Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Rudolf Jelínek sklízí ovoce pro své pálenky

7. srpen 2017  České nápoje   komentáře (0)  1289 x

Na prvních šesti hektarech sadů vizovické likérky RUDOLF JELÍNEK od dnešního dne probíhá sklizeň švestek. I přes opakované mrazy v době květu je nakonec očekávaná úroda oproti loňskému roku téměř dvojnásobná. O poznání horší je situace u meruněk. Mráz spálil celou vlastní úrodu ještě ve stádiu plůdku. Největší světový výrobce ovocných pálenek musel proto zabezpečit surovinu z jiných lokalit, které se vyhnuly mrazivým teplotám.

Rudolf Jelínek sklízí ovoce pro své pálenkyRudolf Jelínek sklízí ovoce pro své pálenky

„Naši sadaři odhadují, že letos sklidíme ve vlastních sadech asi 320 tun švestek. To je o 130 tun více než vloni,“ říká obchodně–marketingový ředitel vizovické likérky RUDOLF JELÍNEK Miroslav Motyčka. „Letos nám udělaly radost odrůdy Valjevka, Gabrovská a Presenta, které v loňském roce kompletně zmrzly. Jako největší hvězdu letoška potom vidíme odrůdu Stanley, která je naše stálice, a její výnosy jsou rok od roku vyšší,“ dodává Motyčka. Letošní odhad sklizně je podle něj vzhledem k vývoji zimy velice dobrý. Přestože jsou letošní čísla vyšší než vloni, do rekordního roku 2015 mají daleko. Před dvěma lety se ve Vizovicích sklidilo neuvěřitelných 515 tun švestek.

U sklizně meruněk je vývoj bohužel úplně opačný. V loňském roce se po jarních mrazech sklidilo symbolických 250 kg ze 70 hektarů, letos na stromech nezůstalo ani to. „Meruňkovice se stává stále vzácnějším produktem. Předpokládáme, že její cena však zůstane minimálně na stejné úrovni, jako je dnes,“ říká Motyčka.

„Na rozdíl od naší konkurence, která veškeré suroviny nakupuje, my jsme i zemědělci. Máme 163 hektarů sadů. Celkově vlastní ovoce pokrývá potřebu společnosti přibližně z 8 procent, ale očekáváme, že v následujících 10 letech, kdy se dostanou do plodnosti všechny námi vysázené plochy, se tento podíl zvedne až na 20–25 %. Co se týká výkupu ovoce od jiných pěstitelů, máme svoje dodavatele rozesety téměř po celé Evropě,“ dodává Motyčka.

Mrazy v období květu nejsou jedinou nepříjemností, se kterou se musejí Jelínkovi sadaři na Vizovicku a jižní Moravě vyrovnat. „Čím dál častěji nás i ostatní zemědělce trápí sucho. V našich švestkových sadech používáme podnož, která je základem hluboce kořenících stromů. I přes úbytek úhrnných srážek je tak ve švestkových sadech předpoklad dobré úrody. V meruňkových sadech je však téma sucha více než aktuální a v budoucnosti při revitalizaci sadů uvažujeme i o umělé závlaze,“ říká Miroslav Motyčka.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist