Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Tradice pití ovocných destilátů ve střední Evropě nejen v odbobí Velikonoc

13. duben 2017  České nápoje   komentáře (0)  2041 x

Ovocné destiláty a jejich výroba je v našem regionu známá už více jak 600 let. První zmínky najdeme už v knihách v křesťanských klášterech údolí Wachau v Rakousku. Tam obyvatelé ovoce destilovali už od 14. století. Podobně stará je tradice i na jižní Moravě. Písemný doklad o existenci pálenky najdeme v urbáři vizovického panství z roku 1585. Určitě víte, že vizovice a okolí jsou synonymem výroby té nejlepší slivovice.

Tradice pití ovocných destilátů ve střední Evropě nejen v odbobí VelikonocTradice pití ovocných destilátů ve střední Evropě nejen v odbobí Velikonoc

Mezi Dunajem a Rýnem se švestkám vždycky dařilo, pálilo se však i další ovoce: meruňky, hrušky, třešně a další peckovice. Z pálení se postupně stal propracovaný obor, mistři páleníci si svá tajemství předávali generace po generaci.

Umění destilace

Prémiový ovocný destilát se získává vícestupňovou destilací vyzrálého ovocného kvasu. Kvas zraje v tancích, aby se dokonale sladily jeho chutě a došlo k “zakulacení”. Když na zrání výrobce použije sudy, získá destilát nejen specifické aroma, ale také zlatavou barvu.

 

Při procesu výroby je důležitá pečlivost a přesné dodržení postupu, jedině tak mohou vzniknout ty nejlepší pálenky.

Nejčastější destilát je slivovice, hruškovice, meruňkovice, ale i další pálenky, jako jsou například třešňovice, jablkovice, vínovice, mirabelkovice, trnkovice a nebo vzácná oskerušovice. Ideální obsah alkoholu prémiových ovocných destilátů je 42 - 47 %.

“Při vyšší koncentraci alkoholu trpí hlavně aroma ovocné pálenky, při nižší koncentraci bude pálenka příliš vodnatá.”

Ze švestek či slívek a blum vznikne slivovice, z hrušek zase hruškovice, z meruněk meruňkovice. Z jablek se vyrábí jablkovice, v Dolní Normandii se jí říká calvados. Z vína je pak možné vyrobit vínovici, nebo kvalitnější formu - brandy. Pálením je však možné zpracovat skoro všechno ovoce - třeba maliny, angrešt, fíky či jeřabiny.

Každá správná pálenka by měla vonět a především chutnat po ovoci, z něhož byla vyrobena. Pálenky jsou vhodné ke staření, archivování - pouze hruškovici nestařte, tu během roku vypijte.

Destiláty a Velikonoce

Velikonoce jsou v církevním kalendáři nejdůležitějším svátkem roku a Vánoce jsou až na druhém místě. Období před Velikonocemi je spojeno s dlouhým půstem, proto bývá sváteční stůl plný pokrmů a lahůdek z masa, ať už jehněčího nebo drůbeže. Jedná se povětšinou o těžší jídla, proto je důležité mít po ruce správné pití pro podporu trávení. K tomu poslouží svěží vína s obsahem kyselinky, nebo kvalitní ovocné destiláty. V tomto případě je podáváme jako digestiv.

Ale k Velikonocům patří i koledníci, kteří za správné “vyšupání” dostanou zpravidla také doušek nějakého alkoholu. Ctěte tradici a pohostěte je právě nějakou slivovicí nebo jinou pálenkou.

Jak pít pálenky?

Určitě ne teplé, tradičně se v dobách bez lednic skladovaly pálenky v temnu a chladu, někde v komoře, sklepě s ostatním jídlem. Co se týče doporučení od odborníků, ideální teplota je kolem 6 °C, když podáváme jako aperitiv. V případě pití jako digestiv držme teplotu na 12 °. U kvalitnějších, archivních pálenek udržujte teplotu spíš kolem 12 °C, abyste více procítili jejich chuť.

A jak pálenky správně skladovat? Není potřeba mít speciální místo, je důležité pouze lahev uložit na temné místo, kde je stabilní a přiměřená teplota.

Máte rádi pálenky? Kupujete je, nebo si sami pálíte? A který druh ovoce máte nejradši?

Zdroj: Tiskové sdělení

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist