Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Fond Wine Management atakuje hranici výnosu 28 %

25. srpen 2021  České nápoje   komentáře (0)  1756 x

Svět se probouzí z pandemie, a to platí i pro investiční vína. Obchodování s nimi v posledních měsících výrazně roste i přes končící en primeur kampaň v Bordeaux. Kromě objemu roste i cena investičního alkoholu. Fond Wine Management, spravující portfolio investičních lahví vína a whisky, zhodnotil svá aktiva za druhé čtvrtletí o 1,72 %. Za tři roky od svého založení tak jeho hodnota vzrostla o 27,89 %.

Zdroj: Pexels.com Conger DesignZdroj: Pexels.com Conger Design

„Trh investičních vín se v rámci obchodovaných objemů dostává na nová historická maxima a cenové indexy jsou na úrovních před koronavirovou krizí. Liv-ex 1000, sledující hodnotu tisíce vzácných vín, si za první pololetí připsal 5,5 % a za posledních 12 měsíců dokonce 9 %. Významně roste cena vín především z oblastí Rhôny, Burgundska a Itálie. Zvýšený zájem trhů zaznamenává Německo. Tento nárůst bude s nejvyšší pravděpodobností pokračovat i v následujících kvartálech,“ říká Martin Nejedlý, spoluzakladatel fondu Wine Management.

Na jaře přitom situace nevypadala tak pozitivně. Zájem investorů ochladl a ceny vín poklesly o jedno až dvě procenta. To pocítil i Wine Management, který zaznamenal o polovinu nižší mezikvartální nárůst aktiv, pouhých osm milionů korun. To ale plně vynahradilo druhé čtvrtletí, kdy do fondu přiteklo rekordních 25 milionů korun.

Kromě vína se fond zaměřil i na nákup vzácných whisky, jejichž portfolio rozšířil o 643 lahví, mezi něž patřila i soukromá sbírka. „Lahve whisky kupujeme z velké většiny přímo z palíren. Když se ale naskytne zajímavá příležitost, rozhodneme se i pro sbírku od soukromého sběratele. Na začátku léta jsme tak koupili jednu od českého pilota, který od Sametové revoluce se svým otcem sbíral vzácné whisky doslova z celého světa. Za více než třicet let tak vytvořili kolekci čítající přes 600 lahví v celkové hodnotě několika milionů korun,“ říká Martin Kovář, který společně s Martinem Nejedlým fond Wine Management v roce 2018 založil.

Portfolio investičního fondu Wine Management k 30. 6. 2021 obsahovalo 19 115 láhví investičních vín a 663 lahví investiční whisky v celkové hodnotě 170 milionů korun.

Kromě investic do whisky se Wine Management věnuje i kultuře spojené s tímto ušlechtilým nápojem. Pravidelně sponzoruje Skotské hry na zámku Sychrov, které se tento rok konaly 21. srpna. Letos akce oslavila své dvacáté narozeniny a nabídla křest stařené whisky z palírny Old Well u Českého Krumlova.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist