Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Kdo je šampionem Valtických vinných trhů?

22. duben 2024  České nápoje   komentáře (0)  300 x

Šampiony soutěže Valtické vinné trhy 2024 se mezi bílými víny stal Ryzlink vlašský TERROIR PÁLAVA 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar Bronislav a mezi červenými pak Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů z Vinařství Garčic. Vína uspěla v konkurenci více než 700 přihlášených vzorků z 11 zemí světa a čtyř světadílů. S více než stošedesátiletou historií se jedná o nejstarší soutěž vín u nás s mezinárodní účastí, díky své prestiži často označovaná jako vinařský Wimbledon. Veřejná ochutnávka všech vín proběhne v reprezentativních prostorách valtického zámku již 10. a 11. května. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Kdo je šampionem Valtických vinných trhů?Kdo je šampionem Valtických vinných trhů?

Po čtyřdenním hodnocení, které probíhalo již tradičně v Národním vinařském centru, dnes o vítězích rozhodla superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Česka. Vedle národních šampionů bylo oceněno také víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso, z oblasti Furlansko (dovozce společnost Wine Passion) jako šampion zahraničních vín. Největší zastoupení měla vína z domácí produkce, sousedního Rakouska a Slovenska, ale soutěžila zde také vína z USA, Nového Zélandu nebo Chile. Kromě tradičních odrůd jako je Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský byly zastoupeny i méně známé a novošlechtěné odrůdy (Cabernet Cortis, Donauer Riesling, nebo Cabernet Blanc) a také „světové“ odrůdy Syrah nebo Malbec.

„Vítěze 57. ročníku poválečné novodobé historie soutěže už známe a patří jim velká gratulace a uznání. Vína označená medailemi jsou zárukou kvality a jednoznačné doporučení k ochutnání. Vyhlášením výsledků soutěže ale Valtické vinné trhy nekončí, naopak spíš teprve začínají. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat v rámci veřejné výstavy,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný. „Rád bych tedy jménem pořadatelů, ale i našich vinařů pozval všechny milovníky vína a tradiční vinařské kultury, 10. a 11. května k nám do hlavního města vína Valtic. V krásných a reprezentativních prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích, s úžasnou a přátelskou atmosférou, spolu opět po roce strávíme příjemné chvíle ve společnosti skvělých vín z celého světa,“ dodal.

Stávková pohotovost na Valtických vinných trzích

Na Valtických vinných trzích bude také prezentována aktivita domácích vinařů – pozor křehké, chceme stejné podmínky jako celá vinařská Evropa. „Chceme tím upozornit na zranitelnost a hrozbu fatálního poškození celého vinařského a vinohradnického oboru na Moravě na několik dalších desítek let. To hrozí v případě zavedení absurdní spotřební daně na víno, kterou nemá žádná vinařská země v Evropě. V boji za rovné podmínky v Evropě nás přijedou do Valtic podpořit tisíce milovníků vína, kterým není lhostejný osud a budoucnost moravského vinařství,“ doplnil David Šťastný.

Přehlídku nejlepších vín doplní bohatý kulturní program a chybět nebudou ani vybrané gastronomické speciality a různé pochutiny, které se k vínu skvěle hodí. V pátek 10. 5. opět proběhne dražba archivních šampionů a výtěžek poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole. „Snažíme se tím zdůraznit, že vinaři a také milovníci vína, jsou skuteční srdcaři a dlouhodobě pomáhají i s léčbou dětí s vrozenou srdeční vadou a zároveň jako vinaři chceme také připomenout, že víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu. Bude tomu tak i nadále a nenecháme si to nikým vzít,“ dodal Šťastný. Celkový program a více informací naleznete na www.vinnetrhy.cz nebo na Facebooku.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Marek Výborný.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist