Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Jakou historii má tradice přípitku?

21. prosinec 2020  České nápoje   komentáře (0)  1192 x

Oslavy spojené s koncem roku se neobejdou bez přípitku. Většina Čechů k němu volí alkoholické nápoje. Jako správní vlastenci bychom měli zůstat u tradičních českých značek. Zkuste například novou whisky Stará žitná myslivecká Selection, která je ideálním přípitkem pro pravého gentlemana, nebo se přeneste do Karibiku s pětiletým panamským rumem Heffron, které vyrábí nejstarší palírna v Evropě, prostějovská Palírna U Zeleného stromu. Lehké přiťuknutí „panáků“ a pohled z očí do očí pro nás symbolizuje slavnostní náladu, nový začátek či naopak úspěšné ukončení minulého období. Podle legend je však původ tohoto zvyku úplně jiný.

Jakou historii má tradice přípitku?Jakou historii má tradice přípitku?

Vše prý začalo strachem z otrávení ve starověkém Řecku. V tehdejší době nebylo neobvyklé „dochutit“ nápoj protivníka jedem. Proto se časem vyvinula tradice „ťukání“ se sklenicemi, která měla deklarovat dobré úmysly účastníků hostiny. Číše se na znamení štědrosti hostitele dolévaly plné, a když si všichni společně přiťukli, tekutiny z pohárů se promísily. Otrávení nápoje nepřítele by tedy nakonec mohlo ohrozit každého z přítomných.

Dnes už tyto obavy rozhodně mít nemusíme. Z původně obezřetného jednání se vyvinula pozitivní tradice, kdy si připíjíme na počest druhého či k významné příležitosti. Český přípitek znamená nejčastěji pohled z očí do očí a přiťuknutí se slovy „na zdraví“. Ve všech slovanských zemích je toto slovní spojení podobné, třeba polské „na zdrowie“ či bulharské „na zdrave“. V románských jazycích zase používají varianty, které vycházejí z latiny. Například ve Španělsku či Brazílii je to „salud“, ve frankofonních zemích zase „à votre santé“. Ve Francii či frankofonní Kanadě se můžete setkat i s výrazem „čin čin“, což má evokovat zvuk cinknutí. Anglosaské země si zase vystačí se svým oblíbeným „cheers“ a japonské „kampaj“.

A s čím si můžete připít?

Pro milovníky whisky: Stará žitná myslivecká Selection

Patříte mezi příznivce dobré whisky? Pak sáhněte po sedmileté Staré žitné myslivecké Selection, která zrála v pečlivě vybraných dubových sudech. V této novince od nejstarší palírny v Evropě se snoubí neopakovatelná chuť se smyslným dotekem vanilky, pikantností čerstvě posečeného žita a jemnými ovocnými tóny. Ale pozor, nepije se jen tak. Správně by se měla vychutnávat při rituálu čtyř doušků a podávat na třech chladicích kamenných kostkách, které na rozdíl od ledu whisky nenaředí. V prvním doušku pocítíte energii, kterou palírníci po staletí vkládali do své práce a která podtrhuje ráznost žita. Při druhém ochutnání pocítíte vřelost ovocných tónů, které rozprostřou svou náruč, stejně jako péči, která byla věnována výrobě a výběru dubových sudů. Její jemnost a jedinečná smyslnost se rozvine se třetím napitím. Důvěrně známý sladce hřejivý dozvuk vanilky vzbudí vaši touhu po čtvrtém loku. Tím se celý zážitek vyladí. Pohltí vás harmonie jedinečného nápoje a vychutnáte si to nejlepší z 500 let trvajícího palírenského řemesla.

Orientační cena: 599 korun

Pro příznivce průzračné chuti a také zábavy: Hanácká vodka

Oblíbená šestkrát destilovaná Hanácká vodka od prostějovské Palírny U Zeleného stromu dostala nový, svěžejší kabát. Ideální pití na večírek s přáteli teď najdete v elegantní kulaté láhvi, kterou zdobí i vylepšená etiketa. Ta stylově naznačuje tančící lidi a odkazuje ke společné zábavě s přáteli. Spodní části láhve dominuje logo Palírny s číslem 1518, které značí rok, kdy se začala historie prostějovské palírny a palírnictví odvíjet. Každý, kdo se rozhodne zpestřit si party Hanáckou vodkou, si může být jist, že pije 100% český výrobek. Základ Hanácké vodky tvoří křišťálově průzračná hlubinná voda z Prostějova a jemný melasový líh. Její kvality a jedinečné čistoty je dosaženo díky šestinásobné filtraci přes aktivní uhlí a dokonalému výrobnímu procesu. Rozjeďte to s kamarády i vy a nebojte se odvázat!

Orientační cena: 169 korun

Pro ty, kteří by svátky nejraději trávili v Karibiku: rum Heffron

Pětiletý panamský rum Heffron potěší každého, komu lahodí výrazná a zároveň velmi jemná chuť. Při ochutnání v něm ucítíte lehkou nasládlost s nádechem vanilky a karamelu, po které následují doznívající dřevité tóny, dané dlouhým zráním v sudech. Má velmi vytříbené aroma, které je mimo jiné ovlivněno tropickým podnebím Panamy. Do nejstarší palírny Evropy cestuje rum v sudech z amerického bílého dubu, v nichž nejprve odpočíval bourbon. Při svém putování tak následuje cestu stejnojmenné lodi Heffron, která po skončení první světové války vezla československé legionáře domů do Evropy, a vzdává jim tím hold.

Orientační cena: 379 korun

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist