Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Svátky tráví Češi se sklenkou v ruce

12. duben 2018  České nápoje   komentáře (0)  1526 x

Společnost Česká distribuční zanalyzovala nabídku alkoholu v letácích obchodních řetězců od prosince 2017 do března 2018 a porovnala nabídku na Vánoce a Velikonoce. Svátky jsou totiž vnímány jako období, kdy roste množství konzumovaného alkoholu. Nabídka obchodníků to potvrzuje a zároveň napovídá, jaké chutě mají čeští spotřebitelé.

Svátky tráví Češi se sklenkou v ruceSvátky tráví Češi se sklenkou v ruce

Během svátků je častěji promován tvrdý alkohol a likéry, na Velikonoce je jejich podíl největší. Na Vánoce zůstává pro Čechy jasnou jedničkou pivo. V prosinci tvořilo více než čtvrtinu ze všech alkoholických nápojů promovaných v letácích. Nabídka alkoholu v letácích v měsících bez svátků pak klesá až o polovinu.

Průměrná sleva na alkoholické nápoje činila v prosinci 28,6 % a v březnu potom 28,2 %. „Ukazuje se, že nabídka v letácích už není jen o slevě, ale slouží jako prezentace sortimentu a působí na zákazníka jinak než cenou. U téměř 19 % nabízených alkoholických produktů totiž nebyla výše slevy uvedena, “ řekl Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční, a dodal: „zejména před Vánocemi bylo mnoho nabízených produktů v letácích vyloženě prémiového charakteru.  Prodejci se snaží zaujmout zákazníky i jinými atributy, jako je exkluzivita nebo originalita produktů. To je trend, kterým se letáky ubírají – nakupující mají inspirovat, zaměřují se na kvalitu a dotvářejí image obchodníka.“

Tuzemák na Vánoce, ještě více na Velikonoce

V prosinci se z celkových 943 alkoholických nápojů nejčastěji v letácích vyskytovalo pivo (247), víno (192) a sekt (110). Z tvrdého alkoholu vedla whisky (63), následovaly bylinné likéry (62) a vodka (52). V březnu mezi 802 alkoholickými nápoji dominovalo víno (200), následovaly tradiční pivo (174) a likéry (106). Z tvrdého alkoholu byl nejfrekventovanější rum (67, z toho 32 tuzemský) a následovaly bylinné likéry a vodka (shodně 49). V lednu a únoru pak nabídka alkoholu v letácích poklesla na 517 respektive 596 položek. Patrný byl zejména lednový propad množství tvrdého alkoholu o téměř 60 % a piva o 35 %. V prosinci tvořil tvrdý alkohol 34 % nabídky a v březnu dokonce 36 %. V lednu například jeho zastoupení pokleslo jen na necelých 27 %.

Češi pijí pivo i na Vánoce, sekt i na Velikonoce

Zajímavé je, že tradiční tuzemák, který mnoho Čechů používá na pečení, byl vyváženě zastoupen ve všech prosincových týdnech, celkem 26krát. A před Velikonocemi ho bylo dokonce ještě více (32). Pivo dosáhlo maxima v týdnu těsně před Štědrým dnem, kdy oproti předchozímu týdnu zaznamenalo nárůst o 73 %. V prosinci tak bylo v letácích piva o polovinu více, než je průměr v běžných měsících. Potvrzuje se tak, že pivo je pro české spotřebitele nápojem pro všechny příležitosti, včetně těch vyloženě svátečních. Sekt je typicky až silvestrovská záležitost – ze 110 nabídek jich 49 bylo až po Vánocích. I před Velikonocemi se ale sekt objevoval poměrně často, 63krát. V lednu pak jen 12krát.

Na Vánoce dárková balení, ale na kolednících se šetří

Sedm procent promovaných prosincových položek bylo nabízeno v dárkovém balení – nejčastěji šlo o nejdražší z nabízených produktů (koňak, whisky, rum). Pro Velikonoce je zase typická nižší průměrná cena položek nabízeného tvrdého alkoholu. Před Vánocemi se v nabídce častěji objevoval prémiový, tedy dražší alkohol a průměrná cena položky byla 294 Kč. Na Velikonoce rostl podíl levnějších druhů a značek tvrdého alkoholu a průměrná cena položky byla jen 214 Kč.

Česká distribuční analyzovala letáky sedmi nejvýznamnějších obchodních řetězců na českém maloobchodním trhu.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist