Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Merlot ročníku 2018 z vinařství Štěpán Maňák se stal šampionem Grand Prix Vinex

30. duben 2021  České nápoje   komentáře (0)  974 x

Ve dnech 28. a 29. dubna 2021 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 28. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Šampionem se stalo červené víno a to Merlot Barrique 2018, výběr z hroznů z vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku.

Merlot ročníku 2018 z vinařství Štěpán Maňák se stal šampionem Grand Prix VinexMerlot ročníku 2018 z vinařství Štěpán Maňák se stal šampionem Grand Prix Vinex

Letos se soutěže zúčastnilo rekordních 1053 vzorků vín od 176 vinařství z 12 vinařských zemí. Nejvíce vín (779) bylo samozřejmě z České republiky, dále Slovenska (147), Maďarska (45), Rakouska (28), Německa (22) a Itálie (16). Zastoupení měla ale také vína z Francie (4), Jihoafrické republiky (4), USA (3), Makedonie (3), Argentiny (1) a Moldávie (1).

Stejně jako v loňském roce si i letos vedl nejlépe vinař Štěpán Maňák. Obhájil tak loňské vítězství, kdy se šampionem stal jeho Sauvignon 2019, pozdní sběr a letos uspěl pro změnu s červeným vínem Merlot Barrique 2018, výběr z hroznů. Víno pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácké, z obce Hýsly, viniční trati Hýselská hora. „Tento Merlot má tmavě rubínovou barvu, vůně je ovocná, lehce vanilková, chuť je plná, čokoládová, sametová. Víno zrálo 12 měsíců ve francouzských barikových sudech,“ popisuje vítězné víno majitel vinařství Štěpán Maňák.

Dále byli vyhodnoceni vítězové kategorií, nejlepší kolekce, nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR a národní vítězové pro země, které přihlásily minimálně 10 vín.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A1: Bílá vína suchá – vítěz kategorie

Ruladské šedé, výběr z hroznů, 2019 – Vican rodinné vinařství / Farma Pálava, s.r.o., ČR

Kategorie A2: Bílá vína polosuchá – vítěz kategorie

Ryzlink rýnský, výběr z hroznů, 2018 – Vinné sklepy Skalák / Ing. Leona Šebestová, ČR

Kategorie A3: Bílá vína polosladká – vítěz kategorie

Rulandské šedé, pozdní sběr, 2020 – ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE s.r.o., ČR

Kategorie B1: Růžová vína (vč. klaretů) suchá – vítěz kategorie

Cabernet Sauvignon rosé, akostné odrodové víno, 2020, Ján Janušík, Slovensko

Kategorie B2: Růžová vína (vč. klaretů) ostatní – vítěz kategorie

Cabernet Sauvignon rosé, akostné odrodové víno, 2019, Ján Janušík, Slovensko

Kategorie C1: Červená vína suchá – vítěz kategorie a celkový šampion soutěže

Merlot barrique, výběr z hroznů, 2018 – vinařství Štěpán Maňák, ČR

Kategorie C2: Červená vína ostatní – vítěz kategorie

Burlesque Zinfandel, 2018, vinařtví Bourinot, USA, dovozce Adveal s.r.o., Praha

Kategorie D: Vína přírodně sladká – vítěz kategorie

Tokajský výběr 5 putňový, 2013 – Anna Nagyová – ZLATÝ STRAPEC, Slovensko

Kategorie E1: Perlivá vína – vítěz kategorie

Rosecco Frizzante, Perlwein Landwein, 2020, Weingut Schulz, Rakousko

Kategorie E2: Šumivá vína (sekty) – vítěz kategorie

Grandioso extra brut reserva, jakostní šumivé víno s.o., 2016 - CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s., ČR

Cenu za nejlepší kolekci získalo vinařství Jaroslav Buriánek z Valtic.

Podrobné výsledky budou dostupné na webu soutěže.

„V letošním ročníku soutěže nás mile překvapila a hlavně potěšila rekordní účast, která je o více než 300 přihlášených vín větší než ta loňská, taktéž rekordní. GRAND PRIX VINEX se tak stalo největší mezinárodní soutěží co do dopočtu hodnocených vzorků, ale i vinařství na území České republiky,“ sdělil Pavel Krška, ředitel soutěže a dodal: „Dlouhodobým cílem soutěže je, aby byla etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín alespoň v ČR. Proto má soutěž dokonce přísnější limity pro získání jednotlivých ocenění, než jsou doporučené limity dle národních standardů pro soutěže vín.“

Medaile jsou udělovány dle dosaženého bodového hodnocení. Stříbrnou medaili získala vína s min. 84 body, zlatou s min. 87 body a velkou zlatou s min. 90 body. Vína hodnotily komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Samozřejmostí pak byla přísná hygienická opatření včetně testování všech účastníků hodnocení.

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byl Ryzlink rýnský (81), mezi červenými pak Frankovka (37) a Cabernet Sauvignon (36). Největšího počtu vín pak dosáhly ročníky 2020 (531), 2019 (282) a 2018 (129). Přihlášeny ale byly i raritní archivní ročníky 2005, 2007 a 2010 (všechno po jednom vzorku).

„Champion“, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získávají prestižní ceny v podobě cen dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka. Výrobce vína s titulem "Champion" obdrží profesionální chladicí vinotéku od partnera soutěže, firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA, a přihlašovatel nejlepší kolekce získá vysokotlaký čistič od dalšího partnera soutěže, firmy KÄRCHER.

GRAND PRIX VINEX je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů ČR a s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. Záštitu nad 28. ročníkem mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX převzali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Na odbornou hodnotící část soutěže tradičně navazuje veřejná ochutnávka soutěžních vín na brněnském výstavišti. V letošním roce je vzhledem k epidemické situaci tato možnost zatím nepotvrzena.

Více o soutěži na www.grand-prix-vinex.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist