Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Ročník 2015 je opravdu výjimečný

1. červenec 2016  České nápoje   komentáře (0)  1529 x

Ačkoli letošní nečekané mrazy způsobily vinařům nemálo vrásek na tváři, z ročníku 2015 se mohou radovat. Na trh se aktuálně po jakostních vínech dostávají ke spotřebitelům i vína přívlastková, která se vyznačují mohutnou strukturou, větší hloubkou a výraznou osobitostí.

Moravké viniceMoravké vinice

Již ve chvíli sklizně na podzim loňského roku bylo jisté, že ročník 2015 přinese radost nejenom milovníkům vína, ale i samotným vinařům – práce s vínem ve sklepě byla a je podle slov mnohých radostí. „Ačkoli jsme se původně obávali přílišného sucha, vláha nakonec přišla včas a klimatické podmínky tak byly v uplynulém roce nadprůměrné. Díky tomu můžeme letos lidem nabídnout jakostní i přívlastková vína vyrobená z hroznů s vyšší cukernatostí, vína bohatší strukturou a větší mohutností, než tomu bylo u předešlých dvou ročníků,“ komentuje ročník 2015 František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov.

Jakostní vína všech odrůd jsou spotřebitelům již běžně dostupná, postupně jsou uváděna na trh i vína přívlastková, jako jsou pozdní sběry či výběry z hroznů. „Vše záleží na konkrétní odrůdě, její ranosti ve vinohradě a také přirozené potřebě vyzrávání ve sklepě. Vína určená pro nejvyšší prémiové řady stále ještě zrají ve sklepích, stejně tak i některé modré odrůdy,“ přibližuje aktuální situaci ve sklepích Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.

Skvělá kvalita loňských hroznů se však netýká pouze prémiových vín, ale i vín jakostních, která mohou být, zvláště u některých odrůd, srovnatelná s kvalitou vín přívlastkových. „Z ročníku 2015 bych vyzdvihl především Müller Thurgau a Veltlínské zelené, které jsou velice povedené,“ radí David Král, sommelier společnosti BOHEMIA SEKT.

Ačkoli jsou vinaři po výnosově slabších letech 2013 a 2014 více než spokojení, nelze podle Drahonského aktuálně tvrdit, že se jedná o ročník století: „Proklamovat, zda se jedná o ročník století, je zatím předčasné, to vyžaduje odstup několika let, aby se ukázalo, na jak dlouho vína přežijí.“ Jedno je však již nyní jisté – vína roku 2015 jsou velmi kvalitní a poptávka po nich silná.

Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist