Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Valtické vinné trhy přilákaly tisíce milovníků vína

6. červen 2024  České nápoje   komentáře (0)  199 x

Druhý květnový víkend ožili Valtice legendárními Valtickými vinnými trhy. Již 57. ročník této vinařské akce, která je považována za Wimbledon mezi výstavami vín, přilákal několik tisícovek lidí. Ti kromě ochutnávání špičkových vín vyjádřili také podporu našim vinařům a jejich křehkému oboru proti zavedení spotřební daně, kterou bychom tak měli jako jediná země ve vinařské Evropě. Akci pořádala společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Valtické vinné trhy přilákaly tisíce milovníků vínaValtické vinné trhy přilákaly tisíce milovníků vína

Kdo zavítal 10. a 11. května do hlavního města vína Valtic, zažil na vlastní kůži mimořádný vinařský svátek. K ochutnání bylo zhruba 700 vín z 11 zemí světa a čtyř světadílů, která uspěla ve stejnojmenné mezinárodní soutěži vín. Degustování doprovázela vystoupení cimbálových muzik i kapely The Teachers složené z učitelů z Gymnázia v Břeclavi.

„Víno má lidi spojovat, přispívat jim k dobré náladě a příjemné atmosféře. Je také již od nepaměti a neoddiskutovatelně součástí naší národní kultury a zdravého životního stylu. Jak říkají lékaři a jak je potvrzeno stovkou vědeckých studií po celém světě – všechno, co má být životu prospěšné je otázkou přiměřené dávky. Platí to pro léky, jídlo, práci a také pro víno.  A to je přesně to, co od Valtických vinných trhů chceme a proč pokračujeme a nadále rozvíjíme jejich téměř stosedmdesátiletou tradici a bohatou historii. Tím, že za námi lidé přijeli, zároveň vyjádřili svou podporu. To je pro obor největší odměna a známka toho, že to naši vinaři dělají dobře,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný.

V pátek akci navštívili ministr zemědělství, hejtman Jihomoravského kraje a starostové okolních obcí v čele se starostou Břeclavi a Valtic, kteří jednak předali ocenění nejlepším vinařům soutěže, ale také podpořili naše vinaře v boji proti nesmyslné spotřební dani. „Veřejnost je bohužel touto kauzou už trochu unavena. My však bojujeme o holé přežití. Ti, co nás chtějí zlikvidovat stále nepolevují, takže se musíme pořád trpělivě bránit a hlavně stále vše vysvětlovat. Vinařům se neustále předhazuje “výjimka na víno“. Nikdo ale přece naopak nechce, aby Česká republika byla jediná výjimka ve vinařské Evropě, která má spotřební daň na víno. To by znamenalo jednoznačné znevýhodnění domácích vinařů. A to má být ta spravedlnost? Zájmy těch, co chtějí pohřbít vinařské řemeslo se bohužel nezastaví před ničím. Před nedávnem byla vypuštěna informace, že zmrzlé vinohrady obraší a hrozny budou ještě kvalitnější. Tady zřejmě někdo chyběl v hodinách přírodopisu a má propastné mezery v základním vzdělání. Přece když vám něco zmrzne a za 2 měsíce sice znovu obraší, tak pak přece stejně není možné sbírat hrozny v prosinci nebo lednu. Zřejmě nám chce někdo ukázat, že peníze jsou víc než příroda a zdravý rozum,“ dodal David Šťastný.

Hlavním tahákem pak byla dražba dvou vín, v minulosti oceněných titulem šampiona, která byla vydražena za téměř 20 tis. Kč. Celkový výtěžek bude opět věnován Dětskému kardiocentru v Motele v rámci Národního dne vína a zdravého životního stylu a projektu „vinaři jsou srdcaři“.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších soutěžních výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný. Další ročník proběhne 9.- 10. 5. 2025.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist