Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Za nižší DPH i na zdravé nápoje

3. říjen 2023  České nápoje   komentáře (0)  494 x

Svaz minerálních vod, spolu s odborníky a subjekty zaměřujícími se na veřejné zdraví, vyjadřují hlubokou obavu ohledně plánovaného zvýšení DPH na balené přírodní minerální a pramenité vody, kojenecké vody a vody léčivé z 15 % na 21 %.

Za nižší DPH i na zdravé nápojeZa nižší DPH i na zdravé nápoje

Dne 23. srpna 2023 měla vládní koalice při jednání o konsolidačním balíčku včetně DPH u potravin možnost pozitivně ovlivnit směřování ČR v oblasti podpory zdraví a kvality života našich občanů. Bohužel v rozporu s vlastním vládním prohlášením v této oblasti hodlá Vláda zvýšit DPH na vody přírodní minerální, pramenité, kojenecké i výtěžky z přírodních léčivých zdrojů (tzv. léčivé). Toto je navíc v přímém rozporu s?dlouhodobou snahou lékařů i jejich odborných institucí vytvářet prostředí, které podporuje a rozvíjí zdravý životní styl české společnosti.

Je zcela bez pochyb, že přírodní minerální a pramenité vody mají klíčový význam pro lidský organismus. Obsahují důležité, jinými nápoji nenahraditelné minerální látky a stopové prvky, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Vody pro kojence pak umožňují nezbytnou výživu pro nejmenší členy naší společnosti. Léčivé vody navíc slouží jako doplňková terapie pro pacienty s různými zdravotními potížemi a jsou důležité zejména pro seniory. Aktuální vysoké teploty v posledních měsících jasně ukazují na důležitost dodržování dostatečného pitného režimu a příjmu tekutin s potřebnými minerálními látkami pro správné fungování těla všech obyvatel.

Navrhované úpravy sazeb DPH zvýší koncovou cenu potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus a zároveň, zcela proti podporovaným zásadám států i odborníků, sníží koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek. Tedy komodit, kvůli nimž musela vzniknout tzv. Pamlsková vyhláška regulující jejich prodej ve školách. Jde tedy o zcela nelogický, nesystematický a nevysvětlitelný krok.

Odborníci napříč obory se přitom shodují, že nadměrná konzumace cukru a nezdravých tuků má negativní dopad na naše zdraví. Nerozumíme, proč takové potraviny budou ještě dostupnější než doposud, zatímco u zdraví nezbytných minerálních, pramenitých a kojeneckých vod dojde ke zvýšení DPH o 6 procentních bodů, takže u nich budou lidé platit DPH o 40 procent vyšší než dnes. Po takovém zásahu se tato základní a pro zdraví důležitá potravina může stát pro značnou část lidí nedostupným luxusem. Nezapomínejme, že by šlo o několikáté navýšení ceny v poslední době, přičemž ta předchozí navýšení způsobila všeobecná inflace a růst cen všech vstupů.

Vážení členové vlády, vážení poslanci, nesete zodpovědnost za veřejné zdraví a kvalitu života občanů této země. Váš slib podpořit zdravý životní styl nesmí zůstat jen u slov na papíře. Zvýšení DPH u zdravých a prospěšných potravin v podobě minerálních vod jde proti splnění tohoto závazku.

Vážení poslanci, prosím, zvažte uvedené argumenty během diskuze o vládním návrhu úsporných opatření.

Stále je čas odpovědně zvážit tuto navrhovanou změnu a vrátit se k logickým a férovým řešením, která skutečně podporují zdraví a životní úroveň občanů. Nepřijímejte opatření postihující ty, kteří jsou zodpovědní ke svému zdraví. Nezapomínejte, že ochrana veřejného zdraví by měla být prioritou každé vlády i politických zástupců volených občany.

Zdroj: Tisková informace

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist