Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Litevské medoviny v Česku

13. červenec 2021  České nápoje   komentáře (0)  905 x

Je mi obrovským potěšením seznámit Vás s tradičními litevskými medovinami výrobce Šušvės Midus. Každý, kdo má rád sladké medoviny, se od těch litevských dlouho neodlepí.

Litevské medoviny v ČeskuLitevské medoviny v Česku

Erikas Augustinavičius je majitelem rodinné firmy, která již třetí generací včelaří a postupně se začala zabývat i výrobou medoviny. Medovinu vyráběl již jeho dědeček a matka, od nichž převzal tajemství výroby medoviny. Teprve před několika lety se rozhodl proměnit svůj koníček v legitimní podnikání, s kterým mu již aktivně pomáhají jeho synové. V blízkosti slavného hradiště Plinkaigalio, na břehu rychle tekoucí řeky Šušvė, kde již jejich předkové prosperovali v prehistorických dobách, tak došlo k oživení starého řemesla výroby medoviny. Litevci pili různé druhy medoviny od „antiky" až do 18. století; proto je medovina považována za litevský národní nápoj. Podle archeologů byla medovina známá a používána na různých slavnostech a oslavách v této lokalitě již v pravěku. Vychází to z nálezů poblíž slavné mohyly Plinkaigalio a hřbitova z doby železné.

V současné době mají vlastní včelíny, kde bzučí 150 včelích úlů. Medovina Šušvės Midus je vyráběná vařením pouze z medu vlastních včelstev. Při výrobě medoviny medem rozhodně nešetří - každý litr medoviny obsahuje až 750g medu, což je řadí mezi absolutně nejsladší medoviny. Při výrobě nepoužívají žádné chemické přísady, pouze přírodní suroviny a tím se odlišují od ostatních výrobců v regionu. Medovina zraje nejméně 1 rok, některé druhy těchto medovin však až 4 roky. Med je hlavní složkou, která dodává medovině barvu, chuť a vůni. Chuť zralé medoviny je ušlechtilá, nenápadně sladká, plná.

Medovina je plněna do originálních lahví, jejichž hrdla jsou zalitá voskem, který krásně provoní místnost ještě před otevřením lahve. V nabídce máme i keramické lahve, které vám možná již nějaké medoviny připomínají... Ano, keramika pochází z dílny rodinné firmy Pasieka Jaros, avšak za použití odlišných forem a úprav. Za mě geniální dárek pro někoho, kdo má rád medovinu.

Hodnocení litevské medoviny

Pokud bysme chtěli litevskou medovinu srovnat s nějakou podobnou medovinou, kterou již znáte z nabídky Medovinárny, musíme zajít do Polska. Litevské medoviny značky Šušvės Midus jsou zejména sladkostí na úrovni polských dwójniaků až półtoraků s tím rozdílem, že veškerý med je přidáván před kvašením a na rozdíl od některých výrobců není nijak navyšováno množství alkoholu. Proto například medovina Midus Kunigaikščių kvasí až dlouhých 6 měsíců. Množstvím vykvašeného alkoholu se pohybují v rozmezí 12-14%.

Při první ochutnávce jsem byl litevskými medovinami úplně unešen a doteď bych nedokázal říct, který druh je lepší. Všechny jsou něčím zajímavé a odlišné a při hodnocení je potřeba znát celý příběh, který se za každou lahví skrývá. Několik druhů považuji za zcela unikátní (předně Tradicinis, pampeliškovou, konopnou nebo okurkovou). Nejvíc si asi zamlaskají milovníci ovocných medovin a to dle mého názoru na malině.

Osobní setkání s výrobcem mě přesvědčilo, že se jedná o prvotřídní produkty, vyráběné srdcem, úctou k tradici a s mimořádným důrazem na kvalitu. A proto v nabídce Medovinárny mezi ostatními poctivými medovinami rozhodně nesmí chybět. Jsem zvědavý, jak vám litevská medovina zachutná, ale odhaduji, že od této chvíle bude mít sladká polská medovina těžkou konkurenci.

Neotálejte s objednáním na našem e-shopu. Jestli nám litevské medoviny zmizí ze skladu tak rychle jako nedávno ty španělské, tak jen dobře, protože bude prostor přivézt zase nějaké další novinky ze světa.

Zdroj: Medovinárna

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist