Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Víno drží hodnotu i v krizi

26. srpen 2020  České nápoje   komentáře (0)  3906 x

Zatímco finanční trhy v době celosvětové pandemie zaznamenaly mimořádné výkyvy, některé méně tradiční investiční nástroje se ukázaly jako ostrovy stability. Patří mezi ně například investiční alkohol. Fond kvalifikovaných investorů Wine Management SICAV a.s., zaměřující se na investice do vín, stařených destilátů, vinic, vinařství a palíren, dosáhl v druhém kvartálu letošního roku 0,21% růstu. Navzdory současné ekonomické krizi tak posiluje a od svého vzniku si připsal 16,43 %.

Víno drží hodnotu i v kriziVíno drží hodnotu i v krizi

„Cenu investičního vína ovlivňují jiné faktory než u akcií či dluhopisů. Patří mezi ně známost mezi odborníky, ocenění od slavných kritiků, ročník a předpoklad, že se kvalita vína bude zlepšovat v čase. Zásadní také je, že prodeje top vín z velké části neovlivňuje ekonomická situace. Jsou dány životním cyklem sběratelů, kteří prodávají např. při změně chuťových preferencí nebo v pokročilém věku. Zatímco akciovými trhy zmítá vysoká volatilita, vína a jiné druhy investičního alkoholu mohou zažívat mírný růst. Jedná se tak o kvalitní defenzivní investici s dlouhodobým výhledem,“ říká Martin Nejedlý, spoluzakladatel fondu.

Trh investičních vín zaznamenal v druhém kvartálu, zejména v květnu a červnu, výrazné oživení. Index londýnské burzy Liv-ex Fine Wine 1000, mapující vývoj cen 1000 kvalitních vín, v těchto dvou měsících vzrostl o 1,4 %, resp. 0,6 %. Zásadně tomu pomohl posun en primeur kampaně Bordeaux a tím i oživení zájmu investorů o vína z této oblasti. Přispělo i celkové uvolnění trhu po pandemii covidu-19.

„Největší výhodou investice do vína je, že se chová jinak než běžné finanční instrumenty, zejména akcie. Když se daří, víno roste stejně jako akcie. Když se nedaří, víno neklesá,“ doplňuje Martin Nejedlý. „To jsme viděli i v prvním letošním pololetí: trh klesl naprosto minimálně a klesat již přestal, takže nyní je nejvhodnější doba k nákupu. Velká vína levnější rozhodně nebudou.“

V druhém kvartálu tohoto roku fond rozšířil své portfolio o 18 lahví whisky v celkové hodnotě 3 574 402 Kč s DPH.

Hodnota investičních vín fondu na konci června činila 110 milionů korun. Od prvního ocenění na konci roku 2018 dosáhl fond 16,43% zhodnocení. Na konci druhého kvartálu 2020 portfolio Wine Management zahrnovalo 15 857 lahví vína a 19 lahví whisky.

V letošním roce začal Wine Management významně rozšiřovat svou sbírku investičních whisky. Mezi nejzajímavější nákupy patří The Macallan 72YO, Highland Queen Majesty 1971, Macallan Genesis 2018, Macallan Folio 3 (3. vydání), Macallan Exceptional Cask – 2017/ESB-2534/09, Macallan Oscuro The 1824 Collection (2010) a kolekce láhví whisky Royal Salute The Age Collection II.

„Jedna z nejkrásnějších věcí na investování do whisky jsou příběhy. Třeba ten kolem Royal Salute The Age Collection II, kterou palírna Chivas Brothers vytvořila na počest královny Alžběty II. a jejího třiašedesátiletého vedení Velké Británie. Ale jde samozřejmě především o seriózní investici. Když se podíváte na Knight Frank Luxury Investment Index, vzácné whisky tu v dlouhodobém srovnání jasně vévodí. Za posledních deset let se zhodnotily o 564 %, což je zhruba třikrát více než u sběratelských mincí, uměleckých předmětů či šperků,“ vysvětluje Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Investiční fond Wine Management je nástrojem, který umožňuje movité klientele efektivně spoluvlastnit portfolio sestavené z investičních vín, stařených destilátů, vinic, vinařství a palíren. Radost z poznávání ušlechtilých a opojných nápojů se zde snoubí s rozumnou investicí, jež přináší dlouhodobé uchování hodnoty a následně i zisk. Cílem celkové investiční strategie fondu je dosahování dlouhodobých výnosů v rozsahu 4–10 % p. a.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist