Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Z 500leté historie Palírny U Zeleného stromu

22. červen 2018  České nápoje   komentáře (0)  1876 x

Historie nejstarší palírny Evropy se zrodila 4. července roku 1518, kdy Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil právo várečné jedenatřiceti majitelům domů města Prostějov. Mezi vybranými byl i hajný Jež ze Seloutek, který vlastnil na náměstí dům U Zeleného stromu. Zpočátku se zde vařilo hlavně pivo. Tím začala éra palírny s ryze českým původem, která se i nyní, po 500 letech, může pyšnit tím, že zůstala v rukou českého majitele.

Z 500leté historie Palírny U Zeleného stromuZ 500leté historie Palírny U Zeleného stromu

Roku 1591 do Palírny U Zeleného stromu nastoupil podnikatel pekař Pavel Zoubek, za jehož hospodaření se stal dům oblíbeným a vyhledávaným šenkem. Vysoká kvalita kořalky a piva byla zárukou spokojenosti návštěvníků domu. O devatenáct let později Karel z Lichtenštejna rozšířil majitelům šenkovních domů jejich výsadní právo várečné o monopol na pálení a nálev kořalky. Díky uděleným výsadám se zvýšila laťka kvality a o Prostějově se plným právem začalo mluvit jako o městě s nejlepší kořalkou.

Temným rokem nejen pro palírnu, ale i celé město Prostějov, byl rok 1697, kdy vypukl nejničivější požár v historii a popelem lehla polovina města. Dům U Zeleného stromu byl jako zázrakem neponičen. Byl to zároveň rok nástupu hospodářské recese. Palírna začala opět vzkvétat v roce 1735 s příchodem majitele Michala Storcha z Markvartic, který spojil svou profesi lékárníka a začal do kvasu přidávat i byliny a koření, zejména anýz, čímž položil základy slavné receptury Starorežné.

Už v roce 1810 celková produkce kořalky dosahovala více než 11 000 hektolitrů a Prostějov se stal palírnickou jedničkou Moravy. O třiatřicet let později palírnu koupil nový majitel Jakub Vojáček, který se svým důvtipem postaral o zastavení stagnace palírny a svou razantností a nápaditostí přispěl k úspěšnému rozvoji. Zakoupil dům v dražbě a palírna byla úředně povýšena na továrnu. Po jeho smrti v roce 1858 palírnu s názvem J. Wojaczek, Liquer- und Rum - Fabrik, Prossnitz provozovala jeho rodina, která založila veřejně obchodní společnost „J. Vojáčka dědicové“. Pod tímto názvem vedli Vojáčkovi palírnu i přes těžká období první světové války, kdy se nepodařilo získat atraktivní zakázky pro armádu. Avšak generace Vojáčků se nikdy nevzdávala a díky houževnatosti jí vlastní se stala úspěšným hospodářem.

V roce 1925 se palírna i dům U Zeleného stromu staly majetkem „Družstevního podniku hostinských“, který sdružoval podniky nejen z hanácké metropole, ale i odjinud. Na reklamních cedulích se již objevuje symbol s vyobrazeným košatým zeleným stromem a siluetou města Prostějov v pozadí.

Začátek 2. světové války byl pro palírnu ve znamení zvýšené produkce a podniku se velmi dařilo. K nárůstu tržeb velmi dopomohlo spojení se Svépomocným družstvem hostinských (1939), které vyrábělo především nealkoholické nápoje. Firma se v podstatě téměř zdvojnásobila. Roku 1940 činil obrat více než 13 milionů, což bylo na tuto dobu přímo astronomické číslo. Od roku 1941, z důvodu vysoké spotřeby pro válečné účely, byly zavedeny příděly lihu. Podnik se snažil nahradit nedostatek lihu zvýšenou výrobou sodovek a výrobou nealkoholických nápojů. Ale přišlo udání gestapu, že podnik tají zásoby lihovin. Následně byla Palírna U Zeleného stromu obsazena a prohledána. Díky soudržnosti a odvaze všech zaměstnanců skončila kontrola naštěstí dobře.

Únorové vítězství pracujícího lidu dopadlo i na Družstevní podnik hostinských v Prostějově. 3. 7. 1948 (den před oslavou 430 let od založení Palírny) došlo ke znárodnění Palírny U Zeleného stromu.

V září 1948 se Palírna stala podřízeným podnikem olomouckého ředitelství, jež bývalý samostatný podnik přejmenovalo na závod „Starorežná Prostějov“. V devětapadesátém podnik přebírá výrobu značkového exportního likéru L.V. Griotte a bylinného likéru Nuncius, které byly tehdy vyváženy do západní Evropy. Kvůli rozšíření kapacity se stěhuje do pivovaru Binko. Podnik si i přes centrální komunistické vedení udržel svou vysokou kvalitu výroby a získává za své špičkové výrobky i mnoho čestných vyznamenání od KSČ.

Politické a společenské poměry v republice pomohly v roce 1992 i Starorežné Prostějov a podnik byl privatizován. V té době vyráběla firma úctyhodných 60 druhů lihovin v produkci 13 milionů litrů.

V roce 2011 se Palírna U Zeleného stromu – Starorežná Prostějov spojila s ústeckou likérkou GRANETTE (dříve KB Likér, popř. likérka bratří Eckelmannů) a výroba se koncentruje v Prostějově. Nová firma GRANETTE&STAROREŽNÁ Distilleries a.s. se stala největším tuzemským výrobcem lihovin s ryze českým kapitálem a zároveň jednou z nejvýznamnějších firem na celém českém trhu.

A konečně, v roce 2017 se společnost, v rámci důrazu na tradici, přejmenovala na svůj původní název Palírna U Zeleného stromu. V současnosti se zde vyrábějí nejznámější značky – Stará myslivecká, Hanácká vodka, Blend 42 vodka, Prostějovská Starorežná, likér Vaječný sen, L.V. Griotte lucerna, Stomach, Kláštěrní tajemství, slivovice a hruškovice. Ve stejném roce se Palírna spojila s destilérkou Kleiner a rozšířila svoje portfolio o prestižní destiláty stejnojmenné značky.

V současnosti podle doložených historických faktů můžeme konstatovat, že Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě s tradicí dlouhou 500 let. Tuto výjimečnou událost podtrhuje fakt, že společnost zůstala i po tolika letech v rukou českých majitelů. V rámci oslav jubilea společnost chystá limitované edice Staré myslivecké, Hanácké vodky či speciální projekt, který bude zveřejněn po výročním dni 4. července 2018.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist