Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Český chřest

2. květen 2022  České nápoje   komentáře (0)  622 x

Právě probíhá období chřestové sezóny. V České republice se chřest používal už za první republiky a byl považován za krále zeleniny. Také díky společnosti Český chřest, která ho pěstuje na polích v okolí Mělníka, se v posledních letech opět stává součástí české gastronomie.

Český chřestČeský chřest

Asparágus neboli chřest, v České republice také známý pod lidovým názvem špargl, se přirozeně vyskytuje v Evropě, ale také ve Velké Británii nebo Skandinávii.  Jedná se o velmi starý druh zeleniny, pěstovali ho už staří Římané a Řekové a jednalo se o pokrm pro bohaté. Dnes už je rozhodně dostupnější a receptů s chřestem stále přibývá, zejména díky jeho léčivým účinkům na lidský organismus. A kde chřest koupit? Nemusíte nijak složitě hledat, chřest od českých pěstitelů najdete například v prodejnách Tesco.  „Odebíráme chřest přímo od pěstitele z farmy Český chřest, takže můžeme zákazníkům garantovat, že u nás najdou český chřest, který nikam daleko necestoval a neztratil tak na své kvalitě a čerstvosti,“ říká Petra Vavro, nákupčí zeleniny ze společnosti Tesco.

Česko, vyhlášený pěstitel chřestu

Český chřest byl velmi oblíbený už v prvorepublikové kuchyni. V době socialismu z nabídky obchodů téměř vymizel a objevil se až v 90. letech, kdy ho u nás začali pěstovat farmáři z Holandska. V Česku se však bohužel moc neohřál a většina se vyvážela do zahraničí. Česká firma Český chřest pěstuje tuto jarní zeleninu na farmě v Hostíně u Vojkovic a pyšní se vysokou kvalitou. „Písčitá půda, kterou v Hostíně máme, dodává chřestu potřebné živiny a sladkou chuť, čímž se ten náš odlišuje od dováženého,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů společnosti Český chřest Jiří Šafář. Český chřest je nejkřupavější a nejchutnější právě v den své sklizně.

Chřest jako přírodní afrodiziakum

Nejenom že chřest působí velmi pozitivně na ženskou i mužskou plodnost, ale známý je i jako afrodiziakum. Obsahuje směs živin, které čistí močové cesty, zvyšují energii a pomáhají neutralizovat přebytečný amoniak v těle, který může způsobovat sexuální nezájem. Díky vysokému obsahuje draslíku, kyseliny listové a vitamínu E konzumace chřestu pohání produkci testosteronu.

Blahodárné účinky

Chřest dobře chutná, ale je také velmi prospěšný pro vaše zdraví. Snižuje cholesterol, riziko srdečního selhání, podporuje trávení a imunitní systém. Pomocníkem je také při dietě, jelikož 100 g chřestu obsahuje pouze 20 kalorií. Zabraňuje zadržování vody v těle a obsahuje velké množství vitaminů, jako například:

 • Vitamin K, který udržuje zdravé vaše kosti.
 • Vitamin C, antioxidant pozitivně působící na vaši pokožku.
 • Vitamin A, nezbytný k správné funkci imunitního systému.
 • Vitamin E, udržuje zdravé cévy a silné srdce.

Jak vybrat ten správný?

Říká se, že nejlepší chřest je ten, který byl ještě ráno zasazený v hlíně. Čerstvý chřest je lesklý, má pevnou strukturu a sevřené hlavičky. Společnost Český chřest, která dodává farmářkou zeleninu například právě do řetězce Tesco, sklízí v sezóně každé ráno. Jenom tak zajistí svým zákazníkům ten nejlahodnější zážitek. „V sezóně sklízíme každý den a jsme rádi, že Tesco dokáže chřest rychle dodat do svých obchodů. Díky jejich přístupu dokážeme společně nabídnout zákazníkům náš chřest co nejčerstvější,“ doplňuje Šafář a dodává: „Tím podporuje nejen nás jako české zemědělce, ale především dobré jméno českého chřestu.“

Nezapomeňte na správnou přípravu

Obliba chřestu v České republice v posledních letech stoupá a na internetu najdete nespočet receptů. Nezapomeňte ale na správné zpracování, aby váš zážitek s touto zeleninou stál za to. „Bez důkladného oloupání byste se zbytečně připravili o gurmánský zážitek a přirozeně sladkou chuť našeho hostínského chřestu,“ podotýká Šafář. A co radí?

 • Bílý chřest je potřeba pečlivě oloupat až po hlavičku, protože slupka obsahuje hořké silice.
 • U zeleného chřestu stačí oloupat poslední třetinu výhonku.
 • U mladého zeleného chřestu nemusíte loupat vůbec.

Stejně tak jako má chřest nespočet pozitivních účinků na naše zdraví, máme také velké množství způsobů, jak si ho doma připravit.

 • Grilování. Jednoduchá a rychlá příprava a výsledkem bude krásně křupavý chřest. Doporučujeme obalit ve slanině, lehce osolit a opepřit. Fantazii se však meze nekladou.
 • Syrový. Ano, možná vás to překvapí, ale stejně jako jinou zeleninu, můžete chřest jíst bez tepelné úpravy. V tomto případě však nezapomeňte výhonek oloupat.
 • Blanšírování. Budete potřebovat střední hrnec, přivedete vodu k varu a silně osolíte. Chřest stačí vařit pouze 3-5 minut a je připraven k jídlu.
 • Pokud patříte mezi milovníky krémových polévek a omáček, můžete chřest připravovat i tímto způsobem. Nejprve se musí uvařit, nebo osmažit a následně můžete rozmixovat v mixéru.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist