových listů. Výroba čajové směsi je nevyhnutelná pro dosažení rozdílných kvalit čaje Matcha. Rozlišujeme více než 10 různých tříd kvality, které se rozlišují svou barvou, chutí i vůní. Matcha nejvyšší kvality lze rozpoznat podle výrazné zelené barvy a uklidňující vůně, která by měla být jemná a zároveň sladká.
Tak co, ochutnáte taky?
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!