Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Svatomartinská vína mají staletou tradici

4. listopad 2016  České nápoje   komentáře (0)  940 x

Tradiční přípitek mladým vínem, pečená husa a oslava světce Martina provázejí země střední Evropy už od dob císaře Josefa II. V den svatého Martina začínal podle křesťanských zvyků půst před adventem, proto byl 11. listopad posledním hodovním dnem.

Svatomartinská vínaSvatomartinská vína

Kromě poslední možnosti uspořádat před Vánoci velkolepou oslavu s dobrým jídlem a vínem byl podzim hospodářským zúčtovacím obdobím, kdy se vyrovnávaly smlouvy a platy. Mnohdy se takové nedoplatky řešily v naturáliích, například ve formě vykrmené husičky. Řešily se i nové smlouvy a připíjelo se právě novým vínem.

Od roku 1784 navíc vešly v platnost zákonné normy, podle nichž zemědělci či vinaři směli prodávat své výrobky na čas bez speciální licence právě od 11. listopadu. To všechno vedlo k tomu, že na svatého Martina, ať už přijel na bílém koni, či nikoliv, prožívaly rakousko-uherské země habsburské monarchie blahobytné oslavy. Kromě pečené husy a mladého vína se po celá staletí pekly koláče, sladkovodní ryby, ale i vepřové maso.

Dnes je tento svátek v Česku oblíbenou příležitostí ochutnat mladé víno a sejít se s přáteli nad svatomartinskou tabulí.

Svatomartinské Habánské sklepy Muškát moravský

Svatomartinské víno světlejšího odstínu, citronově žluté barvy, jehož vůně s tóny zralých broskví a muškátu je velmi výrazná. Chuť vína je středně plná, s příjemnou pikantností a kořenitostí, má středně dlouhou ovocnou dochuť. Doporučujeme jej podávat k polévkám nebo jemným paštikám.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Svatomartinské Habánské sklepy Zweigeltrebe rosé

Barva vína připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce, maliny a jahody. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Víno doporučujeme podávat k ovocným salátům nebo smetanovým dezertům.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Svatomartinské Habánské sklepy Modrý Portugal

Svatomartinské víno, jehož barva má granátový odstín s fialovými odlesky, vůně je střední intenzity a připomíná drobné ovoce. Chuť je krásně harmonická, s příjemnou hebkou tříslovinou. Doporučujeme jej podávat ke svatomartinské huse nebo zvěřinovým paštikám.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist