Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Réva pálenka, jediná z celých moravských hroznů

4. prosinec 2019  České nápoje   komentáře (0)  1255 x

Neopakovatelná symfonie vůní i barev prosluněné jižní Moravy a průzračná beskydská voda, uchovávající ve své paměti tisíce let staré příběhy. Právě to se skrývá v každé ze 12 512 lahví jedinečného nového destilátu FLERET Réva pálenka z celých hroznů. Protože pouze takové množství se bude každoročně destilovat z nové úrody Muškátu moravského, sklizeného na 500 ha dvaadvaceti viničních tratí na jihovýchodě Moravy. Tato jedinečná pálenka se – jako jediná u nás – vyrábí z nejkvalitnějších celých odstřapených vinných hroznů se slupkou, nikoliv destilací vína nebo jako např. grapa z matoliny (tedy slupek a zbytků po lisování vína). Rozdíl v chuti i vůni stojí za to. Půllitrová láhev této esence jižní Moravy stojí 950 Kč.

Réva pálenka, jediná z celých moravských hroznůRéva pálenka, jediná z celých moravských hroznů

Přírodní destilát z celých hroznů

FLERET Réva pálenka je 100% přírodní ovocný destilát z celých vinných hroznů odrůdy Muškátu moravského, jinak používaných pro přívlastková vína. Právě tyto hrozny se ideálně hodí pro pálení a dlouhodobé zrání nejen svou kořenitě medovou chutí s tóny citrusových plodů, ale i poměrem cukru a kyselinek. „Hrozny vybíráme ze 22 viničních tratí, které se rozkládají na 500 ha vinic nacházejících se mezi Josefovem, Dambořicemi a Boršicemi na Slovácku. Naší výhodou je to, že se FLERET podílí spolu s vinařstvím Neoklas Šardice a Vinařstvím Mutěnice na projektu „500 ha“. Díky tomu máme přístup k těm nejkvalitnějším hroznům přívlastkových odrůd, které na jižní Moravě uzrají. Náš enolog Zdeněk Fibich od začátku pracuje s informací, že hrozny jsou určeny na destilaci, a přizpůsobuje se tomu stříhání keřů a veškeré další zelené práce. I to se promítne do výsledné chuti a vůně hroznů,“ říká Tomáš Novák, který se ve frenštátském FLERETU zaměřuje mj. na vývoj novinek.

Z vinice do kvasného tanku za méně než 10 hodin

Vyzrálé, velké, šťavnaté hrozny Muškátu moravského se sbírají ručně ještě před rozbřeskem a ihned se převážejí do vinařství, kde se opatrně zbavují střapců – vzniká rmut. Rmut se poté dopraví do destilérky Fleret a přečerpá se do nerezového kvasného tanku o objemu 20 000 l. Cesta hroznů z vinohradu do kvasného tanku v destilérce netrvá déle než 10 hodin.

Ihned po přečerpání se kvasný tank hermeticky uzavře, aby dovnitř nemohl vzduch, naopak ven uniká přes kvasný ventil kvasinkami vytvářený oxid uhličitý. V kvasném tanku pak probíhá kvašení. „Je to proces, kdy se z přirozeně vyskytujícího cukru vytváří alkohol a oxid uhličitý. Zakládáme si na tom, že celý proces kvašení nijak nepodporujeme žádnými přídavky cukrů, žádnými přidanými šlechtěnými kvasinkami a ničím dalším, co ani naši předci nepoužívali. Jednoduše se držíme tradic a tradičních postupů,“ prozrazuje Tomáš Novák.

Kvašení probíhá velmi rychle a bouřlivě, protože hroznová šťáva obsahuje vysoké procento cukru. „Proces kvašení nijak neregulujeme a neovlivňujeme, ale pečlivě jej několikrát denně kontrolujeme. Vše necháváme na přírodě, na přirozeně se vyskytujících kvasinkách a počasí, které nám kvasný tank svými výkyvy ovlivňuje. Sledujeme množství cukru v kvasu, které postupně klesá a s tím narůstá množství alkoholu, až do fáze, kdy vysoký obsah alkoholu již není vhodný pro život kvasinek,“ doplňuje Tomáš Novák.

Do láhve nejdříve za tři roky

To už přichází čas destilace, kdy se z prokvašeného hroznové rmutu – kvasu, získává asi 77% destilát. Ten se uskladňuje v nerezových zracích tancích, kde zraje a odpočívá pro lepší rozvinutí chutí a celkového aroma minimálně další tři roky. Poté jej ve frenštátské destilérce naředí čistou beskydskou vodou, upravenou procesem demineralizace (kvůli odstranění uhličitanových a vápenatých sloučenin) na požadovanou lihovitost 40 %. Pak se již destilát stáčí do lahví. Celý proces zrození Révy pálenky od sběru po konečné naplnění láhve tak trvá minimálně tři roky.

Návrat k tradici

„Při studiu historie destilování ovoce na Moravě jsme narazili na informaci, že výrobky z révy vinné jsou přirozeným, původním produktem, který se na Moravě pálil po několik staletí. A o to nám právě šlo, navrátit se k původním a tradičním malosériovým produktům. Dělat vinný destilát z hotového vína se nám neosvědčilo. Zpětná vazba od zákazníků na vínovice dostupné na trhu je velmi negativní,“ dodává Tomáš Novák.

Hvězdný obal

Mimořádné kvalitě výrobku odpovídá i obal – Réva pálenka se stáčí do bílých designových lahví s vinným motivem, za kterými stojí světově úspěšný vesmírný architekt a designér Tomáš Rousek se svou ženou Veronikou.

Réva pálenka byla nedávno oceněna platinovou medailí na soutěži SIP AWARDS, která poskytuje jedno z nejspolehlivějších měřítek hodnocení kvality nápojů – odráží totiž názory, myšlenky a hlasy spotřebitelů. Platinovou medaili ze SIP AWARDS v České republice ještě žádný destilát neobdržel.

FLERET Réva pálenka se bude vyrábět každý rok v limitované edici 12 512 ks. K dostání je už teď v sítích Don Pealo a na www.fleret.cz. Cena Révy pálenky je 950 Kč za půllitrovou láhev 40 % destilátu.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist