Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Coca-Cola sníží produkci plastu

15. červenec 2019  České nápoje   komentáře (0)  1116 x

Společnost Coca-Cola HBC se rozhodla opět významně snížit hmotnost svých plastových lahví pro sycené nápoje. Odlehčení se dotkne lahví o objemu 0,5 l; 1,0 l; 1,25 l a 1,75 l. Váha PET lahví se v průměru sníží o 13 % a ročně díky tomu v ČR ubude zhruba 500 tun plastového odpadu.

Coca-Cola sníží produkci plastuCoca-Cola sníží produkci plastu

„Společnost Coca-Cola HBC pokračuje v úsilí o snižování podílu plastu u veškerých svých obalových materiálů. Již v minulých deseti letech se nám podařilo snížit hmotnost samotných PET lahví i uzávěrů PET lahví v průměru o 21,4 %,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Teď přichází další významné odlehčení, které povede ke snížení produkce plastového odpadu. Menší hmotnost budou mít všechny PET lahve pro sycené nápoje o velikosti 0,5 l; 1,0 l; 1,25 l a 1,75 l. První šarže výrobků v tzv. LW (light weight) lahvích byly vyrobeny v červnu a dokončení procesu odlehčení se očekává do konce roku 2019.

Hmotnost PET lahví se v průměru sníží o 13 %. Například hmotnost 0,5 l PET láhve používané pro sycené nealkoholické nápoje se sníží o 12 % (nová láhev bude tedy o 2,8 g lehčí než její předchůdce). Lahve velikosti 1,75 l se odlehčí o 8 %, velikost 1,25 l bude nově o 15 % lehčí a hmotnost litrových lahví klesne dokonce o 21 %. Díky této iniciativě společnost očekává, že ročně dodá na český trh o přibližně 500 tun méně plastových odpadů a přispěje k nižší zátěži životního prostředí.

Odlehčení lahví je dalším krokem v globální iniciativě systému Coca-Cola pod názvem World Without Waste (Svět bez odpadu). V jejím rámci chce společnost do roku 2030 dosáhnout 100% recyklace – pomoci recyklovat stejný objem obalů, jaký dodá celosvětově na trh. Již v současnosti podle dat společnosti Eko-kom, jejímž iniciátorem a spoluzakladatelem byla před 22 lety právě společnost Coca-Cola HBC, se loni v ČR vysbíralo cca 80 % PET lahví. Tento údaj řadí Českou republiku mezi nejlepší země v Evropě. „Chceme, aby v příštích letech dále výrazně vzrostl sběr, ale především recyklace plastů. Pomoci by tomu měl jak ambiciózní plán společnosti Eko-kom, tak i omezení skládkování, po kterém voláme,“ dodal Jonák.

Obaly nápojů mají zásadní význam pro jejich kvalitu a bezpečnost. V současnosti je plast nejlepším ze všech dostupných obalových materiálů, protože je bezpečný, hygienický, trvanlivý, pružný, opětovně uzavíratelný a recyklovatelný, a to i z hlediska dopadu jeho výroby a dopravy na životní prostředí.

„Problémy, se kterými se dnes potýkáme, vznikají převážně po použití, buď proto, že se plasty ocitnou na skládce, nebo jsou ponechány jako odpadky v životním prostředí. Nemusí tomu tak však být. Pokud se nám podaří získat dostatek lahví zpátky a v odpovídající kvalitě, stanou se díky recyklaci a opětovnému použití cennou surovinou,“ uvedl Jonák.

Společnost Coca-Cola HBC je v ČR již roky lídrem v používání recyklátu v PET lahvích. Takzvaný rPET je materiál, který byl získaný recyklací staré PET lahve. Nyní se podíl rPETu v lahvích pro sycené nápoje pohybuje (v závislosti na velikosti lahve) od 10 do 30 %, u prémiové vody Römerquelle činí 45 %. I v oblasti rPET má skupina Coca-Cola HBC ambiciózní plány, jak podíl recyklátu dále zvyšovat, aby se z lahví opět stávaly lahve a cirkulární ekonomika se tak uvedla v život.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist