Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Investiční alkohol je na vzestupu

4. červen 2021  České nápoje   komentáře (0)  2423 x

Víno a whisky jsou nejen oblíbenými nápoji, ale i vyhledávanými komoditami pro investory. Oproti akciím či dluhopisům nepodléhají tolik výkyvům finančních trhů a při pečlivém skladování dokážou investory odměnit reálným výnosem. Zejména v prvním čtvrtletí tohoto roku se růstový trend u investičního alkoholu projevil naplno. Hodnota fondu Wine Management, spravujícího portfolio investičních lahví vína a whisky, se za toto období zvýšila o 3,99 %. Za necelé tři roky existence tak fond zhodnotil svá aktiva již o 25,72 %.

Investiční alkohol je na vzestupuInvestiční alkohol je na vzestupu

Investiční víno a destiláty minulý rok prokázaly svou odolnost vůči pandemii koronaviru a svým růstem překonaly inflaci. Pozorní investoři se tak začali více zajímat o tato aktiva a někteří z nich o ně i rozšířili portfolio. Nejsledovanější burzovní vinný index Liv-ex 100, který sleduje vývoj hodnoty stovky nejhodnotnějších vín, za první letošní kvartál vzrostl o 2,8 %,říká Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Podle odborníků se hodnota trhu s vínem bude zvyšovat i v následujících letech. Analytická společnost Mordor Intelligence odhaduje, že mezi lety 2021 a 2026 bude celosvětový trh s vínem pravidelně růst o 4,28 % ročně.[1] Jako hlavní důvody uvádí rostoucí poptávku v asijsko-pacifickém regionu, zejména v Číně, a omezenou nabídku. Právě očekávaný propad na straně nabídky kvůli nedávným silným mrazům ve Francii ovlivní cenu investičních vín pravděpodobně již tento rok.

Po poměrně teplém březnu zasáhly Francii mrazy, které v některých oblastech dosáhly až na –7° C. Ačkoliv se vinaři snažili zachránit úrodu pomocí vodních postřiků, svíček či rozdělávání ohňů, záporné teploty zdevastovaly čtyři pětiny úrody, nevyjímaje slavné regiony Bordeaux nebo Burgundska, odkud pocházejí jedna z nejlepších a nejhodnotnějších investičních vín na světě. Vzhledem k tomu, že je Francie nejvyhledávanější lokalitou pro investory do vína, omezená nabídka ovlivní ceny těchto i ostatních ročníků, říká Martin Nejedlý, spoluzakladatel fondu.

Na konci třetího čtvrtletí čítalo portfolio Wine Management na 19 115 lahví vína a 664 lahví whisky v celkové hodnotě téměř 170 milionů korun.

Investiční fond Wine Management je nástrojem, který umožňuje movité klientele efektivně spoluvlastnit portfolio sestavené z investičních vín, stařených destilátů, vinic, vinařství a palíren. Radost z poznávání ušlechtilých nápojů se zde snoubí s rozumnou investicí, jež přináší dlouhodobé uchování hodnoty a následně i zisk. Cílem celkové investiční strategie fondu je dosahování dlouhodobých výnosů v rozsahu 4–10 % p. a.

 


[1] Složená roční míra růstu (CAGR), zdroj: WINE MARKET - GROWTH, TRENDS, COVID-19 IMPACT, AND FORECASTS (2021 - 2026)

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist