Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Národní vinařské centrum podporuje iniciativu proti zavedení spotřební daně na tichá vína

11. březen 2024  České nápoje   komentáře (0)  298 x

V minulých dnech a týdnech se na sociálních sítích objevila výrazná iniciativa na podporu oboru (nejen) proti zavedení nenulové sazby spotřební daně na tichá vína s novým heslem „Pozor! Křehké“. Tato myšlenka vyjadřuje obecně křehkost vinařského oboru v České republice i současné Evropě a má za cíl upozornit širokou veřejnost na hrozby, kterým obor sám o sobě musí čelit a jak absurdní je, když mu fatální překážky do cesty postaví administrativa jedné členské země vinařské eurozóny.

Národní vinařské centrum podporuje iniciativu proti zavedení spotřební daně na tichá vínaNárodní vinařské centrum podporuje iniciativu proti zavedení spotřební daně na tichá vína

Nová iniciativa má za cíl sjednotit zástupce oboru a hromadně vyjádřit požadavek na zachování stejných tržních podmínek, jako mají všechny vinařské země Evropy. V opačném případě by došlo k masivnímu znevýhodnění ekonomicky i kulturně důležitého segmentu České republiky proti zahraniční konkurenci.

Za Národní vinařské centrum shrnula důvody pro podporu hnutí marketingová ředitelka Dagmar Fialová slovy: „Vizuál rozbité vinné skleničky i slogan ‚Pozor! Křehké‘ nás ihned zaujal. Naprosto přesně totiž odpovídá našemu oboru. Vinařství, podobně jako sklo, je tradiční, pevné, s dlouhou historií, může odolat větru, dešti i některým nárazům. Ale pokud je náraz příliš silný, dojde k nevratné škodě. Podpořit a dále šířit tyto myšlenky je tak pro nás samozřejmostí. Když nás vinaři oslovili s žádostí o podporu a součinnost v projektu, neváhali jsme.“

Existuje mnoho důvodů, proč se vinařství u nás dá označit jako „křehké“. Už na začátku výroby vína se vinaři potýkají se závislostí na přírodních podmínkách. Stav klimatu, půdy, každodenní počasí, sucho ale také škůdci a choroby mají zásadní vliv na úrodu, od které se celý proces výroby vína odvíjí. I běžná nepřízeň počasí jako silný déšť, mrazy, nebo naopak spalující slunce může negativně zasáhnout vinice, a tím tak zhatit celý rok vinohradnické práce, na které závisí celá produkce vína pro daný ročník.

Samotná výroba vína je pak dlouhý a riskantní proces. Vinice dávají vinařům jen jeden pokus na zpracování suroviny ročně, a i když se sklizeň úspěšně dostane z vinohradů do sklepa, vinaře stále čeká několik měsíců tvrdé a precizní práce s mnoha proměnnými. Některá vína se dostanou na trh až po několika letech zrání. Pro vinaře tedy prakticky neexistuje rychlý obrat z prodeje vína či prostor pro chyby a jejich podnikání vyžaduje dlouhodobé plánování s nejistým ziskem.

A když se víno úspěšně po celé své dosavadní cestě dostane do oběhu, musí čelit konkurenci levných vín z dovozu. Přibližně 80 % vína si světoví a stejně tak čeští spotřebitelé totiž koupí v cenové kategorii do 120 Kč, kde jsou vína z naší domácí produkce nucena soutěžit se zahraničními víny, jejichž výrobní náklady se často pohybují pod 30 Kč. Takto nízké náklady na lahev vína nejsou pro naše vinaře možné a ani to není vhodný cíl s ohledem na kvalitu. Pokud však legislativní změny vyženou cenu českých a moravských vín nahoru, stanou se tak nedostupnými pro většinu zákazníků, o které vinaři nenávratně přijdou.

K aktuálním i budoucím krokům Národního vinařského centra v rámci této iniciativy se vyjádřil ředitel Lubomír Maťák: „Jsme obecně prospěšná společnost a naším hlavním cílem je podporovat náš obor a pomáhat vinařům. Domluva o podpoře a naší pozici k této iniciativě s vinaři byla tedy velmi rychlá. Ještě ten den jsme objednali samolepky, trička a začali jsme pracovat na tvorbě dalších podpůrných materiálů. Vše bude distribuováno přes NVC. Záleží nám na tom, aby se tato myšlenka šířila dál. Náš obor si nezaslouží být v jednotném prostředí EU znevýhodněn oproti ostatním.“

Už nyní může široká veřejnost najít odpovědi na nejčastější otázky k tématu zavedení nenulové sazby spotřební daně na tiché víno v novinkách na webu www.vinarskecentrum.cz. Zároveň může každý vyjádřit podporu vinařů podpisem petice či přímo založením místa pro sběr podpisů petice. Grafické podklady „Pozor! Křehké“ jsou taktéž k nalezení na webu NVC.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist