Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Valtické vinné trhy 2023 právě začínají

5. květen 2023  České nápoje   komentáře (0)  401 x

V hlavním městě vína ve Valticích proběhne ve dnech 5. a 6. května již 56. ročník oblíbených Valtických vinných trhů, které jsou považovány za Wimbledon mezi výstavami vín u nás. S více než stošedesátiletou tradicí a historií jsou zároveň vůbec nejstarší celostátní soutěží vín v ČR s mezinárodní účastí a veřejnost a milovníci vína tak mají jedinečnou příležitost zde ochutnat stovky špičkových vín. Letošní ročník však bude mít ještě jedno velké téma. Návštěvníci a milovníci vína mohou svou podporou v petiční akci proti zavedení nesmyslné spotřební daně pomoci zachránit moravské a české vinaře a vinohradníky a nejen je. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Valtické vinné trhy 2023 právě začínajíValtické vinné trhy 2023 právě začínají

Novodobé Valtické vinné trhy se tradičně konají v reprezentativních prostorách, renovované jízdárně a Španělské konírně státního zámku ve Valticích, které jí dodávají nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru. Začínají v pátek dopoledne slavnostním zahájením, na nějž je možné si zakoupit zvláštní vstupenku a během kterého se vyhlašují a předávají medaile, diplomy a poháry oceněným vinařům za výsledky jejich mistrovské práce. Odpoledne již španělská jízdárna otevírá své dveře široké veřejnosti a milovníci vín si tak mohou vychutnat přes 700 výstavních vzorků od cca 100 vinařů z České republiky, Slovenska, Rakouska, ale i ze zámořských vinařských zemí a vinařů z jižní polokoule, které hodnotili profesionální degustátoři. Rovněž se koná napínavá dražba archivních vín, jejíž výdělek je věnován na charitativní účely. Sobotní program je pak vyhrazen kompletně pro návštěvníky z řad milovníků vína.

„Valtické vinné trhy jsou skutečným vinařských svátkem, který každoročně přiláká téměř 6 000 návštěvníků. Ti ochutnávají vysoce kvalitní vína z celé naší republiky, ale také zahraničí, k tomu hraje nejenom cimbálová muzika a všude panuje skvělá atmosféra a všeobecně dobrá nálada. Má to ale i svou charitativní stránku. Opět proběhne dražba archivních šampionů a výtěžek poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole. Tím chceme zdůraznit, že vinaři a také milovníci vína jsou skuteční srdcaři. Víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu, bude tomu tak i nadále a nikým si to nenecháme vzít,“ sdělil jeden z organizátorů David Šťastný a dodal: „všichni jsou tedy 5. a 6 května srdečně zváni sem k nám do Valtic, protože tato slavnost jednoznačně stojí za návštěvu. Navíc nás prosím přijďte podpořit v boji proti likvidaci domácího vinařského a vinohradnického oboru. Valtické vinné trhy byly ve své historii přerušeny pouze dvěma světovými válkami. Zavedení nesmyslné spotřební daně na víno, kterou logicky nemá žádná vinařská země v Evropě, může vážně ohrozit i další konání valtických trhů. Reálně hrozí, že Česká republika zmizí z mapy evropských vinařských států. Proto vstupujeme do stávkové pohotovosti a na Valtických vinných trzích již bude petice proti zavedení spotřební daně a proti likvidaci moravských vinařů. Nechceme se jen nečinně dívat na to, jak někdo ničí to, co jsme za desítky let vybudovali pro nás a pro naše děti. Těšíme se na vás a děkujeme za podporu!“

Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení a doprovodný kulturní program. Vstupné činí 100 Kč (80 Kč sklenička) a bude v prodeji pouze přímo na místě v den akce. Dále si můžete zakoupit katalog (50 Kč) a kupónky pro konzumaci vína. Ceny jednotlivých vín se liší dle ocenění. Veškeré platby na akci jsou možné pouze v hotovosti, v českých korunách.

Do letošního ročníku této prestižní tuzemské vinařské soutěže se přihlásilo 721 vín 110 vinařů a vinařských firem především z České republiky, Rakouska a Slovenska, ale také z Itálie, Španělska, Nového Zélandu, Chile, Austrálie, Argentiny či Jihoafrické republiky. Šampionem bílých vín vybrala komise Veltlínské zelné 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík a jako šampiona červených pak zvolila Cabernet Sauvignon 2019 pozdní sběr barrique z Vinařství Nechory. Šampionem zahraničních vín se v letošním roce stalo víno - Zweigeltrebe/Merlot/Cabernet Sauvignon 2020 barrique z rakouského vinařství Neustifter. Cenu za nejlepší kolekci si vysloužilo Vinařství Volařík. Celkem bylo na soutěži rozděleno 318 medailí, z toho 52 velkých zlatých a 266 zlatých.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství a záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, města Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů.

 • Datum akce: pátek 5. května 2023 od 14.00 hod. a v sobotu 6. května 2023 od 10.00 hodin
 • Místo: areál Zámku Valtice
 • Vstupné: 100 Kč (v prodeji pouze v den akce, přímo na místě), 80 Kč sklenička, dále si můžete zakoupit katalog (50Kč) a kupónky pro konzumaci vína.

Program:

Pátek – 5. května 2023

 • 10.00 – Zahájení a předání ocenění nejlepším vinařům (vstupenka na slavnostní zahájení 1000,- Kč; v ceně raut, katalog, sklenička)
 • 14.00 – Otevření pro veřejnost
 • 16.00 – Dražba archivních vín oceněných titulem Champion VVT (Jízdárna)
 • 20.00 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 23.00 – Ukončení

V jízdárně k poslechu hrají:

 • od 10:00 Cimbálová muzika Dur
 • od 16:00 Cimbálová muzika Vergariovci

Sobota – 6. května 2022

 • 10:00 – Otevření pro veřejnost
 • 18:00 – 21:00 Koncert The Teachers (Zámecký dvůr)
 • 20:00 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 23:00 Ukončení

V jízdárně k poslechu hrají:

 • od 10:00 Cimbálová muzika Vergariovci
 • od 16:00 Cimbálová muzika Slovácko mladší
Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist