Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vinařství roku 2023 jde do finále

6. listopad 2023  České nápoje   komentáře (0)  423 x

Už jen devět vinařství se utká o titul Vinařství roku 2023. Tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství oznámil 2. listopadu za přítomnosti prezidenta pořadatelského Svazu vinařů Martina Chlada hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Kdo nejlépe splnil veškeré přísné podmínky čtrnáctého ročníku soutěže a stane se absolutním šampionem nebo vítězem kategorie, bude vyhlášeno 1. února na slavnostním galavečeru ve Hvězdárně a planetáriu Brno.

Vinařství roku 2023 jde do fináleVinařství roku 2023 jde do finále

Finalisté byli vybráni na základě hodnocení dvou porot. Nejprve „Porota Junior“, složená ze studentů a doktorandů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, objela všech 25 účastnících se vinařství a nasbírala základní informace. Devět fundovaných odborníků, po třech z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a marketingu a obchodu, jako „Porota Senior“, je následně na základě těchto podkladů, ale i vlastního šetření dále posoudili. Součtem hodnocení obou porot a přičtením bodů ještě za slepou degustaci 3 vín od každého vinařství bylo stanoveno celkové pořadí a počet se tím zúžil na finálových devět.

Finalisté Vinařství roku 2023 a Umění vína

Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

  • Vinařství rodiny Špalkovy
  • Vinařství Václav
  • Vinařství Válka

Střední vinařství (produkce 50.001 – 200.000 l/rok)

  • KOLBY
  • SONBERK
  • THAYA vinařství

Velká vinařství (produkce nad 200.000 l/rok)

  • CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s
  • Vinařství Štěpán Maňák
  • Vinařství Vladimír Tetur

„Mám radost, kam se soutěž za poslední roky posunula. Jednak skvěle funguje teprve loni zavedený tříkolový systém hodnocení, jednak soutěž získává na stále větší atraktivitě u vinařů a vinařských firem. To má hned dva přínosy, za prvé se průběžně mění nominovaná vinařství, a každý ročník tak má jiný ráz, za druhé jsou vinařství ve finálových devítkách už na tak vysoké úrovni, že dopředu v podstavě vůbec nejde odhadovat vítěze,“ sdělil prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodal: „postupem do finále všichni prokázali, že přispívají celému oboru a posouvají dál moravské a české vinařství, jak dlouhodobě, tak i konkrétními aktivitami v daném roce. Finalistům patří gratulace a všem nominovaným velké díky, že našli odvahu se do soutěže přihlásit a mají zájem podporovat naše vinařství jako celek.“

V konečném třetím kole hodnocení, 26.-28. listopadu, navštíví finalisty přímo v jednotlivých vinařstvích „Odborná komise“ a posoudí do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, definitivně tak rozhodne o vítězích.

Celý proces hodnocení bude završen 1. února ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášením vítězů ve třech soutěžních kategoriích a absolutního vítěze Vinařství roku 2023 a Umění vína. Udělena budou také ocenění – Lomax Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause, CSc. a Cena studentů Zahradnické fakulty MENDELU. Galavečer bude již tradičně moderovat pan Marek Eben.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha a primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Generálním a titulárním partnerem je nově e-shop nejen s vínem Umění vína. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno a Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist