Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Coca-Cola sníží produkci plastu

15. červenec 2019  České nápoje   komentáře (0)  460 x

Společnost Coca-Cola HBC se rozhodla opět významně snížit hmotnost svých plastových lahví pro sycené nápoje. Odlehčení se dotkne lahví o objemu 0,5 l; 1,0 l; 1,25 l a 1,75 l. Váha PET lahví se v průměru sníží o 13 % a ročně díky tomu v ČR ubude zhruba 500 tun plastového odpadu.

Coca-Cola sníží produkci plastuCoca-Cola sníží produkci plastu

„Společnost Coca-Cola HBC pokračuje v úsilí o snižování podílu plastu u veškerých svých obalových materiálů. Již v minulých deseti letech se nám podařilo snížit hmotnost samotných PET lahví i uzávěrů PET lahví v průměru o 21,4 %,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Teď přichází další významné odlehčení, které povede ke snížení produkce plastového odpadu. Menší hmotnost budou mít všechny PET lahve pro sycené nápoje o velikosti 0,5 l; 1,0 l; 1,25 l a 1,75 l. První šarže výrobků v tzv. LW (light weight) lahvích byly vyrobeny v červnu a dokončení procesu odlehčení se očekává do konce roku 2019.

Hmotnost PET lahví se v průměru sníží o 13 %. Například hmotnost 0,5 l PET láhve používané pro sycené nealkoholické nápoje se sníží o 12 % (nová láhev bude tedy o 2,8 g lehčí než její předchůdce). Lahve velikosti 1,75 l se odlehčí o 8 %, velikost 1,25 l bude nově o 15 % lehčí a hmotnost litrových lahví klesne dokonce o 21 %. Díky této iniciativě společnost očekává, že ročně dodá na český trh o přibližně 500 tun méně plastových odpadů a přispěje k nižší zátěži životního prostředí.

Odlehčení lahví je dalším krokem v globální iniciativě systému Coca-Cola pod názvem World Without Waste (Svět bez odpadu). V jejím rámci chce společnost do roku 2030 dosáhnout 100% recyklace – pomoci recyklovat stejný objem obalů, jaký dodá celosvětově na trh. Již v současnosti podle dat společnosti Eko-kom, jejímž iniciátorem a spoluzakladatelem byla před 22 lety právě společnost Coca-Cola HBC, se loni v ČR vysbíralo cca 80 % PET lahví. Tento údaj řadí Českou republiku mezi nejlepší země v Evropě. „Chceme, aby v příštích letech dále výrazně vzrostl sběr, ale především recyklace plastů. Pomoci by tomu měl jak ambiciózní plán společnosti Eko-kom, tak i omezení skládkování, po kterém voláme,“ dodal Jonák.

Obaly nápojů mají zásadní význam pro jejich kvalitu a bezpečnost. V současnosti je plast nejlepším ze všech dostupných obalových materiálů, protože je bezpečný, hygienický, trvanlivý, pružný, opětovně uzavíratelný a recyklovatelný, a to i z hlediska dopadu jeho výroby a dopravy na životní prostředí.

„Problémy, se kterými se dnes potýkáme, vznikají převážně po použití, buď proto, že se plasty ocitnou na skládce, nebo jsou ponechány jako odpadky v životním prostředí. Nemusí tomu tak však být. Pokud se nám podaří získat dostatek lahví zpátky a v odpovídající kvalitě, stanou se díky recyklaci a opětovnému použití cennou surovinou,“ uvedl Jonák.

Společnost Coca-Cola HBC je v ČR již roky lídrem v používání recyklátu v PET lahvích. Takzvaný rPET je materiál, který byl získaný recyklací staré PET lahve. Nyní se podíl rPETu v lahvích pro sycené nápoje pohybuje (v závislosti na velikosti lahve) od 10 do 30 %, u prémiové vody Römerquelle činí 45 %. I v oblasti rPET má skupina Coca-Cola HBC ambiciózní plány, jak podíl recyklátu dále zvyšovat, aby se z lahví opět stávaly lahve a cirkulární ekonomika se tak uvedla v život.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist