Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Celozrnné nebo vícezrnné pečivo

17. leden 2024  České nápoje   komentáře (0)  408 x

V dnešní době, kdy si čím dál více lidí uvědomuje význam zdravého stravování, se výběr pečiva stává důležitou součástí nákupů. Klasické „bílé“ pečivo, tedy pečivo čistě pšeničné, není z hlediska zdravé výživy žádný strašák, někdy ale může být vhodnější spíše pečivo celozrnné nebo vícezrnné. Co tato označení přesně znamenají?

Celozrnné nebo vícezrnné pečivoCelozrnné nebo vícezrnné pečivo

V současné době je zdravá výživa na vzestupu a lidé se stále více zajímají o to, co jedí. Jedním z důležitých rozhodnutí při nákupu potravin tak může být i výběr správného typu pečiva. Celozrnný a vícezrnný chléb jsou často propagovány jako zdravější alternativy k bílému pečivu. V čem se liší a který z nich byste měli zařadit do svého jídelníčku?

Pokud se rozhodujeme, jaký chléb zařadit do jídelníčku, vždy se musíme podívat na složení – to nám prozradí, o jaký typ chleba se jedná. Celozrnný chléb musí podle legislativy obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. V dnešní době se i celozrnná mouka mele velmi najemno, a ve střídě chleba (vnitřní část bochníku) tak nemusí být vidět třeba otruby. „Celozrnný chléb je bohatý na vlákninu a vydrží dlouho vláčný. Hodí se tedy, pokud potřebujete doplnit příjem vlákniny a nepodařilo se vám to během ostatních jídel dne,“ uvádí Stanislav Janíček, chlebový someliér ze Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Oproti tomu vícezrnný chléb musí obsahovat minimálně 5 % různých druhů semínek (například slunečnice, sezam, dýně, len, chia atd.). Podíl mouky a jejích druhů v tomto typu pečiva není nijak stanoven. Celozrnný chléb může obsahovat kombinaci různých druhů obilných zrn, jako je pšenice, žito, ječmen nebo oves. Nicméně není podmínkou, že zrna použitá v tomto chlebu jsou celá – mohou být oloupaná, čímž ale přicházejí o některé důležité výživové složky.

Ať už se rozhodnete jakkoli, důležité je, aby vám chléb chutnal a zapadal do vašich výživových potřeb.

Tematikou chleba a jeho druhů se zabývá projekt Svazu pekařů a cukrářů v ČR nazvaný Chlebový someliér. V jeho čele stojí Stanislav Janíček, který se snaží přiblížit pekařské řemeslo běžným spotřebitelům a díky své profesi pekařského technologa může široké veřejnosti předávat nejrůznější rady a tipy týkající se pečiva. Chlebového someliéra můžete sledovat na sociálních sítích Facebook a Instagram. Nenechte si také ujít video týkající se rozdílu mezi celozrnným a vícezrnným chlebem, které si můžete pustit na YouTube:

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR), je potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru a podporuje jejich činnost. V současné době sdružuje 130 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin, služeb a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist