Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Šampionem na Mikulovsku se stal vlašák z Vinařství Garčic

22. srpen 2023  České nápoje   komentáře (0)  343 x

Začátkem týdne zasedla porota k již druhému hodnocení Národní soutěže vín na Moravě, tentokrát nad víny s původem hroznů v Mikulovské vinařské podoblasti. Jako nejlepší víno vybrala a titul Šampiona udělila Ryzlinku vlašskému 2022, pozdní sběr z Vinařství Garčic. Naše největší a nejvyšší soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Šampionem na Mikulovsku se stal vlašák z Vinařství GarčicŠampionem na Mikulovsku se stal vlašák z Vinařství Garčic

Šampion se stal zároveň vítězem kategorie suchých bílých vín a kromě titulu získal jeho výrobce – Vinařství Garčic také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu Seguin Moreau, který vítězi věnovalo partnerské město Mikulov. Pavlovské Vinařství Garčic se může pyšnit také nejlepším vínem v kategorii červených suchých vín za Cabernet Sauvignon 2021, výběr z hroznů, čím ovládlo obě nejnabitější a nejprestižnější kategorie soutěže.

„Hrozny pochází z viniční trati U Božích muk. Tato trať je jedna z nejlepších viničních tratí v Pavlově, a to především díky vyššímu obsahu vápna v půdě. Vína jsou zde vysoce minerální a slaná. Hrozny tu i při špatném ročníku dobře dozrávají. Vítězný Ryzlink Vlašský jsme sbírali začátkem listopadu a hrozny v tu dobu byly asi z 25 % botrytické, při cukernatosi 23 ČNM. Ve víně můžete cítit nádech citrusových plodů a rozinek, doplněnou o výrazný kovový minerál. Chuť je silně minerální a extraktivní, v závěru je víno slané a šťavnaté,“ přiblížil Šampiona Jan Garčic, majitel vinařství.

Že se na Mikulovsku, především v okolí Pálavy, vyrábějí nejlepší „vlašáky“ v České republice, potvrdilo také vinařství Ing. Miroslav Volařík z Mikulova, jehož Ryzlink vlašský 2022, výběr z hroznů se stal nejlepším vínem v kategorii bílých polosuchých a polosladkých vín.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A bílá vína suchá

Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2022, pozdní sběr – Vinařství Garčic

Kategorie B bílá polosuchá a polosladká

Vítězové kategorie: Ryzlink vlašský 2022, výběr z hroznů – Ing. Miroslav Volařík

Kategorie C sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Pálava 2021, výběr z bobulí – ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE

Kategorie D růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon rosé 2022, výběr z hroznů – Střední vinařská škola Valtice

Kategorie E červená vína suchá

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon 2021, výběr z hroznů – Vinařství Garčic

Kategorie G jakostní šumivá vín

Vítěz kategorie: Sekt VOC Valtice – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice

Nejlepší kolekce: Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice

Do soutěže, jejímž hlavním partnerem jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford, bylo přihlášeno celkem 655 vín 91 vinařů a vinařských firem, které 14. a 15. srpna tradičně v sídle Národního vinařského centra – Centrum Excelence ve Valticích hodnotilo 15 komisí složených z vinařských odborníků. Z přihlášených vín získalo 50 velké zlaté, 172 zlaté a 2 vína stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 616 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Již tradičně budou mít všichni milovníci vína a zájemci o Národní soutěž vín možnost ochutnat na jednom místě všechna vína, která se zúčastnila prvního kola Mikulovské vinařské podoblasti a to od 8. do 10. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist