Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Čeští vinaři vyzývají k celoevropskému dialogu

31. leden 2024  České nápoje   komentáře (0)  275 x

České i evropské vinařství čelí celé řadě výzev a vidině nejisté budoucnosti. S jednotným trhem by měla být celá Evropa vnímána jako jeden celek, který má aktuální problémy řešit společně. Svaz vinařů se proto rozhodl otevřeným dopisem oslovit Evropskou komisi s žádostí o otevření dialogu o budoucnosti vinařství v rámci Evropské unie. S prosbou o podporu se obrátil rovněž na premiéra Petra Fialu.

Čeští vinaři vyzývají k celoevropskému dialoguČeští vinaři vyzývají k celoevropskému dialogu

V letošním roce oslaví Česká republika 20 let od vstupu do Evropské unie. Na červen jsou zároveň naplánované volby do Evropského parlamentu. Jde o ideální čas, kdy lze bilancovat nad tím, jak si Česká republika stojí v rámci Evropské unie a jak se jí dařilo prosazovat její zájmy. Vstup do EU výrazně ovlivnil domácí vinařství, potažmo celé zemědělství,“ vysvětluje Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky. Zároveň dodává: „Všechny tuzemské vinařské organizace se jednoznačně shodují, že až se budou na jaře vést debaty o schopnosti prosazovat národní zájmy a otevírat celoevropská témata, může být vinařství jedním z názorných příkladů a také příležitostí pro české politiky dokázat voličům, že neumí být jen přikyvovači.“

Nejvíce teď českým vinařstvím rezonuje otázka zavedení spotřební daně na tichá vína. V ní je potřeba usilovat o hledání evropského řešení. „Ve vinařství platí extrémní protekcionismus a my se některými návrhy sami střílíme do nohy,“ zdůrazňuje Chlad. To ostatně potvrzují výsledky průzkumu mezi vinaři (viz níže).

V tomto kontextu jsou nutné další legislativní úpravy včetně zavedení systému evidence tržeb, aby se zabránilo rozmachu šedé ekonomiky, nebo minimální jednotkové ceny (MUP), o níž momentálně uvažuje například Francie. „V případě zavedení spotřební daně z tichého vína bychom byli jedinou vinařskou zemí Evropy, která takto postupuje. Nevidíme přitom důvod, proč by měl český zákazník platit za stejnou lahev o 30 Kč více, než kolik za ni zaplatí lidé v Rakousku, Německu nebo na Slovensku,“ uzavírá prezident Svazu vinařů.

U příležitosti 20. výročí vstupu do EU udělal Svaz vinařů průzkum mezi svými členy. Členství České republiky v EU vnímá pozitivně 80 % z nich. Z průzkumu však zároveň jasně vyplývá, že více než 90 % vinařů hodnotí schopnosti českých politiků prosazovat tuzemské zájmy jako velmi slabé.

Za největší přínosy spojené se vstupem do EU je považován volný pohyb zboží a přístup ke strukturálním fondům a novým technologiím. Mezi úskalí patří na druhé straně nejčastěji nárůst byrokracie a dovoz nekvalitních vín ze zahraničí. Valná většina, tedy 88 % dotázaných, pozoruje protekcionismus ze strany velkých vinařských zemí a všichni se zároveň shodnou, že by ve vinařských zemích EU měla platit jednotná pravidla pro zatížení spotřební daní.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist