Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Špička v rakouských veltlínech a ryzlincích

19. červenec 2016  České nápoje   komentáře (0)  1817 x

Rakousko patří mezi regiony, které se mohou pyšnit velmi dlouhou vinařskou historií, téměř 5 000 let. Díky chladnějšímu podnebí se místní vinaři zaměřují zejména na vína bílá, nejkvalitnější z nich pocházejí z malebného, terasovitého údolí Dunaje – Wachau. Krok s nimi drží ale i kolegové ze sousedního regionu Kamptal.

Sklep Domäne Wachau, zdroj foto: Global WinesSklep Domäne Wachau, zdroj foto: Global Wines

Vinařská oblast Wachau

Víno z Wachau se proslavilo díky svým veltlínům a oblast se stala zřejmě nejslavnější rakouskou vinařskou oblastí. Terasovité vinice po obou stranách Dunaje se žulovým podložím vytváří pro vína z Wachau ideální podmínky, zejména pro Veltlínské zelené. Historicky velmi spjaté s regionem Wachau je vinařství Domäne Wachau, které se rozkládá mezi městy Melk a Krems. Téměř 440 hektarů vinic je spravováno členy družstva, kde má hlavní slovo ředitel Roman Horvath, který se může pyšnit světovým titulem Master of Wine, společně se sklepmistrem Heinzem Frischengruberem. Zdejší vinice se nacházejí na strmých terasách, podepřené jsou z velké části starými kamennými zdmi. Tyto zdi jsou nezbytnou součástí zdejšího terroiru.

Zdi byly postaveny ručně z místního kamene a suti suchou cestou, bez použití maltových směsí. Proto jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Domäne Wachau je také členem asociace Vinea Wachau Nobils Districtus, kontrolujícího kvalitu vín v tomto regionu.

„Nejdůležitější odrůdou Domäne Wachau je Veltlínské zelené, které zabírá 55 % plochy všech vinic. Tato odrůda získala mezinárodní uznání jako jedna z nejdůležitějších světových bílých odrůd. Důležitou odrůdou je také Ryzlink, žádný jiný vinařský region v Rakousku se nemůže pochlubit vyšším podílem Ryzlinku rýnského na celkové rozloze vinic. Zde tvoří téměř 18 %. Většina zdejších vinic má své vlastní mikroklima díky rozdílným slunečním expozicím či složení půdy, ale také kamenným terasám a kamenům ve vinicích,“ říká Filip Jantač ze společnosti Global Wines, která se zabývá dovozem a distribucí vín.

Historie moderního vinařství je zde poměrně mladá, počítá se od poloviny 80. let. Tehdy skupina místních „odvážlivců“ změnila technologii výroby a začala vyrábět vína ve třech kategoriích, rozdělených podle obsahu alkoholu: Steinfeder (aromatické, lehčí víno s alkoholem do 11,5 %), Federspiel (nejrozšířenější kategorie s alkoholem 11,5-12,5 %) a Smaragd (hrozny jsou nejvíce vyzrálé, vína jsou plnější s alkoholem nad 12,5 %).

Vína vinařství Domäne Wachau v nabídce Global Wines najdete zde...

Vinařská oblast Kamptal

Víno z Kamptalu reprezentuje vynikající Veltlínské zelené a dále odrůdy Rulandské bílé a Ryzlink. Centrem oblasti je městečko Langenlois a dále Strassertal, Zöbing. Kamptalská vína mají vlastní klasifikaci založenou na půdě: Grosse erste Lage, Erste Lage a Klassifizierte Lage. Se svými 4 000 hektary je Kamptal jednou z největších pěstitelských oblastí země.

Ukázkové vinařství z regionu Kamptal Johann Topf by mohlo být vzorem kdekoliv na světě. Čisté, moderní, rodinné vinařství s dlouhou tradicí, a hlavně dýchající láskou k oboru a profesionalitou. Usměvavý majitel Johann Topf III, obklopený svými čtyřmi malými syny, kteří se postupně aktivně zapojují do chodu vinařství, může být právem pyšný na svoje vína.

Vyrábí se zde zhruba dvacet druhů vín z osmi velmi kvalitních viničních poloh. Specialitou jsou pouze organická hnojiva a žádná chemie proti škůdcům, pečlivá práce se surovinou a moderní technologie zpracování hroznů i výroby a školení vín,“ říká Filip Jantač z Global Wines.

Značka Topf nabízí šanci vyzkoušet umění našich blízkých sousedů. Jsou k dispozici stejné či velmi podobné odrůdy, vína vznikají v podobném klimatu a chuťově i stylově jsou podobná našim vínům.

Dnešní majetek rodiny Topf lze nalézt v katastru z doby Marie Terezie s datem 1751, ale jeho historie sahá ještě asi o sto let dále do minulosti. Celou tuto dobu zůstaly pozemky a vinice v majetku stejné rodiny, které přinášely a dodnes přináší živobytí. Vinařství, jako hlavní zdroj příjmu, se stalo důležitým hlavně na konci devatenáctého století, kdy předek Josef Topf vozil svá vína ve voze taženým koňmi do Vídně a prodával je místním hostinským. Cesta tam a zpět mu trvala tři dny, a tak vlastně dohromady strávil celé roky na cestách.

Vína vinařství Topf v nabídce Global Wines najdete zde...

Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist