Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Česká expozice vín zaujala na veletrhu ProWein

27. březen 2023  České nápoje   komentáře (0)  474 x

Od neděle 19. do úterý 21. března se v německém Düsseldorfu konal největší světový vinařský veletrh ProWein 2023. Po několikaleté pauze se tak dělo i za přítomnosti našich vinařů a především jejich vín, která byla i díky výjimečnému stánku skutečně nepřehlédnutelná. Účast na veletrhu organizovalo Národní vinařské centrum a finančně ji podpořil Vinařský fond.

Česká expozice vín zaujala na veletrhu ProWeinČeská expozice vín zaujala na veletrhu ProWein

Jakkoli je kvalita moravských a českých vín nesporná, zaujmout na největším světovém veletrhu vín mezi 6000 vystavovateli pouze jimi prakticky není možné. A tak se na podporu jejich prezentace přidal i samotný stánek, který navrhla známá architektonická kancelář Chybik + Kristof Architects & Urban Designers, stojící mj. i za oceňovanou novou budou vinařství Lahofer v Dobšicích na Znojemsku.

„Náš stánek se nacházel v hale spolu s německými a švýcarskými kolegy a zcela zaslouženě na sebe strhával pozornost nejen návštěvníků ale i spoluvystavovatelů, kolemjdoucí neváhali zastavit, stánek důkladně obhlédnout a také vyfotit - heslo “Wine of Czech Republic” tak koluje po celém světě,“ komentovala s úsměvem Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra, která na místě průběh národní expozice organizovala a dodala: „cílem letošní expozice bylo dostat se na mapu vinařského světa, ukázat, že  máme výjimečná vína a vinaře, které stojí za to objevit a to se myslím povedlo. Radost jsme měli také ze spolupráce vinařů, kteří ukázali, že umí táhnout za jeden provaz a neváhali prezentovat víno nejen svoje, ale i svých kolegů.“

České barvy na Proweinu reprezentovalo 16 vinařství, byli mezi nimi vítězové a finalisté významných soutěží (Vinařství roku, Vinař roku, Národní soutěž vín ČR atd.) a úspěšných exportérů, protože právě podpora exportu byla také cílem naší expozice. Moravská vína se zájmem ochutnávali obchodníci z Belgie, Dánska, Polska, Švédska, Kanady, Anglie, Spojených států, Číny, Japonska a dalších často exotických destinací. Každý den pak během speciálního programu naše vína prezentovala národní sommelierka Klára Kollárová. Nechyběl ani prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad.

„Každý den jsme otevřeli pět zajímavých vín starších ročníků, která ukázala degustujícím, že naše vína mají potenciál na zrání. Nad Ryzlinkem rýnským 2015 se rozplývali všichni, kdo jej ochutnali. Je to ta jediná správná cesta, jak odborníky přesvědčit o kvalitě našich vín,“ přiblížila master class, tedy praktickou část prezentace moravských a českých vín v Düsseldorfu národní sommelierka Klára Kollárová.

Letošní ročník veletrhu ProWein provázela témata jako udržitelnost, alternativní balení vína, nealkoholické nápoje a nápoje s nízkým obsahem alkoholu. Profesionálové z oblasti vinařství a lihovarnictví z celého světa zažili na veletrhu v Düsseldorfu tři intenzivní dny. K dispozici bylo v 13 halách přibližně 6 000 vystavovatelů z 61 zemí světa. Zastoupeni byli lídři světového trhu s vínem a lihovinami, dovozci a vývozci, obchodní zástupci, vinařské podniky, spolky a sdružení a další zainteresovaní v oboru. Kromě toho zde proběhlo více než 500 tzv. master class, kurzů a jiných tematických akcí. Navzdory varování před stávkámi ve veřejné dopravě přišlo na veletrh 49 000 odborných návštěvníků, ze 141 zemí. ProWein je jediný mezinárodní veletrh, který pokrývá celý světový trh a tomu také odpovídá mezinárodní složení návštěvníků. Tradičně největší zastoupení má Itálie, následovaná Francií, Německem a Španělskem. Další ročník ProWein v Düsseldorfu je naplánován na 10. – 12. března 2024.

Moravská a česká a moravská vinařství na ProWein:

Vinařství THAYA, Vinařství LAHOFER, Zámecké vinařství Bzenec, Mikrosvín Mikulov, BOHEMIA SEKT, Vinařství MOSI, Vinařství Fabig, Vinařství Popela, Gurdau Vinařství, Vinařství Piálek a Jäger, Vinařství Volařík, Vinařství SONBERK, Vinařství Obelisk, Vinné Sklepy Kutná hora, Vinařství Válka a VINSELEKT MICHLOVSKÝ.

Čím jsou naše vína tak výjimečná?

Moravská a česká vína jsou charakteristická svým zajímavým spektrem vůní, bohatými extraktivními látkami a harmonickým spojením plné chuti se svěžími kyselinami bílých vín. V poslední době se prosazují také vína červená, která jsou díky modernímu technologickému zpracování plná a výrazná, přitom ale hebká a sametová, vyznačující se příjemnou ovocnou vůní. Trendem jsou i růžová vína, krásná nejen díky své barvě, ale také díky svému výjimečnému mladistvému charakteru.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist