Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Svatomartinská vína mají staletou tradici

4. listopad 2016  České nápoje   komentáře (0)  1554 x

Tradiční přípitek mladým vínem, pečená husa a oslava světce Martina provázejí země střední Evropy už od dob císaře Josefa II. V den svatého Martina začínal podle křesťanských zvyků půst před adventem, proto byl 11. listopad posledním hodovním dnem.

Svatomartinská vínaSvatomartinská vína

Kromě poslední možnosti uspořádat před Vánoci velkolepou oslavu s dobrým jídlem a vínem byl podzim hospodářským zúčtovacím obdobím, kdy se vyrovnávaly smlouvy a platy. Mnohdy se takové nedoplatky řešily v naturáliích, například ve formě vykrmené husičky. Řešily se i nové smlouvy a připíjelo se právě novým vínem.

Od roku 1784 navíc vešly v platnost zákonné normy, podle nichž zemědělci či vinaři směli prodávat své výrobky na čas bez speciální licence právě od 11. listopadu. To všechno vedlo k tomu, že na svatého Martina, ať už přijel na bílém koni, či nikoliv, prožívaly rakousko-uherské země habsburské monarchie blahobytné oslavy. Kromě pečené husy a mladého vína se po celá staletí pekly koláče, sladkovodní ryby, ale i vepřové maso.

Dnes je tento svátek v Česku oblíbenou příležitostí ochutnat mladé víno a sejít se s přáteli nad svatomartinskou tabulí.

Svatomartinské Habánské sklepy Muškát moravský

Svatomartinské víno světlejšího odstínu, citronově žluté barvy, jehož vůně s tóny zralých broskví a muškátu je velmi výrazná. Chuť vína je středně plná, s příjemnou pikantností a kořenitostí, má středně dlouhou ovocnou dochuť. Doporučujeme jej podávat k polévkám nebo jemným paštikám.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Svatomartinské Habánské sklepy Zweigeltrebe rosé

Barva vína připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce, maliny a jahody. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Víno doporučujeme podávat k ovocným salátům nebo smetanovým dezertům.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Svatomartinské Habánské sklepy Modrý Portugal

Svatomartinské víno, jehož barva má granátový odstín s fialovými odlesky, vůně je střední intenzity a připomíná drobné ovoce. Chuť je krásně harmonická, s příjemnou hebkou tříslovinou. Doporučujeme jej podávat ke svatomartinské huse nebo zvěřinovým paštikám.

Orientační cena: 89 Kč, www.osobnivinoteka.cz

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist