Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vinná réva letos vykvetla brzy

8. červen 2022  České nápoje   komentáře (0)  176 x

Vysoké teploty v květnu kvetení révy uspíšily, proto letos začala kvést asi o týden dříve oproti loňskému roku. Průběh kvetení a termín jeho ukončení jsou pro vinaře obvykle indikátorem toho, kdy nastane sklizeň. Vinobraní by tak letos mohlo začít už začátkem září.

Vinná réva letos vykvetla brzyVinná réva letos vykvetla brzy

Na tuzemských vinicích rozkvétá réva vinná obvykle v polovině června. „Zejména vyšší teploty v květnu uspíšily růst révy a ta nejenže dohnala ztrátu ze začátku vegetace, ale dokonce stihla vykvést v dřívějším termínu. Oproti normálu zhruba o týden dříve,“ uvádí Libor Výleta, vinohradnický ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.

Množství květenství a násada na rostlinách jsou letos nadprůměrné. Ovšem až příští týdny ukážou, zda se květy révy dostatečně vyvinou a uchytí. Především nyní v průběhu kvetení je důležité, aby bylo dostatečně teplo a sucho. Za těchto podmínek réva vinná odkvete již za tři až pět dnů. Naopak při vlhkém počasí pyl nemůže ulpět na blizně a květy mohou sprchávat, což se může následně projevit v nižší úrodě.

Vinobraní začne za tři měsíce

Kvetení révy patří k nejdůležitějším událostem celého vinařského roku. Jeho termín naznačuje, jaký bude další vývoj na vinici a kdy zhruba budou moci vinaři sklízet hrozny. U každé odrůdy se ovšem doba od kvetení do sklizně liší. „Mezi rané odrůdy patří například Irsai Oliver nebo Müller Thurgau. Naopak více času k dozrání potřebují Ryzlinky a z modrých odrůd například Frankovka nebo Cabernet Sauvignon. Odhadujeme, že sklizeň prvních hroznů začne už v prvních zářijových dnech,“ dodává Libor Výleta.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist