Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Strakonickým pivem pokřtí unikátní meč

28. srpen 2023  České nápoje   komentáře (0)  522 x

Když historický šermíř a majitel největší dílny na historické zbraně nejen u nás, ale v celé Evropě, Jan Jelínek, objevil zámek v Mokrosukách u Sušice, považoval to za zázrak. Celý život po takové nemovitosti toužil, hledal a nemohl se dopátrat. Když se jednou vracel z hradu ve Velharticích domů, do Chomutova, kde má do dnes svou dílnu, tak zabloudil. Najednou stál před zmíněným zámkem, kde byla cedule „Na prodej“.

Strakonickým pivem pokřtí unikátní mečStrakonickým pivem pokřtí unikátní meč

Celý život se živím jako historický šermíř. Hrál jsem v komparzu mnoha historických filmů, našich i těch zahraničních. Stále jsme o víkendech vystupovali na různých slavnostech. Například ve Velharticích. Odtud jsem vždy jezdil přes Sušici, ale najednou jsem dojel do Mokrosuk, ano byl to osud,“ popisuje 74letý muž, který již více jak 30 let udržuje starou českou tradici výroby chladných zbraní, které od patnáctého století patřily k nejproslulejším v Evropě.

Kontaktoval majitele a zámek koupil. Dlouhé roky ho často svépomocí, za pomoci přátel a své manželky a obou synů opravoval. „Podlahy, střechy, krovy všechno muselo pryč,“ popisuje rozsah rekonstrukčních prací. Zůstávají jen zdi a stěny. Protože se jedná o národní kulturní památku, na správnost rekonstrukčních postupů dohlíží památkáři. „Ta práce je nekonečná. Nepočítám kolik jsem do oprav investoval, ale hotovo nebude ani za 20 let,“ doplňuje.

Od minulé sezóny je zde přístupný prohlídkový okruh, expozice věnovaná historii našeho historického šermu, kterou sám spoluvytvářel. Dále je zde zámecká galerie a také výstava nazvaná „Středověk očima Al“ (umělé inteligence, pozn.aut.). také je zde otevřeno muzeum historického šermu s interaktivní zbrojnicí, která obsahuje repliky chladných zbraní a zbrojí od starověku až po současnost. Ti, kdo přijdou si zde také mohou dát skvělou dvanáctku „Král Šumavy“ a v lahvích se zde prodává speciál s názvem „Mokrosucký rytíř“

V dílně Jana Jelínka v Chomutově je zaměstnáno 24 lidí – zbrojířů, platnéřů, kovářů a soustružníků a zbraně a zbroj vyváží do celého světa. Buď je sami prodávají přes e-shop nebo jezdí celý rok po velkých historických jarmarcích po celé Evropě, kde si zákazníci kupují jejich meče, dýky, sekery, halapartny nebo kroužkovou zbroj.

Mokrosucká tvrz zřejmě stála již v době, kdy roku 1421 při druhém dobývání nedalekého hradu Rabí přišel o oko táborský husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova. Roku 1579 ji koupil od Václava Vintíře z Vlčkovic zámožný rytíř Volf Gothart Perglar z Perglasu a vystavěl zde renesanční zámek a dvůr.

Na svatého Václava, který má svátek 28. září tu v příštím roce chystají výjimečnou akci. Představí a následně zde vystaví vlastnoručně vyrobenou repliku Svatováclavského meče, což je středověký meč, který je součástí korunovačních klenotů a používal se během korunovací českých králů. Originál je od nepaměti součástí svatovítského pokladu a v současnosti je k vidění v rámci stejnojmenné expozice v kapli svatého Kříže na Pražském hradě. „Mezi jeho specifické rysy patří otvor ve tvaru kříže v čepeli a koncovkou vybroušenou s křišťálu. Meč jsme již dělali pro jednoho váženého zákazníka sběratele, ten také realizoval výzkum okolo podoby meče. Napadlo nás tedy udělat ještě jeden kus do muzea v Mokrosukách, ale dlouho jsme hledali skláře, který by udělal repliku koncovky meče,“ uvádí syn Jana Jelínka, Adam, který se o chod muzea stará. Meč má podle něj mnoho technologických specifik od výroby samotné koncovky až po prorážení kříže do čepele. Bude vystaven v muzeu na Zámku Mokrosuky v průběhu sezony a mimo sezonu na mokrosucké radnici. „Mečem se budou pasovat rytíři při svatováclavských slavnostech v Mokrosukách, pít se bude Svatováclavský speciál z Pivovaru Strakonice 1649,“ uzavírá Adam.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist