Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Finalisté soutěže Vinař roku České republiky 2018 jsou již známí

15. srpen 2018  České nápoje   komentáře (0)  930 x

Šestnáctý ročník soutěže MAKRO Vinař roku je o krok blíž k udělení prestižního vinařského titulu. Z osmičky finalistů vyberou vítěze nejlepší světoví degustátoři, držitelé titulu Master of Wine a vinařští odborníci.

Finalisté soutěže Vinař roku České republiky 2018 jsou již známíFinalisté soutěže Vinař roku České republiky 2018 jsou již známí

Udílení cen a slavností galavečer proběhnou 23. srpna 2018 na pražském Žofíně. Vedle odborného hodnocení vín probíhá na webových stránkách soutěže také on-line hlasování veřejnosti o titul Můj vinař roku 2018, jehož výsledky budou vyhlášeny také 23. srpna na Žofíně.

V soutěži o nejlepší české vinařství se letos sešlo 543 vzorků z celé České republiky. Kritériem pro účast bylo přihlášení minimálně pěti různých vín a každá kolekce obsahovala vína nejméně tří soutěžních kategorií. Největší konkurence panovala na poli bílého vína, červená a růžová vína byla v celkovém počtu vzorků zastoupena jen asi z jedné pětiny. Dominovaly vzorky spíše z malých rodinných vinařství, které na rozdíl od velkých zavedených firem často obhospodařují vlastními silami několik hektarů vinic. Nejlepších osm kolekcí pak vybírala odborná porota složená celkem z 21 degustátorů nejen z České republiky, ale také z Francie, Velké Británie a dalších zemí. Výběr postupujících probíhal anonymně, bez znalosti odrůd či vinařství.

V porovnání s předchozími ročníky soutěže se potvrdil trend zlepšujících se výsledků, kterých dosahují vína od menších a středních výrobců. Řada rodinných vinařství si v rámci hodnocení degustátorů meziročně polepšila a dlouhodobě se dotahuje na finálovou osmičku. Přestože letos zůstala těsně za touto pomyslnou hranicí, mají rodinná vinařství jako Jindřich Kadrnka, Bábíček Vacenovský nebo Vinice Hnanice či Sonberk slibně nakročeno do boje o titul nejlepšího vinaře. Největším překvapením mezi malými vinařstvími je letos bezesporu úspěch rodinného Vinařství Dufek, který se svou kolekcí vzorků postoupil až do finále soutěže.

„Vína domácího původu se na prodejích celé kategorie podílejí 66 %. Zaměřujeme se na důstojnou prezentaci vín v prodejnách, kde se o oddělení stará odborný personál, který je k dispozici zákazníkům. I z tohoto důvodu jsme schopni odpovídajícím způsobem nabízet vína malých až středních vinařství, o která je rostoucí zájem. Vína z finálové kolekce nabídneme i letos exkluzívně našim zákazníkům, do prodeje je zařadíme v průběhu září,“ doplňuje Romana Nýdrle, manažerka komunikace velkoobchodu MAKRO.

Finalisté soutěže:

 • Vinařství Spielberg
 • Nové Vinařství
 • Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice
 • Zámecké vinařství Bzenec
 • Vinařství Mikrosvín Mikulov
 • Vinařství Dufek
 • Vinařství Volařík
 • Znovín Znojmo

Finální rozhodnutí o vítězích v jednotlivých kategoriích bude mít stejně jako v loňském roce na starosti deset hodnotitelů. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na galavečeru 23. srpna v prostorách Paláce Žofín. Předávání cen doprovodí také degustace vín spojená s prezentací jednotlivých vinařství.

Degustátoři pro finálové kolo:

 • John Salvi MW
 • Elsie Pells CWM
 • Annette Scarfe MW
 • Liam Steevenson MW
 • Ivo Dvořák ASČR
 • Michal Šetka – časopis Wine & Degustation
 • Josef Valihrach – trojnásobný Vinař roku České republiky
 • Edita Ďurčová
 • Elizabeth Gabay MW
 • Jack Whitaker MW

Do hlasování o nejlepší vinařství se může zapojit i neodborná veřejnost. Ta si může zvolit nejoblíbenějšího vinaře v kategorii Můj vinař roku 2018. Hlasující mohou soutěžit o víno na celý rok zdarma a další zajímavé ceny. Veřejné hlasování na webových stránkách www.vinarroku.cz bude ukončeno 1. září a cena bude udělena na Dobřichovických vinařských slavnostech.

O soutěži MAKRO Vinař roku 2018

MAKRO Vinař roku je prestižní nezávislá vinařská soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vín produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Hodnocení šestnáctého ročníku soutěže bylo otevřeno všem producentům z České republiky. Soutěž tradičně pořádá Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommelierů ČR.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist