Jste pro zavedení spotřební daně na tiché víno?
7. září 2023 České nápoje komentáře (0) 636 xKaždý druhý Čech podporuje zavedení spotřební daně na tiché víno. Třetině je to jedno a 18 % lidí to odmítá. Vyplývá to z průzkumu Instant Research provedeném na začátku července 2023. Nejčastějším argumentem pro zavedení spotřební daně je, že víno stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje etanol. Naopak podporovatelé nulové spotřební daně se obávají, že čeští vinaři nebudou vůči zahraničním producentům konkurenceschopní. Data navíc ukazují, že se 74 % lidí mylně domnívá, že na tiché víno je uvalena spotřební daň již nyní.
Výsledek vinařské lobby, myslí si Češi
Rozhodnutí vlády ponechat nulovou spotřební daň na tiché víno rozproudilo na jaře letošního roku celospolečenskou diskusi. Podle průzkumu Instant Research to polovina Čechů vnímá jako špatné rozhodnutí (49 %). Vyjmutí tichého vína z daňové povinnosti podle nich nedává smysl především proto, že stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje etanol.
To potvrzuje i výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník (UVDL ČR): „Všechny alkoholické nápoje obsahují ethanol, který vzniká kvašením cukru obsaženém v různých zemědělských surovinách. Etanol má na lidský organismus identické účinky, ať je v pivu, vínu nebo lihovině.“ Lidé se rovněž domnívají, že jde o výsledek vinařské lobby a že toto rozhodnutí křiví podnikatelské prostředí. Trápí je také výpadek příjmů do státního rozpočtu trápí.
Grafika: Na důvody, proč je špatné, že má tiché víno nulovou spotřební daň odpovídalo 49 % respondentů (tedy celkem 539 lidí). Jedná se otázku s možností více odpovědí. Na důvody, proč je správné, že má tiché víno nulovou spotřební daň odpovídalo 18 % respondentů (tedy celkem 193 lidí). Jedná se otázku s možností více odpovědí.
Daňová imunita tichého vína? Pro je necelá pětina
Naopak proti zavedení spotřební daně na tiché víno je necelá pětina Čechů (18 %). Většinou se obávají, že by to poškodilo české vinaře vůči zahraniční konkurenci. S tím Darebník nesouhlasí: „Více než 70 % objemu vína se dováží ze zahraničí. Spotřební daň zavede rovné podnikatelské prostředí i mezi samotnými vinaři, významně sníží šedé obchodování a spotřebitel to nakonec pozná ve vysoké kvalitě moravského vína. Dovážená vína budou zdaněna úplně stejně jako vína domácí a stát na tom jenom vydělá.“ Zastánci současného stavu říkají, že vinařství je součástí kulturního dědictví Česka a nechtějí za láhev vína platit více peněz.
Spotřební daň na víno je už dnes, myslí si většina
Češi se podivují, že se na tiché víno v současnosti nevztahuje spotřební daň. Většina respondentů (74 %) nesprávně uvedla, že maloobchodní cena tichého vína v sobě zahrnuje i spotřební daň. Podle nich se za 0,7 litrovou láhev bílého vína typu Rýnský Ryzlink na spotřební dani odvede 2,34 Kč. Menší část (15 %) se domnívá, že spotřební daň u takového vína tvoří až 23,40 Kč. Pouze čtvrtina lidí správně uvedla, že tiché víno má nulovou spotřební daň. U respondentů mladších 35 let to bylo dokonce jen 17 %. Na druhou stranu průzkum ukázal, že si dvě třetiny Čechů myslí, že je spotřební daň na lihoviny desetinásobně nižší oproti skutečnosti.
„Většina lidí se domnívá, že se spotřební daň stanovuje podle obsahu alkoholu v jednom litru nápoje. Pravdou však je, že jde o rozhodnutí politiků. Tato nesystematičnost vede nejen k diskriminaci piva, lihovin a šumivého vína, které spotřební daní zatížené jsou, ale také způsobuje dezorientaci lidí. Ti se pak mylně domnívají, že víno obsahuje jiný „měkký“ alkohol, což je zcela zavádějící,“ říká Darebník.
Alkohol je jen jeden. Liší se jeho koncentrace
V rámci iniciativy Pij s rozumem Unie výrobců a dovozců lihovin dlouhodobě upozorňuje, že zažitá představa o rozdělení alkoholu na tvrdý a měkký neobstojí. Ve 2 dcl skleničce bílého vína je například alkoholu více než ve velkém panáku vodky. Alkohol, ať už ve víně, pivu nebo lihovině, je chemicky stále totožný. Vzniká kvašením cukru obsaženém v ovoci, obilí nebo třeba bramborách, kdy se cukr mění na ethanol a oxid uhličitý. Alkoholické nápoje mají různou chuť, barvu či vůni, ale ve všech z nich je stejný alkohol, se stejnými účinky i se stejnými riziky.
[1] Průzkum přes Instant Research agentury Ipsos v červenci 2023 na 1100 respondentech.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Hodnocení
4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!