Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Burčák už pomalu klepe na dveře

10. srpen 2017  České nápoje   komentáře (0)  380 x

Sezona oblíbeného burčáku je tady! Už v průběhu srpna bude tolik očekávaný a oblíbený mok k sehnání. Vybírejte jej pečlivě, a ještě pečlivěji jej uchovávejte. Jedině tak si na něm doopravdy pochutnáte.

Foto: Shutterstock / Vinařský fondFoto: Shutterstock / Vinařský fond

„Mléko starců“, jak je burčák také někdy nazýván, patří k našim unikátům. Najdeme ho ještě v omezené míře v Rakousku pod názvem Sturm, v Německu jako Junger nebo Neuer Wein (mladé nebo nové víno) a na Slovensku. Nikde se ale nestal natolik srdcovou záležitostí jako na Moravě a v Čechách.

Přitom jde o jeden z nejpřírodnějších nápojů vůbec. Stačí se mu příliš neplést do cesty a nechat přírodu, aby dělala to, co u mí nejlépe. Čerstvě vylisovaný vinný mošt po několika dnech zkvasí na mírně alkoholický sladký nápoj, který se pije během poměrně krátkého období. Právě v tomto období obsahuje ideální poměr ještě neprokvašeného přírodního cukru a alkoholu. Díky vysokému obsahu kvasinek je zaručena přítomnost vitamínu B, díky čemuž je burčák nejen chutný, ale i zdraví prospěšný. Blahodárně působí především na vlasy, nehty, pokožku, ale i na nervovou soustavu.

Správně vyrobený a skladovaný burčák stále kvasí, takže jsou v lahvi nebo sklence dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího se oxidu uhličitého. Burčák by měl mít okrovou barvu, může mít i mírně nahnědlé tóny. Neměl by však být příliš kalný, větší množství kalu se totiž objevuje při pozdějších fázích kvašení. Tehdy bývá burčák alkoholičtější a už není tak sladký, svěží a chutný. Od poctivého vinaře bývá už v počátku velmi dobře cítit po odrůdě, z které byl vyroben. V jeho vůni by neměla být ani stopa po zápachu hniloby nebo zatuchliny, které svědčí o chybách v procesu výroby! Jestliže bude burčák trochu cítit po droždí, nejde o vadu, ale o důkaz činnosti kvasinek. I přes kvasinky by však měl mít stále svěží chuť a vůni. Na trhu se nejčastěji setkáváme s burčákem vyrobeným z bílých hroznů, existuje ale také červený burčák z modrých hroznů, který si, ač méně běžný, našel také řadu příznivců.

Důležitým bodem ve výběru správného burčáku je místo nákupu. Stánky u hlavních silničních tahů nejsou nejlepší volbou. Ano, můžete zde sice narazit na dobrý burčák, ale je to spíš náhoda. Burčák vyžaduje chladnější a temnější prostředí, což bývá u silnice jen málokdy. Navíc nemáte jistotu z čeho, ani jak byl vyroben. Ideální je tedy zajít do vinotéky nebo přímo k vinaři. Nejlepší je burčák vypít ihned po zakoupení nebo následující den, ale v lednici vám také chvíli vydrží.

Burčák může být i trochu nebezpečný, ale nebojte se. Pokud úplně nedotáhnete uzávěr láhve, nehrozí, že si uvolňující oxid uhličitý najde z přetlakované nádoby svou vlastní cestu. Nechte tedy lahve povolené, ať může oxid unikat.

Říká se, že bychom burčáku měli vypít tolik, kolik máme v těle krve, ale určitě záleží na každém, kolik zvládne a kdy má dost, protože nic se nemá přehánět.

Jako vše, tak i burčák má svá pravidla a náležitosti. Musí být vyroben pouze z hroznů vypěstovaných a zpracovaných v České republice a může se prodávat pouze od 1. srpna do 30. listopadu. Nesmí být prodejci ředěný vodou a při prodeji musí být spotřebitel informován o tom, že se jedná o burčák a kdo je jeho výrobcem.

Jestliže máte rádi sladkou a svěží chuť burčáku a toužíte ochutnat ten letošní, vydejte se nejen na jižní Moravu, ale i do Čech. Vinaři si pro vás připravili nespočet akcí, kde ho budete mít šanci ochutnat. Více informací o akcích a událostech naleznete na www.wineofczechrepublic.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist