Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Tradiční příprava čaje

16. březen 2017  České nápoje   komentáře (0)  2008 x

Zejména v chladných zimních měsících není nad to vychutnat si hrnek teplého čaje. Není nic špatného na tom, že se během ranního shonu spokojíme s rychle vylouhovaným pytlíkem ve vodě neurčité teploty. Čas od času je ale velmi příjemné se na chvilku zastavit, zapomenout na všechny problémy, zklidnit se a vychutnat si nejen samotné pití čaje, ale také jeho přípravu. Zkuste se inspirovat například čínským čajovým obřadem nebo metodou pro přípravu práškového MatchaTea z Japonska.

MatchaTeaMatchaTea

Čínský čajový obřad

Pro praktikování čínského čajového obřadu si připravte tyto pomůcky: malá keramická konvička (objem cca 150 ml), šálky – nízké a vysoké – tzv. „čichátka“ (oboje objem cca 30 ml), čajová lopatka, sítko na zachytávání jemných lístků z konvičky, speciální čajový podnos (tzv. čajové moře)

Co se týče typů čaje, vybírejte nejlépe ze sypaných oolongů nebo phu erů, použít můžete také některé zelené nebo černé čaje.

1) Rituál očisty a tepla: Do prázdné konvičky nalijte horkou vodu, čímž konvičku vyhřejete a také opláchnete. Vodu nalijte i do šálků a poté vylijte na tzv. čajové moře.

2) Sypání čaje do konvičky: Čajovou lopatkou naplňte konvičku zhruba do jedné třetiny čajovými lístky.

3) Rituál očisty čaje: Zhruba do poloviny konvičky zalijte čaj horkou převařenou vodu. Maximálně po 30 sekundách přelijte čaj do šálků a pak na čajové moře. Tento první nálev se nepije. Slouží pouze k očištění čajových lístků a navození vjemu vůně.

4) První nálev: Čaj znovu zalijte horkou převařenou vodou, konvičku zavřete víčkem a také ji polijte vodou. Nechte louhovat a mezitím nízké šálky rozložte blízko sebe. Po 1 minutě louhování rozlijte čaj do šálků. Nalévejte krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.

5) Vůně: Abyste si lépe vychutnali vůni čaje, můžete použít vyšší podlouhlé šálky – tzv. „čichátka“. Prvně nalijte čaj do nich a následně je přiklopte nízkými šálky. Tuto dvojici šálků pak překlopte a „čichátko“ nadzvedněte, vychutnejte si z něj vůni čaje a pak až čaj z nízkých šálků pijte.

6) Opakování: Další nálevy opakujte stejně, ale při každém prodlužte dobu louhování asi o 1 minutu. Nakonec vyprázdněte čajovou konvičku a všechno nádobí opláchněte čistou horkou vodou.

Tradiční příprava MatchaTea

Z Číny míříme do Japonska a podíváme se na přípravu místního tradičního čaje MatchaTea, v současnosti také velmi oblíbeného i v Evropě. „MatchaTea lze připravit dvěma způsoby – moderně a tradičně. Moderní příprava nevyžaduje tolik času, je jednoduchá a hodí se pro hektické dny. Tradiční přípravu doporučuji, pokud máte velké množství času a chcete si odpočinout,“ říká Petr Patočka, odborník na MatchaTea z MatchaTea.cz.

MatchaTea je pěstován speciální zastiňovací technikou, díky čemuž obsahuje velké množství blahodárných látek. Na závěr jeho zpracování je drcen v žulových mlýnech na jemný prášek. Právě prášková forma je důvod, proč MatchaTea při přípravě vyžaduje specifický přístup.

Pro tradiční přípravu MatchaTea budete potřebovat bambusovou lžičku k nabírání (čašaku), bambusovou metličku na šlehání (časen) a misku (čavan). Voda na přípravu by měla být převařená a mít teplotu zhruba 65–70 stupňů.

1) Prášek a kapka vody: Do čajové misky nasypte zhruba tři vrchovaté bambusové lžičky MatchaTea a přijdete kapku převařené teplé vody.

2) Jemná a bez hrudek: Směs důkladně promíchejte bambusovou metličkou a vytvořte jemnou kašičku bez hrudek.

3) Dolít teplou vodou: Po chvíli dolijte další teplou vodu (podle toho, jak silný čaj chcete) a šlehejte ve tvaru písmene M, než se čaj napění.

4) Vychutnávejte.

„Pro jednodušší moderní přípravu postačí šejkr a heslo „protřepat, nemíchat“. Ať už se ale rozhodnete pro MatchaTea v jakékoliv podobě, litovat určitě nebudete,“ dodává Petr Patočka, odborník na MatchaTea z MatchaTea.cz.

Zdroj: Tiskové sdělení

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist