Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Zkuste upéct Linecké ze špaldové mouky

16. listopad 2022  České nápoje   komentáře (0)  740 x

Začátek listopadu sice stále doprovází podzimní sluneční paprsky, avšak obchody se začínají plnit třpytivými ozdobami a vánoční atmosféra pomalu ale jistě začíná klepat na dveře. Součástí tohoto předadventního období bývá i postupná příprava na blížící se svátky v podobě pečení cukroví. Pokud také razíte heslo – kdo je připraven není ohrožen – vsaďte s námi na klasiku v podobě lineckého, které je vedle vanilkových rohlíčků bezesporu nejoblíbenější české cukroví. Jeho jemná chuť ve spojení s marmeládou vás naplní touhou po rozsvíceném vánočním stromečku. Pokud si chcete vytvořit vánoční atmosféru a krásně provonět svůj domov už v listopadu, vyzkoušejte náš recept na linecké cukroví ze špaldové mouky. Ke slepení můžete použít třeba domácí marmeládu od babičky.

Zkuste upéct Linecké ze špaldové moukyZkuste upéct Linecké ze špaldové mouky

Linecké cukroví a trocha historie

Přestože pochází z rakouského města Linc, patří linecké slepované cukroví mezi nejtypičtější vánoční sladkosti českých domácností. V době Rakouska-Uherska se tato oblíbená pochoutka rozšířila po celé monarchii, a tedy i k nám do Čech. Cukroví, tak jak ho známe dnes, se původně v Linci peklo jako linecký koláč a jeho historie sahá až do 17. století. Tehdy si recept na toto koláčové těsto zapsala Anna Margarita Sagramosa aus Krain do svých ručně psaných kuchařských záznamů. Recepty se postupně začaly objevovat i v dalších kuchařkách a rozšířily se do lineckých cukráren. Linecký koláč se stal velmi oblíbeným, milovala jej i císařovna Sissi. Časem se z lineckého těsta začaly péct kromě velkých koláčů i menší kousky jako jsou třeba linecké rohlíčky, kolečka nebo srdíčka, které známe dnes.

Linecké ze špaldové mouky

Zkuste tradiční linecké letos trochu netradičně, třeba se špaldovou moukou. Špalda je prastarý druh pšenice, která není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, v nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu. Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté. Naším tipem jsou špaldové mouky tradiční značky Babiččina volba, která má ve svém portfoliu dvě – hladkou a celozrnnou. Obě procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a při jejich posledním testování bylo naměřeno množství pšenice špaldy na úrovni více než 95 %, což je aktuálně maximální možné detekovatelné množství.

Ingredience na linecké cukroví:

 • 250 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
 • 125 g změklého másla
 • 125 g moučkového cukru
 • 1 vejce
 • 1 lžička strouhané citronové kůry
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • marmeláda na slepování

Postup:

 • Mouku smíchejte s citronovou kůrou.
 • Máslo utřete s cukrem a postupně vmíchejte vejce a vanilkový extrakt. Do máslové směsi zapracujte mouku Babiččina volba – vznikne vám hladké těsto.
 • Těsto zabalte do potravinové folie a uložte alespoň na hodinu do lednice. Vychlazené těsto vyválejte na pomoučené ploše a vykrajujte vámi vybrané tvary.
 • Jednotlivé kousky cukroví klaďte na plech vyložený pečícím papírem.
 • Pečte při teplotě 170°C do růžova, asi 3-5 minut, podle tloušťky těsta a velikosti cukroví.
 • Vychladlé kousky slepujte marmeládou.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist