Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Už za měsíc se můžeme těšit na Svatomartinské víno

15. říjen 2021  České nápoje   komentáře (0)  330 x

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Po loňském ročníku ovlivněném pandemií, uzavřením restaurací i vináren a zákazem pořádání společenských akcí se podle prvních informací letos vše vrací k normálu. Od čtvrtka 11. 11. tak na všechny milovníky svěžích a aromatických Svatomartinských vín bude čekat cca 2,2 milion lahví, tedy cca o půl milionu více než v loňském roce.

Už za měsíc se můžeme těšit na Svatomartinské vínoUž za měsíc se můžeme těšit na Svatomartinské víno

V letošním roce svátek sv. Martina připadá na čtvrtek, tedy ideální den, na který o víkendu po celé republice naváží svatomartinské slavnosti a minimálně do konce listopadu budou restaurace nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani nejrůznější úpravy hus.

„Víno je především společenský nápoj, a tak máme velkou radost, že se nad pohárky Svatomartinských budeme moci opět potkávat a bavit se. Uvědomujeme si, že zdaleka ještě není vyhráno, ale i tak můžeme směle prohlásit, že Svatomartinské víno všechny překážky zvládlo a je zpět v kondici, na jakou jsme u něj byli po celé roky zvyklí,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec a dodal: „podle předběžných informací se co do objemu produkce vracíme na předcovidovou úroveň, a opět se tak můžeme těšit na více než 2,2 milionů lahví Svatomartinského vína. Kolik přesně bude to ´více než´, a jestli náhodou nepřekonáme zatím rekordní ročník 2016, budeme vědět až začátkem listopadu. To bude uzavřeno odborné hodnocení kvality a rozhodne se o konečném počtu vín, která budou moci nést značku Svatomartinské 2021.“

Pouze vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení, budou mít možnost nosit známku Svatomartinská. Letošní ročník bude ve Valticích posouzen odbornými komisemi 25. října a 1. listopadu. Tak jako každoročně se dá odhadovat nejvyšší zastoupení bílých vín, následovaných víny růžovými a červenými.

„Dle odhadu je nyní sklizeň hroznů zhruba v polovině, přičemž hrozny na výrobu Svatomartinských vín jsou už sklizeny všechny. Výroba je ve finálním stádiu, tedy víno dokváší a pomalu se stáčí a filtruje. Vše je správně načasované tak, aby si lidé mohli již za měsíc vychutnat letošní ročník,“ komentuje přípravu Svatomartinského Ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, který bude hodnocení zajišťovat a dodává: „Svatomartinská vína sice poprvé otevíráme 11. listopadu, ale vychutnávat si jejich svěžest a mládí lze minimálně do konce roku. Bez obav ale mohou zpříjemnit ještě i velikonoční svátky.“

Svatomartinský košt a další akce

Po loňském nuceném výpadku plánuje letos opět Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Svatomartinský košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od 100 různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech. Vše bude ale samozřejmě záležet na aktuálním vývoji epidemiologické situace.

Odrůdy Svatomartinských vín

  • bílé víno – Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
  • růžové víno – Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe
  • červené víno – Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Značka Svatomartinské

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna, zejména kvalitativní, kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již posedmnácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist