Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vítězný drink Beefeater MIXLDN 7 se inspiroval Brnem

20. listopad 2017  České nápoje   komentáře (0)  1352 x

Od včera známe vítěze českého národního finále soutěže Beefeater MIXLDN 7. Nejlepší drink inspirovaný městem, v němž žijí či pracují, z něhož pocházejí nebo které v nich zanechalo silný dojem, podle tříčlenné poroty, ve které usedl mimo jiné i master distiller ginu Beefeater Desmond Payne, namíchala barmanka brněnského Super Panda Circusu Hanka Graclíková. Vítězem divácké soutěže se stal barman pražského Hemingway baru Martin Župina.

Vítězný drink Beefeater MIXLDN 7 se inspiroval BrnemVítězný drink Beefeater MIXLDN 7 se inspiroval Brnem

Celodenní program, který kromě vlastního soutěžního klání zahrnoval i vzdělávací blok, pár odpočinkových aktivit (třeba thajskou masáž) a večerní party, hostil Fashion Club v pátém patře pražského obchodního domu Kotva. Barmani, a to nejen ti, kteří postoupili do českého národního finále Beefeater MIXLDN 7, se zde shromáždili už ráno na desátou. Po krátkém úvodním slovu, které si vzala ambasadorka ginu Beefeater Kateřina Kluchová, se mikrofonu chopil vzácný host – master distiller Desmond Payne, jenž letos slaví padesáté výročí práce v ginové branži. Během své prezentace se dotkl snad všech důležitých oblastí, jež se k ginu vážou, od historie a výroby přes mixologii až po současný ginový boom a trendy, které ho provázejí. Druhým mluvčím dopoledního vzdělávacího bloku byla Dr. Ing. Zdenka Panovská z Vysoké školy chemicko-technologické, jejímž hlavním oborem je senzorická analýza. Její prezentace nabitá zajímavými informaci ohledně vnímání a rozlišování vůní a chutí měla u barmanů velký ohlas a reagovali na ni celou řadou otázek. Po obědě se u mikrofonu postupně vystřídali všichni dosavadní vítězové Beefeater MIXLDN, tedy Eduard Ondráček, Tomáš Melzer, Miloš Danihelka a v dané chvíli ještě aktuální šampion Marek Vybíral. Jejich vystoupení se točila kolem uplynulých ročníků soutěže, podělili se o své zážitky i zkušenosti a nádavkem přidali pár tipů pro soutěžící, jejichž čas se neúprosně blížil.

Prověřeno porotou i soutěžícími

Letos se zadání soutěže točilo kolem měst, v nichž soutěžící barmani žijí nebo pracují, popřípadě k nim mají nějaký vztah. Jejich drink měl být daným městem inspirován, co přesně si z něj vybrali a přetvořili do podoby koktejlu bylo jen a jen na nich. Receptura musela obsahovat minimálně 30 ml ginu Beefeater Dry nebo Beefeater 24 a musela být natolik jednoduchá, aby bylo možné koktejl připravit v běžném barovém provozu. Na samém začátku se do Beefeater MIXLDN 7 přihlásilo sedmatřicet soutěžících, z nichž zástupci společnosti Jan Becher Pernod Ricard na základě návštěvy podniku a hodnocení drinku i jeho příběhu a prezentace vybrali devět finalistů, desátý byl zvolen prostřednictvím sociálních sítí a počtu like či dalších reakcí. Ve finále bylo úkolem barmanů v desetiminutovém časovém limitu namíchat tři porce svého soutěžního koktejlu. Jednu pro porotu, druhou pro fotografa a třetí pro ostatní finalisty, kteří se do hodnocení svých kolegů už tradičně zapojují. Hlavní slovo má ale tříčlenná porota, v níž letos usedli master distiller ginu Beefeater Desmond Payne, historicky první vítěz soutěže v ČR Eduard Ondráček a slovenský barman a majitel nitranského baru Záhir Ľuboš Rácz. Jak je v případě Beefeater MIXLDN zvykem, porota seděla stranou za zavřenými dveřmi, a neměla tak možnost sledovat barmany při přípravě drinků. Zajímal ji až výsledek a prezentace, kterou si pro ni soutěžící připravili, a odpovědi na doplňující otázky ohledně přípravy, servisu, inspiračních zdrojů, ale i ginu Beefeater. Veškerá komunikace s porotci probíhala v angličtině.

Genepeas zaujal chutí, servisem i prezentací

První soutěžící, Martin Hůla z brněnského Baru, který neexistuje, se za bar postavil ve čtyři odpoledne a během necelých tří hodin ho postupně následovalo jeho devět kolegů či kolegyň: Hana Graclíková z brněnského baru Super Panda Circus, Tomáš Jarmar z olomouckého Café New One, Tereza Kolečkářová z olomouckého Long Story Short, Alexandra Hatalovská z pražského baru Josie, Jan Šebek z baru Cotto Crudo situovaného v pražském hotelu Four Season, Martin Župina z pražského Hemingway baru, Vladimír Čech z pražského The Banker’s Baru, Jan Lukas z českokrumlovské Apotheky a Filip Kováč z pražského baru Le Valmont. K vidění tak byly drinky inspirované Brnem, Prahou, Krumlovem či Olomoucí, ale třeba také Karlštejnem. Servisy barmani předvedli jednoduché i sofistikovanější a nouze nebyla ani o zajímavé ingredience. Po těch ostatně sáhla i Hana Graclíková, jejíž drink Genepeas byl inspirován významným brněnským vědcem Johannem Gregorem Mendelem a kromě Beefeateru 24 a sherry obsahoval například hráškový sirup (Mendel se mimo jiné zabýval genetickými pokusy s hráškem) a domácí lemon curd, který Hanka ozvláštnila čajem sencha. A právě tento drink porotu nakonec zaujal nejvíce. „Soutěž měla velmi slušnou úroveň, ochutnal jsem skvělé drinky namíchané z velmi zajímavých surovin. Líbilo se mi použití sherry v některých koktejlech. Ukázalo se, že má něco do sebe a jako vedlejší produkt dokáže gin Beefeater pěkně podpořit. Barmani v drincích použili i zajímavé domácí suroviny provázané na místo, jemuž drink zasvětili. U některých z nich ale byla velká škoda, že nedokázali více využít jejich potenciál a lépe je s Beefeaterem propojit, aby ginu dali vyniknout, a naplnili tak smysl a podstatu soutěže,“ říká Ľuboš Rácz a na adresu vítězky doplňuje: „Hanka nás zaujala tím, že zvolenou ingredienci dokázala velmi pěkně propojit s příběhem a osobností, která v Brně žila. Její drink se odlišoval od ostatních. Zajímavá, a přitom velmi jednoduchá surovina nezabíjela hlavní bázi, jež byla navíc podpořená sherry. Servis měla jednoduchý, použitelný i v běžném baru. Drink a velmi příjemný projev z Hanky zkrátka udělaly vítězku českého národního kola Beefeater MIXLDN 7.

Župinova Revolution a příval emocí

Jméno vítězky ale zaznělo až na samém konci večera. Poté, co soutěžící postupně předstoupili před porotu, následovala večeře a úprava prostor Fashion Clubu pro večerní party. Během té se barmani rozděleni do dvou skupin po pěti opět postavili za bary a své soutěžní drinky v malých degustačních porcích předkládali přítomným hostům. Každý z hostů u vstupu obdržel dva žetony a jejich prostřednictvím pomohli najít vítěze divácké soutěže, na kterého čekala odměna v podobě roční zásoby ginu Beefeater. Kromě degustace soutěžních koktejlů bylo možné v salonku absolvovat ochutnávku Beefeater Burrough’s Reserve a hned v tom vedlejším si opatřit dočasné tetování, samozřejmě s motivy Beefeateru. Aby byly chvíle napětí co nejdelší, vyhlášen byl nejprve vítěz divácké soutěže, kterým se stal Martin Župina z pražského Hemingway baru. Hosty finálového večera přesvědčil svým drinkem Revolution, který věnoval Václavu Havlovi a vlastně taky legendární barmance londýnského American Baru v hotelu Savoy Adě Coleman – šlo totiž o twist na její koktejl Hanky Panky. Vyhlášení vítězky českého národního finále Beefeater MIXLDN 7 se neobešlo bez slz. Hanka Graclíková úspěch v soutěži, která byla její první v celé barmanské kariéře, upřímně překvapil, a tak se neubránila silnějším emocím. O to víc jí všichni jistě budeme držet palce na únorovém globálním finále v Londýně. Pokud uspěje i v něm, bude mít možnost si pod dohledem Desmonda Payna vytvořil a destiloval limitovanou edici svého vlastního ginu.

Fashion Club v pátém patře pražského obchodního domu Kotva včera po celý den hostil české národní finále soutěže Beefeater MIXLDN 7. Deset finalistů se nejprve postavilo tříčlenné odborné porotě a večer pak pozvaným hostům, kteří rovněž vybírali svého vítěze.

Zdroj: Web Pernod Ricard

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist