Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Obliba energetických nápojů v Česku roste

23. květen 2023  České nápoje   komentáře (0)  1508 x

Moderní hektický život si mnohdy žádá rychlý a dlouhotrvající přísun energie. Proto v posledních letech stále stoupá obliba kvalitních energetických nápojů. Jsou obohacené o kofein, taurin, rostlinné extrakty a další přísady, které podporují koncentraci a zvyšují vytrvalost. U nás si energetické nápoje kupuje téměř každá třetí domácnost. Od roku 2020 do roku 2022 se jedná o nárůst prodaného zboží o 27 %. Jen minulý rok dosáhly tržby přes 2 miliardy korun.

Obliba energetických nápojů v Česku rosteObliba energetických nápojů v Česku roste

Energetické nápoje představují snadný a rychlý způsob, jak docílit zvýšení energie kdykoli během dne. Zabraňují únavě a mohou dobře posloužit i sportovcům před náročným fyzickým výkonem.

Jako jeden šálek kávy

Stěžejní je dodržet doporučenou denní dávku a dostatečný pitný režim. Doporučený denní příjem kofeinu stanovený v souladu s Evropskou unií je 32 miligramů na 100 mililitrů, což znamená, že plechovka energetického nápoje o objemu 250 ml obsahuje přibližně 80 mg kofeinu. To odpovídá množství kofeinu v šálku středně silné kávy. Evropský úřad pro bezpečnost potravin provedl rozsáhlou studii, které se zúčastnilo přes 60 000 osob. Ze studie vyplynulo, že konzumace kofeinu v množství maximálně 400 mg denně nepředstavuje zdravotní rizika pro běžnou dospělou populaci. Množství přijímaného kofeinu by však měl každý individuálně posoudit na základě svého zdravotního stavu.

„Kofein se přirozeně vyskytuje v kávě, kakaových bobech, zeleném čaji nebo například v guaraně. Kofein stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje bdělost a snižuje ospalost. Nejčastěji jej přijímáme orálně a stimulační účinky nastoupí asi do 30 minut. Účinek kofeinu pak z těla vyprchá v řádu několika hodin, zpravidla v rozmezí 2 až 8 hodin. Závisí to však na mnoha faktorech, jako je věk nebo tělesná hmotnost,” říká PharmDr. Jana Doleželová.

Kvalita nad kvantitou

Opravdu kvalitní energetický nápoj by se měl z 90 % skládat z vody a obsahovat přírodní cukr. Cukr je dobrým zdrojem energie, v přiměřeném množství je potřebný pro svaly, krev a mozek. Obsah cukru v kvalitním energetickém nápoji by se měl pohybovat kolem 11 g/ 100 ml. Pro srovnání – například v čokoládové tyčince je to až 55 g cukru/ 100 g.

Mezi další možné přísady patří rostlinné extrakty či tělu prospěšné látky, jako je třeba taurin a L - karnitin, které napomáhají ke zlepšení koncentrace[1]. Nedílnou součástí jsou také vitaminy, nejčastěji ze skupiny B. Ty jsou nejvíce ceněny pro svou schopnost podporovat správnou funkci metabolismu a nervového systému. Kvalitní energetické nápoje by navíc neměly obsahovat žádné konzervanty.

Obliba roste mílovými kroky

Energy drink dokáže tělo rychle a účinně ‚nakopnout‘ a dodat potřebnou dávku energie před důležitou a náročnou cestou, zkouškou nebo fyzickým výkonem. Není proto žádným překvapením, že jsou hojně oblíbené zejména mezi velmi aktivními lidmi. Své příznivce si získaly i díky velmi příjemné chuti. Nápoje se hojně prodávají celý rok, nejvíce jdou ale na odbyt v letních měsících. Dle průzkumu společnosti NielsenlQ se v roce 2020 prodalo téměř 70 milionů litrů energetických drinků v celkové hodnotě přes 3 miliardy Kč.[2]


[1] https://aktin.cz/energy-drinky-kdy-pomahaji-kdy-skodi-a-kolik-jich-maximalne-muzete-vypit

[2] https://www.cerpacka.cz/2022/06/21/vetsina-trzeb-v-nealkoholickych-napojich-putuje-za-znackovymi-energetaky/

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist