Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Jak správně skladovat pečivo

7. prosinec 2023  České nápoje   komentáře (0)  450 x

Asi každému se to někdy stane: koupíte bochník chleba nebo pytlík bagetek k večeři a na poslední chvíli se změní plány, jíte nakonec venku nebo prostě jen není takový hlad. A s každým dalším dnem pečivo ztrácí na své původní kráse a chuti a dost často končí v koši. Podívejte se na tipy, jak takovému plýtvání zabránit a prodloužit život oblíbenému druhu potravin.

Jak správně skladovat pečivoJak správně skladovat pečivo

Pečivo patří mezi nejoblíbenější základní potraviny a zcela běžně se objevuje na našich talířích. Jelikož nám velmi snadno vzniknou přebytky ať už chleba nebo rohlíků, je důležité ujistit se, že pečivo správně skladujeme, abychom si na něm mohli opět pochutnat i další dny. Není navíc pečivo jako pečivo.

První doporučení se týká „obyčejného“ pečiva, jako jsou chleby, bagety nebo rohlíky. Tyto druhy pečiva by měly být skladovány v suchu a mimo přímé slunce. Papírový sáček nebo bavlněný pytlík jsou ideální pro skladování tohoto druhu pečiva, neboť umožňují cirkulaci vzduchu a zabraňují vzniku plísní. Skvěle poslouží i povoskované pytlíky. Do zásoby si také můžete připravit chlebové krutony do polévky nebo na salát – skladované ve vzduchotěsné nádobě vám také pár dní, ne-li týdnů vydrží. A staré rohlíky zase můžete po usušení rozemlít či nastrouhat na domácí strouhanku.

Druhý tip se zaměřuje na správné skladování sladkého pečiva a koláčů. Tyto druhy pečiva obsahují často krémy a náplně, které se mohou (obzvlášť v létě) rychle zkazit. Proto je důležité skladovat sladké pečivo v chladničce, ideálně v uzavíratelné nádobě, aby nepřišlo do kontaktu s ostatními potravinami. I takovou běžnou ovocnou bublaninu tedy raději po vychladnutí uchovávejte v lednici.

Pečivu, které obsahuje ořechy, semínka nebo sušené ovoce, bude nejlépe v nádobě s těsným víkem. Pokud jsou vystaveny vzduchu, mohou totiž tyto přísady rychle ztratit svou svěžest a křupavost. Ořechy navíc mohou žluknout.

Pokud vám stále zbývá větší množství pečiva a víte, že ho před jeho zkázou neupotřebíte, může být dobrým řešením jeho zmrazení. Pečivo můžete rozdělit na porce, zabalit do alobalu nebo mikrotenového sáčku a uložit do mrazáku. Při rozmrazování pak pečivo neztratí na chuti ani kvalitě a třeba rozmražený chléb opečený v toustovači poslouží jako skvělá večeře,“ přidává svůj tip Stanislav Janíček, chlebový someliér ze Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Nejlepší je vždy samozřejmě čerstvé pečivo, a je tedy ideální nakupovat podle aktuální spotřeby. Někdy však nastanou nečekané situace, mění se plány, a proto je fajn mít v záloze pár tipů, jak pečivu prodloužit co nejvíce jeho životnost.

Tematikou chlebů se zabývá projekt Svazu pekařů a cukrářů v ČR nazvaný Chlebový someliér. V jeho čele stojí Stanislav Janíček, který se snaží přiblížit pekařské řemeslo všem běžným spotřebitelům a díky své profesi pekařského technologa může předávat nejrůznější rady a tipy. Chlebového someliéra můžete sledovat na sociálních sítích, jako jsou Facebook a Instagram. Nenechte si také ujít video týkající se právě uchovávání chleba, které si můžete pustit na YouTube:

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR), je potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru a podporuje jejich činnost. V současné době sdružuje 130 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin, služeb a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist