Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Svátky tráví Češi se sklenkou v ruce

12. duben 2018  České nápoje   komentáře (0)  1749 x

Společnost Česká distribuční zanalyzovala nabídku alkoholu v letácích obchodních řetězců od prosince 2017 do března 2018 a porovnala nabídku na Vánoce a Velikonoce. Svátky jsou totiž vnímány jako období, kdy roste množství konzumovaného alkoholu. Nabídka obchodníků to potvrzuje a zároveň napovídá, jaké chutě mají čeští spotřebitelé.

Svátky tráví Češi se sklenkou v ruceSvátky tráví Češi se sklenkou v ruce

Během svátků je častěji promován tvrdý alkohol a likéry, na Velikonoce je jejich podíl největší. Na Vánoce zůstává pro Čechy jasnou jedničkou pivo. V prosinci tvořilo více než čtvrtinu ze všech alkoholických nápojů promovaných v letácích. Nabídka alkoholu v letácích v měsících bez svátků pak klesá až o polovinu.

Průměrná sleva na alkoholické nápoje činila v prosinci 28,6 % a v březnu potom 28,2 %. „Ukazuje se, že nabídka v letácích už není jen o slevě, ale slouží jako prezentace sortimentu a působí na zákazníka jinak než cenou. U téměř 19 % nabízených alkoholických produktů totiž nebyla výše slevy uvedena, “ řekl Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční, a dodal: „zejména před Vánocemi bylo mnoho nabízených produktů v letácích vyloženě prémiového charakteru.  Prodejci se snaží zaujmout zákazníky i jinými atributy, jako je exkluzivita nebo originalita produktů. To je trend, kterým se letáky ubírají – nakupující mají inspirovat, zaměřují se na kvalitu a dotvářejí image obchodníka.“

Tuzemák na Vánoce, ještě více na Velikonoce

V prosinci se z celkových 943 alkoholických nápojů nejčastěji v letácích vyskytovalo pivo (247), víno (192) a sekt (110). Z tvrdého alkoholu vedla whisky (63), následovaly bylinné likéry (62) a vodka (52). V březnu mezi 802 alkoholickými nápoji dominovalo víno (200), následovaly tradiční pivo (174) a likéry (106). Z tvrdého alkoholu byl nejfrekventovanější rum (67, z toho 32 tuzemský) a následovaly bylinné likéry a vodka (shodně 49). V lednu a únoru pak nabídka alkoholu v letácích poklesla na 517 respektive 596 položek. Patrný byl zejména lednový propad množství tvrdého alkoholu o téměř 60 % a piva o 35 %. V prosinci tvořil tvrdý alkohol 34 % nabídky a v březnu dokonce 36 %. V lednu například jeho zastoupení pokleslo jen na necelých 27 %.

Češi pijí pivo i na Vánoce, sekt i na Velikonoce

Zajímavé je, že tradiční tuzemák, který mnoho Čechů používá na pečení, byl vyváženě zastoupen ve všech prosincových týdnech, celkem 26krát. A před Velikonocemi ho bylo dokonce ještě více (32). Pivo dosáhlo maxima v týdnu těsně před Štědrým dnem, kdy oproti předchozímu týdnu zaznamenalo nárůst o 73 %. V prosinci tak bylo v letácích piva o polovinu více, než je průměr v běžných měsících. Potvrzuje se tak, že pivo je pro české spotřebitele nápojem pro všechny příležitosti, včetně těch vyloženě svátečních. Sekt je typicky až silvestrovská záležitost – ze 110 nabídek jich 49 bylo až po Vánocích. I před Velikonocemi se ale sekt objevoval poměrně často, 63krát. V lednu pak jen 12krát.

Na Vánoce dárková balení, ale na kolednících se šetří

Sedm procent promovaných prosincových položek bylo nabízeno v dárkovém balení – nejčastěji šlo o nejdražší z nabízených produktů (koňak, whisky, rum). Pro Velikonoce je zase typická nižší průměrná cena položek nabízeného tvrdého alkoholu. Před Vánocemi se v nabídce častěji objevoval prémiový, tedy dražší alkohol a průměrná cena položky byla 294 Kč. Na Velikonoce rostl podíl levnějších druhů a značek tvrdého alkoholu a průměrná cena položky byla jen 214 Kč.

Česká distribuční analyzovala letáky sedmi nejvýznamnějších obchodních řetězců na českém maloobchodním trhu.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist